Artykuł napisany przez 8:23 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Hoka Skyward X

Hoka One One Skyward X Wprowadzenie

Hoka Bondi X nigdy nie miał większego sensu. Był to but stworzony do powolnych biegów, ale miał sztywną płytkę z włókna węglowego w podeszwie środkowej – paradoks buta do biegania.

Po tym, jak go zrecenzowałem, nie użyłem go ponownie. Do powolnych biegów nie potrzebuję płytki z włókna węglowego. Istniały lepsze opcje, które były lżejsze i bardziej wydajne niż Bondi X.

Od tego czasu Hoka poprawiła się skokowo w kategorii super trenażerów. Zeszłoroczny model Hoka Mach X był jednym z moich ulubionych butów treningowych z płytą; miękki, wszechstronny i zwinny.

Skyward X to zupełnie nowy super trener, który zastępuje Bondi X. Bondi X był klapą, więc sensowne jest przemianowanie go na Skyward X. Według strony internetowej Hoka jest sprzedawany jako bardzo miękki, płynnie jeżdżący trener do łatwych kilometrów. Jest to część nowej generacji butów Hoka, które są wyposażone w wysokiej jakości piankę PEBA w podeszwie środkowej.

Skyward X waży 11,3 uncji (US 9), co jest naprawdę ciężkie dla trenera w dzisiejszych czasach. Ma 48 mm wysokości zapiętka, co czyni go nielegalnym w wyścigach World Athletics i kosztuje 225 USD, czyli cenę (tańszego) super buta długodystansowego.

Hoka One One Skyward X Pierwsze wrażenia

Moim pierwszym biegiem było łatwe 10 km. To była znacznie przyjemniejsza jazda niż w Bondi X. Podeszwa środkowa Skyward zapewniała większy zwrot energii i była mniej blokowa.

Była dość twarda jak na podeszwę środkową PEBA, ale rama EVA sprawiała, że czułem się naprawdę stabilnie. Dopasowanie było wąskie i musiałem również zatrzymać się w połowie biegu, aby wyregulować sznurowanie, aby poprawić blokadę pięty.

Zaskoczyło mnie to, jak głośno to brzmiało. Uderzenia stopy były prawie tak głośne jak w Alphafly 3 ze względu na dużą wnękę pod spodem.

Butem, który najbardziej mi przypominał, był Saucony Endorphin Shift (który został wycofany). Oba mają twardą podeszwę, wysoką podeszwę środkową i wyraźne rockery w przedniej części stopy. Skyward miał po prostu więcej wszystkiego: bardziej amortyzowany, bardziej energiczny i sztywniejszy.

Cholewka Hoka One One Skyward X

Skyward X ma bardzo wąskie dopasowanie, co jest typowe dla Hoka i niestety nie występuje w szerokiej wersji. Pasuje do rozmiaru i najlepiej nadaje się do wąskich stóp o niskiej objętości.

Jest to bardzo zabudowana, pluszowa cholewka, która została zaprojektowana z myślą o komforcie. Wykonana jest z płaskiej dzianiny, która jest miękka, ale niezbyt oddychająca. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny zapiętek zapewniają maksymalne wsparcie, a zapiętek odstaje od nogi, aby jej nie podrażniać. Blokada pięty jest dobra, ale muszę użyć węzła biegacza.

Język jest szeroki i lekko wyściełany. Przypomina mi język Nike Pegasus 38, ale nie ma klinów. Dzięki szerokim skrzydełkom nie ślizga się podczas biegu.

Jednostka podeszwy Hoka One One Skyward X

Skyward działa najlepiej, gdy wykonuje rodzaje biegów, do których zaprojektowała go Hoka: najłatwiejsze z łatwych biegów. Ma jednak bardzo sztywną podeszwę środkową, więc łatwe biegi nie są naturalne i nie czujesz, że masz kontrolę nad butem.

Kiedy zwiększasz tempo, czujesz się bardziej naturalnie, ale jego duża waga sprawia, że czujesz się nieporęczny i powolny, więc jakikolwiek rodzaj treningu szybkościowego nie wchodzi w rachubę. Możesz robić krótkie, szybkie ale trudno jest utrzymać szybkie tempo przez dłuższy czas.

Nieczęsto spotyka się nowe „innowacje” w butach do biegania z płytką węglową. Skyward X ma płytkę, która ma wypukłość pośrodku, umieszczoną w śródstopiu.

Pomysł polega na tym, że gdy śródstopie jest obciążone, płyta spłaszcza się, a po zwolnieniu napędza cię do przodu. Hoka nazywa to systemem amortyzacji.

W rzeczywistości nie czuję tego. Może to być spowodowane tym, że nie jestem wystarczająco ciężki (60 kg), więc nie uderzam wystarczająco mocno w podeszwę środkową, ale może to być również spowodowane tym, że pianka podeszwy środkowej jest zbyt gęsta i nie kompresuje się wystarczająco.

Energy Arc firmy New Balance to podobna koncepcja, ale działa znacznie lepiej, ponieważ ich pianka FuelCell jest znacznie bardziej miękka, dzięki czemu można poczuć, jak płyta węglowa spłaszcza się i sprężynuje pod obciążeniem.

Podeszwa środkowa Skyward ma podwójną gęstość. Ma warstwę średnio miękkiej pianki PEBA bezpośrednio pod stopą i twardszą ramę EVA pod nią dla stabilności. Jest głęboko amortyzowana, ale nie jest miękka, jak w Hoka Mach X i Hoka Rocket X 2, które również mają PEBA w podeszwie środkowej.

Problem z ramą EVA pod spodem polega na tym, że wycisza ona uczucie PEBA na wierzchu, więc całe doświadczenie PEBA jest osłabione. Sprawia to wrażenie, jakby cała podeszwa środkowa była wykonana z nadkrytycznej pianki EVA.

Skyward jest bardzo sztywny i ustrukturyzowany, więc czuje się jak nowoczesny trener stabilności; uderzenia stopy zawsze są w nim bardzo mocne i dyktują sposób uderzenia. Jedną z wad jest to, że nie ma wyczucia podłoża, więc nie jest ono zbyt „angażujące”. Wydaje się, że biegasz na wierzchu buta, a nie wewnątrz niego.

Najdłuższy bieg, jaki przebiegłem w Skyward to 27 kilometrów. To dobry but do długich biegów, ale nie świetny. Rocker w przedniej części stopy oszczędza energię, ale wolę nieco bardziej miękką jazdę i szersze kopyto, które jest wygodniejsze na długich dystansach.

Pod koniec biegu moje stopy spuchły, a kubełkowe siedzisko zaczęło mnie irytować.

Skyward ma podeszwę środkową Hoka bucket seat. Jeśli kiedykolwiek biegałeś w Clifton lub Bondi, doświadczyłeś tej samej funkcji Hoka. Siedzisko kubełkowe ma podniesione krawędzie zaprojektowane tak, aby wyśrodkować i podeprzeć stopy, ale może być kłopotliwe dla szerokich stóp lub płaskich łuków. W Skyward denerwuje mnie to tylko podczas długich biegów.

Podeszwa zewnętrzna czerpie inspirację z Bondi 8, ale ma jeszcze więcej gumy na zewnętrznej bocznej pięcie i środkowej stronie przedniej części stopy.

Trwałość podeszwy zewnętrznej jest przeciętna – w mojej parze kawałek gumy na bocznej pięcie (gdzie uderzam piętą) jest gładki, ale to dla mnie normalne. Przyczepność jest dobra nawet na mokrych nawierzchniach.

Hoka One One Skyward X Wnioski

Skyward X nie jest tak dopracowany jak Cielo X1 czy Mach X.

Nie sądzę, aby potrzebował płytki z włókna węglowego. Jego podeszwa środkowa jest wystarczająco gruba, aby zapobiec jej zginaniu, więc nawet bez płytki rocker w przedniej części stopy działałby. Płytka sprawia, że czuje się niezręcznie przy bardzo wolnym tempie.

Myślę, że bardziej pasuje do cięższych biegaczy niż lekkich, takich jak ja. Nie czuję wypukłej płytki podczas obciążania podeszwy środkowej, a podeszwa środkowa wydaje mi się nieco zbyt twarda do łatwych biegów, do których będę jej używać.

Wolę Skyward X niż Bondi X, ponieważ jest bardziej miękki i ma większe odbicie, ale negatywy Jest cięższy i kosztuje znacznie więcej niż jego poprzednik.

Przy cenie 225 USD nie sądzę, by Skyward był wart swojej ceny. Istnieją znacznie tańsze opcje, które są bardziej naturalne i wciągające: przykładami są ASICS GlideRide i Endorphin Shift 3.

New Balance SC Trainer v2 jest podobny, ponieważ również ma wypukłą płytkę z włókna węglowego, ale ma większą wszechstronność ze względu na niższą wagę i bardziej energiczną jazdę.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Close