Artykuł napisany przez 10:46 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

What Are Nootropics? – Urodowa Fit Maniaczka

Wszyscy tam byliśmy. To długi dzień w pracy, a my wciąż wmawiamy sobie, że idziemy na siłownię. Albo mamy randkę, na którą naprawdę chcemy nie zasnąć. Kawa nie daje rady, a energetyki straciły swój blask.

Jeśli brzmi to w jakikolwiek sposób znajomo, nootropy mogą być świetnym pomysłem na suplementację. Ale czym one właściwie są? W tym artykule omówimy, czym właściwie są nootropy, a co ważniejsze, czy faktycznie działają. Odpowiem również na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa, legalności i tak, gdzie uzyskać najlepsze z nich.

Kluczowe punkty:

  • Nootropy w tym artykule odnoszą się do suplementów dostępnych bez recepty (OTC), które nie zawierają żadnych leków.

  • Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze nootropy zawierają ziołowe i naturalne składniki, które pomagają poprawić koncentrację, pamięć, energię i złagodzić niepokój.

  • Niektórzy ludzie stosują najlepsze nootropy, aby pomóc w objawach ADHD i zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

  • Nootropy nie są zaprojektowane ani przeznaczone do zastępowania leków; nie mogą leczyć, diagnozować ani leczyć żadnej choroby.

Skąd się wzięły nootropy?

Nootropy są również nazywane „inteligentnymi lekami” i w rzeczywistości istnieją w różnych formach od pół wieku. Podobnie jak wiele innych suplementów, nowoczesna forma narodziła się z historii stosowania syntetycznych leków do stymulowania mózgu i jego neuronów.

Dobrą wiadomością jest to, że leki te działały. Zła wiadomość jest taka, że prowadziły one również do nadużywania, uzależnienia, a w niektórych przypadkach do dramatycznych kryzysów zdrowotnych. Jednym z dobrze znanych przykładów jest rodzina amfetamin. Jej stosowanie sięga czasów II wojny światowej, kiedy to bombowce nazywały ją „czekoladą pilota”. Nadal jest używana w nowoczesnych zastosowaniach, aby utrzymać ludzi w stanie snu podczas długich godzin wysokiego stresu lub intensywnego skupienia.

Medycyna wylansowała te substancje jako główne metody leczenia ADHD, nadal sprzedawane pod markami takimi jak Adderall. Innym stymulantem stosowanym jako środek farmaceutyczny jest metylofenidat, sprzedawany jako Ritalin.

Jednak w ostatnich latach współcześni naukowcy i konsumenci są mniej zainteresowani syntetycznymi lekami o wysokim wskaźniku uzależnienia i nadużywania. Zamiast tego zwracają się ku bardziej naturalnym składnikom, składającym się na bezpieczniejsze produkty.

Dzisiejszy stan nootropów

Eksperymentowanie z alternatywnymi lekami przez dziesięciolecia doprowadziło do eksplozji całkowicie naturalnych, bezpiecznych i legalnych składników, które okazują się nie tylko tak samo skuteczne jak starsze leki, ale w niektórych przypadkach nawet lepsze.

Jak zobaczymy, gdy przejdziemy do składników, które są najbardziej popularne, niektóre z tych związków roślinnych mogą nie tylko pomóc ci pozostać skupionym i utrzymać energię umysłową przez cały dzień, ale mogą nawet pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom tkanek, które prowadzą do choroby Alzheimera i innych chorób poznawczych.

Najbardziej skuteczne składniki

W późniejszym terminie przejdziemy do artykułów poświęconych konkretnym składnikom, ale w tym artykule wprowadzającym chciałem podzielić się niektórymi z najbardziej ekscytujących składników nootropowych z najbardziej obiecującymi dowodami naukowymi.

Czy nootropy faktycznie działają?

Krótko mówiąc – tak. Przynajmniej produkty wysokiej jakości. To jeden z powodów, dla których w Urodowa Fit Maniaczka tak bardzo inwestujemy w badania naukowe i dowody potwierdzające działanie niektórych produktów. Ponieważ podkreśla to również, jak mało wiarygodni mogą być niektórzy z mniej wiarygodnych producentów.

Nasze najwyżej oceniane nootropy znajdują się na przełomie Są one oparte na badaniach naukowych i zawierają wyłącznie bezpieczne, skuteczne i legalne składniki. Wiele z nich objętych jest gwarancją zwrotu pieniędzy, dzięki czemu możesz być pewny swojego zakupu.

Do czego służą nootropy?

Musimy od razu podkreślić, że nootropy nie są przeznaczone do leczenia, diagnozowania ani leczenia jakiejkolwiek choroby. Nie oznacza to jednak, że nie można ich używać do łagodzenia objawów czegoś takiego jak ADHD lub do zapobiegania wystąpieniu strasznej choroby, takiej jak Alzheimer.

Skąd to rozróżnienie? Z dwóch powodów.

  • Szczerze mówiąc, w krajach takich jak USA, Wielka Brytania, Australia i Niemcy składanie oświadczeń leczniczych dotyczących suplementów jest nielegalne.
  • Po drugie, i co ważniejsze dla czytelnika, choroba taka jak Alzheimer jest bardzo poważna i nie ma na nią znanego lekarstwa.

Zgodnie z naszą wiedzą, ADHD nie można po prostu wyłączyć. Choć kuszące jest myślenie, że jest inaczej, próba sprawienia, by suplement „wyleczył” nas z tych rzeczy, może być na dłuższą metę straszna dla nas i naszych bliskich.

Ale co z tymi objawami…

Wszystko to nie oznacza, że ty i ja nie możemy czerpać ogromnych korzyści z klinicznych dowodów na to, że kofeina i L-teanina poprawiają koncentrację. Nie oznacza to również, że powinniśmy ignorować mocne dowody na to, że pterostilben może chronić komórki mózgowe.

W ostatecznym rozrachunku, chociaż suplement nie może odebrać komuś ADHD ani wyleczyć jego zwyrodnieniowej choroby mózgu, może pomóc w ochronie samych tkanek komórkowych naszego mózgu przed szkodliwymi splątkami białkowymi i płytkami nazębnymi, a także może zapewnić nam lepszy nastrój i skupienie przez cały dzień – bez niebezpiecznych stymulantów lub kupowania kolejnego ekspresu do kawy.

Podsumowanie

Nootropy mają ciekawą i krętą historię. Dla współczesnych użytkowników suplementów sprowadza się ona jednak do tego, czy są one bezpieczne, skuteczne i legalne. Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedzi na wszystkie te trzy pytania brzmią „tak”. Nie oznacza to jednak, że ostrożny konsument powinien przeprowadzić swoje badania. Pomogliśmy w artykułach o tym, gdzie nootropy są legalne i jakich składników należy unikać. Oczywiście zawsze możesz na nas polegać, jeśli chodzi o proste odpowiedzi na temat wszystkich recenzji produktów, które już przeprowadziliśmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy nootropy mogą pomóc w stanach lękowych?

Tak, w niektórych przypadkach mogą. Wkrótce napiszę pełny artykuł na ten temat, więc bądź na bieżąco. W międzyczasie ważne jest, aby zrozumieć placebo lub efekt psychosomatyczny. Jest to w zasadzie zasada „umysł nad materią”, w której może być trudno wiedzieć, czy dany produkt naprawdę zadziała na każdego, jeśli chodzi o nastrój.

Skąd mam wiedzieć, czy nootropy są legalne w moim kraju?

Sprawdź ten artykuł, który właśnie przygotowałem. I koniecznie sprawdź koniec, gdzie daję kilka rad dotyczących sprawdzania oficjalnych stron rządowych. Istnieją tam podróbki.

Czy nootropy są jak Adderall?

Nie. I nie możemy tego wystarczająco podkreślić. Adderall jest substancją kontrolowaną, wymagającą recepty i wskazówek lekarza. Suplementy nootropowe są dostępne bez recepty i nie zawierają tych samych substancji chemicznych. Nootropy nie mogą również leczyć zdiagnozowanych schorzeń.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close