Artykuł napisany przez 3:05 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Uzdrawiające nuty muzyki: Traits Trump Genre dla złagodzenia stresu

Podsumowanie: Specyficzne cechy muzyki, a nie jej gatunek, odgrywają kluczową rolę w radzeniu sobie ze stresem. Badanie, w którym wzięło udział 470 uczestników, wykazało, że utwory łagodzące stres często mają wspólne cechy, niezależnie od ich stylu muzycznego.

Badanie wykazało, że osoby, które słuchały muzyki o określonych cechach, szybciej radziły sobie ze stresem w porównaniu z osobami, które słuchały przypadkowych nut muzycznych. Badania te podkreślają znaczenie skupienia się na cechach dźwięku zamiast na gatunkach muzycznych w muzykoterapii.

Kluczowe fakty:

  1. Utwory łagodzące stres zazwyczaj dzielą się na dwie kategorie: łagodne melodie w trybie durowym lub energiczne utwory w trybie molowym.
  2. Uczestnicy badania, którzy słuchali muzyki o tych specyficznych cechach, szybciej radzili sobie ze stresem.
  3. Badania Adiasto podkreślają osobisty charakter muzyki w łagodzeniu stresu i sugerują potrzebę skupienia się przez badaczy muzyki na cechach dźwięku, a nie na gatunkach.

Źródło: Radboud University

Czujesz się zestresowany? „Take Me Home, Country Roads”, „Nothing Else Matters” lub „Baby One More Time” mogą cię uspokoić.

Psycholog i muzykolog Krisna Adiasto odkrył, że gatunek muzyczny nie wydaje się odgrywać roli w piosenkach, które wybieramy, aby odzyskać równowagę po stresie, ale piosenki, które działają, mają wspólne cechy. Krisna Adiasto otrzyma tytuł doktora na Uniwersytecie Radboud 29 stycznia.

W społeczeństwie, w którym ciągły stres może prowadzić do chorób układu krążenia, wypalenia zawodowego i depresji, ważne jest, aby szukać dobrego sposobu na odstresowanie. Oprócz medytacji lub biegania, wiele osób słucha muzyki, aby się zrelaksować.

„Badania pokazują, że muzyka w połączeniu z terapią może przynieść dobre rezultaty” – mówi psycholog Krisna Adiasto. „Ale jeśli chodzi o samo słuchanie muzyki, badania są niejasne. Nie wszyscy czują się lepiej po kilku piosenkach”.

Muzyczne podobieństwa

Adiasto i współpracownicy zbadali, jaki rodzaj muzyki najlepiej pomaga w radzeniu sobie ze stresem i dlaczego. Naukowcy wykorzystali kwestionariusze, aby zapytać 470 uczestników różnych narodowości o piosenki, które pomagają im poczuć się lepiej po stresie. „Uzyskane odpowiedzi były zaskakujące” – mówi Adiasto.

„Patrząc na wcześniejsze badania, można by pomyśleć, że większość ludzi wybrałaby muzykę klasyczną, ale wybrane utwory wahały się od hardstyle’u przez klasykę po soundtracki i muzykę ambient”.

Na podstawie kwestionariuszy opracowano listę 1 296 utworów. Naukowcy odkryli, że utwory łagodzące stres mają wspólne cechy. Adiasto i współpracownicy podzielili je na dwie grupy: łagodne utwory w trybie durowym, takie jak „Memories” Maroon 5 i „Take Me Home, Country Roads” Johna Denvera, oraz utwory w trybie molowym, które są dość energiczne, takie jak „Shape of You” Eda Sheerana i „Nothing Else Matters” Metalliki. Piosenki są często wykonywane w tonacji E, z umiarkowanym tempem w czasie 4/4.

Zadanie stresowe

Następnie dwieście osób wzięło udział w eksperymencie online, w którym musieli wykonać stresujące zadanie. Następnie uczestnicy słuchali 10 minut dźwięku, który należał do jednej z trzech grup: muzyki wybranej przez badacza, która została wybrana z dwóch poprzednich kategorii, muzyki wybranej przez siebie lub losowych nut muzycznych.

„Ludzie, którzy słuchali muzyki wybranej przez naukowców lub wybranej przez siebie, szybciej regenerowali się po stresie niż grupa osób, które słuchały muzyki wybranej przez siebie.ned to random music notes”, mówi Adiasto.

„Uważamy, że dzieje się tak dlatego, że muzyka wybrana przez naukowców i samodzielnie wybrana prowadzi do rozproszenia poznawczego, co pomaga ludziom szybciej odzyskać równowagę po stresie. Ponadto samodzielnie dobrana muzyka wiąże się z pozytywnymi zmianami emocji, co również ma korzystny wpływ na regenerację po stresie”.

Zalecenia

Chociaż badania Adiasto i współpracowników pokazują, że samo słuchanie muzyki wpływa na regenerację stresu, Adiasto – który obecnie najlepiej relaksuje się przy muzyce klasycznej – jest ostrożny w formułowaniu zaleceń.

„Muzyka jest niezwykle osobista. Możliwe, że utwór, który nie pasuje do dwóch kategorii, które zidentyfikowaliśmy, może nadal działać bardzo dobrze dla kogoś, na przykład dlatego, że dana osoba ma bardzo przyjemne skojarzenia z tym konkretnym utworem”.

Adiasto twierdzi, że szczególnie zauważalne jest to, że gatunek ma mniejszy wpływ niż się często zakłada, co jest ważnym wynikiem badania. Podkreśla, jak ważne jest, aby badacze muzyki spojrzeli poza gatunki i zamiast tego skupili się na charakterystyce dźwięku.

Informacje o tym badaniu dotyczącym muzyki i stresu

Autor: Krisna Adiasto
Źródło: Uniwersytet Radboud
Kontakt: Krisna Adiasto – Uniwersytet Radboud

Zdjęcie autorstwa Tirachard Kumtanom

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close