Artykuł napisany przez 8:41 am Depresja, Zdrowie psychiczne

3 sposoby na rozwinięcie „wiecznie młodego” umysłu poprzez zadawanie sobie pytań

Jiddu Krishnamurti (1895-1986) był wyjątkowym myślicielem i mistykiem. Jedną z zaskakujących cech jego myśli i dyskursu był jego nacisk na odrzucenie tradycyjnej roli duchowego autorytetu i odmowa udzielenia odpowiedzi swoim słuchaczom. Uczestnicy jego publicznych wystąpień i dialogów byli często zaskoczeni, gdy Krishnamurti zadawał pytania takie jak „Jaki jest sens życia?”, negując wszystkie możliwe odpowiedzi i pozostawiając pytania w zawieszeniu, a jego publiczność z pustymi rękami. Dla Krishnamurtiego był to sposób na obudzenie inteligencji słuchaczy, rzucenie ich z powrotem na siebie.

Zwykle zadajemy pytania, aby szukać i uzyskiwać informacje. Krishnamurti jednak wykorzystał pytania, aby uwolnić umysły swoich słuchaczy od ciężaru uwarunkowanej wiedzy. Znamy inne tradycje filozoficzne, które kwestionowały konwencjonalne zastosowania pytań. Około 2400 lat temu Sokrates przechadzał się po ateńskiej agorze, denerwując wielu zbyt pewnych siebie omijaczy, zadając im pytania w sposób, który sprawiał, że ich przekonania rozpadały się jak domek z kart. W japońskiej szkole zen Rinzai mistrzowie przedstawiają swoim uczniom zagadki (koany), aby doprowadzić ich do stanu niewiedzy, a w szczęśliwych przypadkach do duchowego oświecenia.

Jednym z unikalnych aspektów metody Krishnamurtiego jest jego wiara w to, że pytania, gdy są właściwie użyte, mogą wywołać odnowę poznawczą. W rzeczywistości, w swoich dialogach z szanowanym fizykiem Davidem Bohmem, Krishnamurti posunął się nawet do zasugerowania, że praca z pytaniami może skutkować transmutacją komórek mózgowych. Twierdzenie to może nie być tak oburzające, jeśli weźmiemy pod uwagę naukowo ustaloną rzeczywistość plastyczności mózgu. Moje własne akademickie studia nad metodą Krishnamurtiego przekonały mnie, że metoda ta może otworzyć nam drogę do tego, co nazywam „wiecznie młodym umysłem”.

W dzisiejszych czasach rośnie zainteresowanie metodami zapobiegania degeneracji umysłowej. Badania wykazały, że stymulacja umysłowa, lepsza dieta, ćwiczenia fizyczne, równowaga emocjonalna i budowanie sieci społecznej są jednymi z czynników, które utrzymują mózg w młodości. Krishnamurti podszedł jednak do wyzwania starzenia się mózgu z innej perspektywy. Jego zdaniem, podczas gdy starzenie się jest nieuniknionym procesem biologicznym, jedynym powodem, dla którego nasz umysł się starzeje, jest fakt, że jest on zajęty zbieraniem odpowiedzi, a nie zadawaniem pytań. Po zgromadzeniu tak dużej ilości wiedzy, doświadczenia i pamięci, nasz umysł w końcu został całkowicie uwięziony, opowiadając w kółko te same stare historie, odrzucając wszelkie dalsze informacje lub spostrzeżenia. Prędzej czy później przestaje być w stanie ciągłej świeżości i ożywienia.

Dzięki moim badaniom udało mi się wyodrębnić trzy proste podejścia z metody Krishnamurtiego, które po zastosowaniu stają się potężnymi technikami wspomagającymi przeciwdziałanie starzeniu się mózgu:

  1. Utrzymywaniepytań. Zacznij od sformułowania pytania. Może to być ważne pytanie („Czym jest prawdziwa miłość?”) lub osobiste („Czy powinienem pozostać w moim związku?”). Zauważ, że twój umysł w pośpiechu szuka na nie odpowiedzi. Zamiast tego opóźnij reaktywny mechanizm umysłu i wsłuchaj się w pełni i medytacyjnie w pytanie, tak jakby twój umysł był absolutnie cichym stawem, a do tej wody pytanie jest wrzucane jak kamyk. To przerywa zamknięty krąg automatycznego myślenia. Krishnamurti sugeruje zbliżenie się do samego pytania i zagłębienie się w nie, z wielkim wahaniem i wyczuciemaktywność. Poczuj, jak poprzez słuchanie przenosisz się do serca pytania. Niech obecność pytania otworzy twój umysł na to, czego jeszcze nie wiesz. Ufając, że odpowiedź znajduje się w pytaniu, możesz nawet doświadczyć „wglądu” lub nagłej realizacji pochodzącej z twojego teraz cichego umysłu.
  2. Życie z pytaniami. Krishnamurti wierzył, że młody umysł zadaje pytania nie jako ograniczoną aktywność, ale jako zdecydowaną wewnętrzną pozycję. Upewnij się, że żyjesz z pewnym pytaniem, na które nie znasz odpowiedzi, ale chcesz je odkryć. Możesz zdecydować na początku każdego tygodnia, które pytanie Cię interesuje, zastąpić lub przeformułować swoje pytanie, gdy tylko poczujesz, że nadszedł czas, a nawet pozostać z pytaniem przez kilka miesięcy.
  3. Przekonasz się, że życie z pytaniem sprawia, że

  4. twój umysł nie śpi, jest żywy i
  5. dynamiczny
  6. .
  7. To, co naprawdę ma znaczenie, to nie odpowiedź na pytanie, ale sposób, w jaki sprostasz wyzwaniu postawionemu przez pytanie. Użyj pytania, aby odzwierciedlić swoje uwarunkowane reakcje. Kiedy zadajesz sobie pytanie, wiele odpowiedzi, cytatów, doświadczeń i emocji pochodzi z przeszłości. Gdy tak się stanie, po prostu zapisz wszystkie te „odpowiedzi”. To opróżnia umysł z całej jego zawartości. Kiedy twój umysł jest pusty w wyniku negacji, przechodzi odnowę. Czuje się lżejszy, bardziej dostępny, jest w stanie słuchać, a ty możesz być obecny tu i teraz.

Shai Tubali (imię SHY, nazwisko rymuje się z jubilee) jest ekspertem w dziedzinie historii szczęścia. Jego liczne książki ukazały się na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad w 11 językach i zostały opublikowane przez głównych wydawców. Jego najważniejsze prace zdobyły nagrody w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Kilka z nich stało się bestsellerami, inspirując wiele tysięcy osób w ich wewnętrznych podróżach do mentalnej, emocjonalnej i duchowej transformacji. Tubali, doktorant na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, bada 35 technik medytacyjnych z całego świata w swojej najnowszej książce „Llewellyn’s Complete Book of Meditation”, opublikowanej w styczniu 2023 roku. Dzięki podyplomowej wiedzy z zakresu filmów science fiction i popkultury, Tubali dzieli się wspólnymi zasadami, które mogą pomóc współczesnym ludziom zmagającym się z traumą, strachem, niepewnością, depresją, lękiem i uzależnieniem od ekranu. Odkryj metody i badania nad znalezieniem spokoju i jasności na shaitubali.com.

POBIERZ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, aby osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które kobiety odczuwają, gdy stają przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak wyzerować trzy obszary swojego życia, w których chcesz się wyróżniać, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić na zewnątrz lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close