Artykuł napisany przez 9:46 pm Bieganie, Ćwiczenia

Saucony Endorphin Edge Review

Saucony Endorphin Edge Wprowadzenie

Za 200 dolarów, Endorphin Edge jest lekkim, szybkim i responsywnym biegaczem trailowym Saucony, który wprowadza pełnowymiarową płytkę węglową do podeszwy środkowej, aby zmaksymalizować prędkość i wydajność. Ta cena jest zgodna z innymi karbonowymi biegaczami terenowymi, takimi jak Hoka Tecton X i The North Face VECTIV Sky.

Edge zmniejsza wagę i maksymalizuje prędkość dzięki zastosowaniu amortyzacji z pianki PWRRUNPB (ultralekkiej i sprężystej pianki podeszwy środkowej firmy Saucony) wraz z płytką z włókna węglowego Carbitex™ MonoFlex. Konstrukcja 3/4 płyty węglowej jest „asymetrycznie elastyczna dla szybkiego odepchnięcia i stabilnego lądowania w zróżnicowanym terenie”.

Edge jest modelem specyficznym dla szlaku w linii Endorphin firmy Saucony. Linia Endorphin integruje technologię SPEEDROLL, która wykorzystuje piankę, płyty propulsywne, wysokość stosu i kształt podeszwy środkowej, aby uzyskać unikalną geometrię zaprojektowaną, aby napędzić Cię do przodu i szybciej dotrzeć do palców.

Edge integruje najbardziej zaawansowaną technologię butów w porównaniu z innymi butami Saucony do biegania po szlakach. Jest najbardziej podobny do Peregrine, tylko z bardziej skoncentrowanymi na prędkości funkcjami zaprojektowanymi, aby napędzać cię do przodu.

Saucony Endorphin Edge – wrażenia

Wyciągając but z pudełka, pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę, był unikalny kształt ponadwymiarowej podeszwy zewnętrznej i wysoki stack. Nie preferowałem kolorystyki (Fog Zenith) na parze Endorphin Edge, którą testowałem. Jednak Edge występuje w innych solidnych jasnych, poppy kolorach, takich jak Prospect Quartz gorący róż, pomarańczowy Clay i jasny niebieski Ocean, jak również neutralny Black/Goldstruck.

Przy 35mm w pięcie i 29mm w przedniej części stopy, był to najwyższy stos butów do biegania po szlakach, w których biegałem, oprócz maksymalistycznego Stinsona ATR firmy Hoka. Jednakże, podczas gdy Stinson jest miękki i przyjemny w dotyku, najbardziej zauważalnym uczuciem podczas mojego pierwszego biegu w Endorphin Edge było to, że podeszwa środkowa była wyjątkowo sztywna.

Innym charakterystycznym uczuciem była responsywność i szybkość, szczególnie na twardym bruku lub trawie i drodze. Są to cechy jazdy, których oczekiwałem dzięki karbonowej płycie osadzonej w podeszwie środkowej. Sztywność jest bardziej widoczna w Endorphin Edge niż w konkurencyjnym modelu Tecton X z karbonową podeszwą środkową.

Testowałem te buty głównie w okresie przejścia z zimy na wiosnę, więc były one najczęściej testowane na lodzie, śniegu, błocie i drodze. W tym okresie Endorphin Edge był szybkim, stabilnym butem, który zapewniał wystarczającą trakcję na śliskich, mokrych i w większości równych powierzchniach.

Endorphin Edge sprawdzał się w mniej technicznym terenie, gdzie celem jest szybkość (i zabawa). Na dłuższym, bardziej skalistym i nierównym szlaku wybrałbym bardziej techniczny but.

Ochrona Saucony Endorphin Edge

Endorphin Edge ma wystarczającą ochronę dla zróżnicowanych warunków wyścigów na szlaku. Pełnej długości osłona przed kamieniami i wysoki stos oferują wyjątkową ochronę przed zagrożeniami szlaku pod stopami.

Przezroczysty mudguard pokrywający przestrzeń, w której podeszwa środkowa łączy się z cholewką, skutecznie zwiększa trwałość i zapobiega przedostawaniu się wody, błota i brudu do wnętrza buta. Dodatkowa guma na toe boxie chroni palce przed potencjalnym uderzeniem korzeni, skał i innych niebezpieczeństw.

Endorphin Edge jest kompatybilny z gaiterem. Podczas moich testów nie testowałem mocowania gaitera, Ale byłby pomocny w ograniczaniu brudu, błota i gruzu z wejścia do buta.

Saucony Endorphin Edge Trwałość

Endorphin Edge wytrzymał przyzwoicie po ponad 100 milach testów na drogach, śniegu, błocie i twardym bruku. Na podeszwie zewnętrznej, wypustki zachowały swoją długość i przyczepność, mimo że były używane przez wiele mil na drogach. Najwięcej oznak zużycia widać w miejscach, gdzie język ociera się o cholewkę buta.

Spodziewałbym się, że Endorphin Edges będzie wystarczająco trwały na długi bieg ultra na mniej technicznym terenie. Podczas gdy istnieje pewne widoczne zużycie, wydajność buta nie została naruszona.

Saucony Endorphin Edge Responsywność i szybkość

W Endorphin Edge zastosowano nową, 3-częściową płytkę węglową w połączeniu z najbardziej sprężystą pianką środkową firmy Saucony, aby zapewnić najbardziej responsywny i sprężysty but trailowy do tej pory.

Kształt SPEEDROLL ma 6 mm przesunięcia i został zaprojektowany tak, aby napędzać Cię do przodu, niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem śródstopia czy pięty. Na drogach i utwardzonych szlakach bez większych nierówności, but ten radzi sobie przyzwoicie.

Na nierównym terenie, kształt podeszwy środkowej i wysokość stosu mogą być odpowiedzialne. Nie czułem, żeby moje kroki lądowały z dużą stabilnością na wyjeżdżonych drogach gruntowych lub szlakach z korzeniami, kamieniami i innymi zagrożeniami. Kilka razy zdarzyło się, że ryzyko podwinięcia kostki wydawało się oczywiste, co wpłynęło na moją pewność siebie w tego typu terenie.

Technologia PWRTRAC zastosowana w podeszwie zewnętrznej pozwala na starty w każdym terenie – od śniegu, przez lód, brud, po piasek. 4mm wypustki były wystarczająco przyczepne i nie musiałem się martwić o przyczepność. Unikałbym używania ich na błotnistych szlakach, ponieważ podeszwa zbierała błoto do tego stopnia, że stawała się ciężka. Ten but wyróżniałby się na szybkim kursie z mniej technicznym, nierównym terenem.

Saucony Endorphin Edge Komfort i dopasowanie

Saucony Endorphin Edges były zgodne z rozmiarem i wygodne po wyjęciu z pudełka. System koronek pozwolił na zablokowanie i bezpieczne dopasowanie w trakcie moich biegów. Lekka siatka cholewki jest oddychająca i odprowadzająca wilgoć, aby utrzymać stopy w chłodzie i suchości. Osuszały i wysychały również szybko po zanurzeniu w niektórych głębokich kałużach i błotnistym śniegu.

Podobnie jak w przypadku innych butów trailowych Saucony, które testowałem, skrzynka na palce jest bardziej wąska niż inne marki butów trailowych. Doświadczyłem kilku gorących punktów na czubku palców po dłuższych biegach. Przy dłuższych wysiłkach istnieje ograniczona przestrzeń w skrzynce na palce, aby pomieścić obrzęk palców lub rozłożenie.

Wnioski z Saucony Endorphin Edge

Dzięki Endorphin Edge, Saucony wrzucił solidny nowy but trailowy do sfery karbonowych, skoncentrowanych na prędkości opcji. Edge oferuje szybką i przyjemną jazdę na drogach i nietechnicznych szlakach, takich jak twardo ubitą ziemię lub trawę. Podeszwa zewnętrzna PWRTRAC wyróżniała się przyczepnością i trwałością na stromych stopniach i śliskim terenie.

W porównaniu z innymi karbonowymi butami do biegania po szlakach, wahałbym się, czy polecić Edge’a w porównaniu z innymi opcjami ze względu na problemy ze stabilnością na nierównym terenie. Tecton X firmy Hoka (6,9 oz dla kobiet, 8,5 oz dla mężczyzn) jest znacznie lżejszy niż Edge (7,8 oz dla kobiet; 9 oz dla mężczyzn) i oferuje większą stabilność przy tym samym poziomie responsywności w tym samym punkcie cenowym.

Na krótszych dystansach (dla mnie mniej niż 10 mil), Edge jest wygodny, trwały i oferuje znaczącą ochronę przed zagrożeniami na szlaku. Wysoki stos zapewnia przyzwoitą amortyzację, sztywność karbonowej płyty nie zawsze daje poczucie komfortu na dłuższych, wolniejszych kilometrach.

Na dłuższych dystansach wąski toebox może być czynnikiem ograniczającym. Jako część quivera butów, zarezerwowałbym je dla szybszych biegów treningowych lub wyścigów.

Ogólnie rzecz biorąc, Saucony Endorphin Edge wprowadził solidnego konkurenta z powłoką węglową do świata butów trailowych, który spełnia swoją obietnicę, aby napędzić cię do przodu (w odpowiednim terenie!).

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close