Artykuł napisany przez 1:46 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Związek między stresem, lękiem i zdrowiem zębów

Może to być zaskoczeniem, ale zdrowie psychiczne jest ściśle związane ze zdrowiem jamy ustnej. Problemy takie jak depresja, stres i niepokój mogą mieć wpływ na integralność zębów. Według National Health and Nutrition Examination Survey, prawie dwie trzecie osób, u których zdiagnozowano depresję, zgłosiło ból zęba, podczas gdy połowa wszystkich badanych osób z depresją kliniczną oceniła stan swoich zębów jako dobry lub zły. Istnieje również dość silny związek między chorobami dziąseł a złym stanem zdrowia psychicznego. Osoby z problemami takimi jak depresja i stany lękowe muszą zachować szczególną ostrożność podczas rutynowej higieny jamy ustnej, aby mieć pewność, że ich jama ustna jest czysta i zdrowa.

Przyczyny złego stanu zdrowia zębów

Najczęstszą przyczyną złego stanu uzębienia u pacjentów obciążonych psychicznie są behawioralne skutki stresu i niepokoju. Podczas walki ze stanem zdrowia psychicznego może być trudno utrzymać dyscyplinę, aby przestrzegać ścisłej rutyny pielęgnacji zębów, dlatego tak ważne jest, aby poświęcić czas na autorefleksję, która może dać ci energię do wykonywania codziennych zadań. Osoby cierpiące na depresję są również bardziej skłonne do stosowania niezdrowej diety i pomijania wizyt u dentysty.

Stres może mieć również fizjologiczny wpływ na organizm. Skoki hormonu stresu, kortyzolu, osłabiają układ odpornościowy, co ułatwia bakteriom inwazję na dziąsła i wywoływanie stanów zapalnych. Niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe mogą powodować suchość w ustach, co oznacza, że ślina nie jest dostępna do usuwania resztek jedzenia po jedzeniu.

Osoby z silnym lękiem czasami wykazują objawy, takie jak owrzodzenia i zgrzytanie zębami. Oba te objawy są szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej i mają zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki. W przypadku zgrzytania zębami pacjenci mogą trwale zniszczyć podstawowe zęby trzonowe i spowodować nieodwracalne uszkodzenie szkliwa ochronnego.

Jak dbać o zęby

Chociaż osobom cierpiącym na depresję i stany lękowe może być trudno wprowadzić rutynowe zabiegi stomatologiczne, jest to niezwykle ważne dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Wszystkie osoby powinny dążyć do szczotkowania zębów dwa razy dziennie i nitkowania ich co najmniej raz dziennie. Dobrym pomysłem jest również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który pomaga wypłukać zanieczyszczenia i zabić niebezpieczne bakterie. W razie potrzeby osoby, które mają trudności z pamiętaniem o dbaniu o zęby, mogą ustawić poranny i wieczorny alarm przypominający o szczotkowaniu.

Słabe zdrowie psychiczne może mieć negatywny wpływ nie tylko na umysł, ale także na ciało. Stres, niepokój i depresja mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej i prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy. Ważne jest, aby osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne pamiętały o właściwej pielęgnacji zębów każdego dnia, aby utrzymać jamę ustną w dobrym stanie.

Oryginalny post

Wiadomości stomatologiczne

Lucy Wyndham

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close