Artykuł napisany przez 4:44 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Dlaczego ludzie na całym świecie są bardziej nieszczęśliwi i zestresowani niż kiedykolwiek wcześniej?

Świat był smutniejszy i bardziej zestresowany w 2021 r. niż kiedykolwiek wcześniej, według niedawnego sondażu Gallupa, który wykazał, że czterech na dziesięciu dorosłych na całym świecie stwierdziło, że doświadcza wielu zmartwień lub stresu.

Eksperci twierdzą, że najbardziej oczywisty winowajca, pandemia – oraz związana z nią izolacja i niepewność – jest czynnikiem, ale nie jest całkowicie winny.

Carol Graham, starszy naukowiec Gallupa, twierdzi, że winowajcą pogarszającego się zdrowia psychicznego jest niepewność ekonomiczna, z jaką borykają się nisko wykwalifikowani pracownicy.

„Istnieją pewne negatywne zmiany strukturalne, które sprawiają, że niektórzy ludzie są bardziej narażeni. Ostatecznie zdrowie psychiczne po prostu to odzwierciedla” – mówi Graham, która jest również starszym pracownikiem Brookings Institution i profesorem polityki publicznej na Uniwersytecie Maryland.

„Dla młodych ludzi, którzy nie mają dobrego wyższego poziomu wykształcenia, to, co będą robić w przyszłości, jest bardzo nieznane. Jaka będzie ich stabilność, jaki będzie ich udział w rynku pracy. … Rosnący poziom nierówności między wykwalifikowanymi i niewykwalifikowanymi pracownikami to kolejna część tego zjawiska, związana z rozwojem napędzanym przez technologię”.

FILE – Według naukowca Gallupa, spadek liczby dobrze płatnych miejsc pracy w fabrykach przyczynia się do rekordowego poziomu stresu i niezadowolenia.

Gallup rozmawiał z dorosłymi w 122 krajach i obszarach na potrzeby swojego najnowszego raportu Global Emotions Report. Afganistan jest najbardziej nieszczęśliwym krajem, a Afgańczycy przodują na świecie pod względem negatywnych doświadczeń.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki ankiety nie były zaskakujące dla psychologa Josha Brileya, pracownika Amerykańskiego Instytutu Stresu.

„Wszystko dzieje się szybciej. Cały czas dociera do nas tak wiele informacji” – mówi. „I oczywiście media rozwijają się na złych rzeczach. Jesteśmy więc nieustannie bombardowani kryzysem za kryzysem w wiadomościach, mediach społecznościowych, radiu i podcastach. Wszystko to zagłusza dobre rzeczy, które się dzieją”.

Psycholog Mary Karapetian Alvord twierdzi, że większa łączność online oznacza, że ludzie w jednym kraju mogą czuć się głęboko dotknięci tym, co dzieje się w innym kraju, co nie zawsze miało miejsce w przeszłości. Dla jej amerykańskich klientów niepewność jest największym stresorem.

„Niepewność życia i tego, jak wpłynie to na nich na co dzień. Wzrost cen i gazu. A potem kwestie związane z łańcuchem dostaw, które mają wpływ na codzienne życie ludzi” – mówi Alvord. „Ale myślę, że większą kwestią jest niepewność i tak wiele cierpienia. Oczywiście pojawiły się strzelaniny. Wiele osób jest naprawdę zestresowanych i czuje: „Gdzie jest bezpiecznie?”.

W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 300 strzelanin z udziałem wielu ofiar.

Antigone Davis, dyrektor Facebooka, zeznaje przed Kongresem na temat wpływu Instagrama na zdrowie psychiczne na Kapitolu w Waszyngtonie, 30 września 2021 r.

Według Gallupa poziom szczęścia na całym świecie od dekady wykazuje tendencję spadkową. Wszyscy trzej psychologowie, którzy rozmawiali z VOA, wskazują na media społecznościowe i zalew niefiltrowanych informacji jako czynniki przyczyniające się do pogorszenia zdrowia psychicznego i szczęścia.

„Widzieliśmy tę eksplozję na całym świecie i myślę, że jest to duża zmiana tektoniczna w sposobie, w jaki ludzie wchodzą w interakcje i doświadczają emocji i wszelkiego rodzaju rzeczy. I widzimy, że ma to pewne realne wady” – mówi Graham.

Briley mówi, że część Problem polega na tym, że chociaż ludzie są bardziej połączeni online, często są mniej połączeni w prawdziwym życiu.

„Połączenie, które mamy z ludźmi, fizyczne połączenie uległo zmianie. Jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek połączeni z ludźmi na całym świecie, ale możemy już nie znać imion naszych sąsiadów” – mówi. „Więc niekoniecznie mamy taką osobę, do której mogę zadzwonić, gdy zepsuje mi się samochód, by podwieźć mnie do pracy”.

Więcej optymizmu, mimo marszczenia brwi

Z drugiej strony, badanie wykazało, że odsetek osób, które zgłosiły, że dużo się śmieją lub uśmiechają, wzrósł o dwa punkty w 2021 r., Podczas gdy liczba osób, które twierdzą, że nauczyły się czegoś interesującego, wzrosła o jeden punkt. Alvord twierdzi, że patrzenie poza negatywne aspekty ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia psychicznego.

„Ważne jest, aby ludzie znajdowali w życiu chwile, jeśli nie radości, to przynajmniej satysfakcji” – mówi. „Myślę, że czasami dążymy do szczęścia, a to jest po prostu nieosiągalne… więc nasze oczekiwania muszą być realistyczne”.

Mniejszości w Stanach Zjednoczonych mogą już to robić. Badanie wykazało, że osoby z grup marginalizowanych należą do najbardziej odpornych.

„Ich niepokój mógł wzrosnąć, ale ich optymizm, szczególnie w przypadku Afroamerykanów o niskich dochodach, pozostaje bardzo wysoki” – mówi Graham. „To było odkrycie, które widziałem od wielu lat, ale zaskoczyło mnie, że utrzymało się nawet podczas COVID. Myślę, że wynika to bardziej z rodzaju więzi społecznych i innych więzi, które społeczności mniejszościowe zbudowały, niemal nieformalnych sieci bezpieczeństwa, które były bardzo ochronne wiele, wiele razy w historii „.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close