Artykuł napisany przez 8:26 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja HOKA Gaviota 5

Hoka One One HOKA Gaviota 5 Wprowadzenie

Maksymalne podeszwy środkowe HOKA szybko zyskały sławę od momentu powstania marki w 2009 roku. Gaviota, co oznacza „mewa” w języku hiszpańskim, jest stabilną wersją maksymalnie amortyzowanego Bondi w ofercie HOKA i oferuje teraz 5 mm więcej podeszwy środkowej niż Bondi.

Gaviota ma wysoką cenę 175 USD, co stanowi wzrost o 5 USD w porównaniu z 4.

Jest to wyraźnie lepszy but niż poprzednie dwa modele ze względu na nowy system stabilizacji, który spełnia potrzeby zarówno nadmiernych, jak i niedostatecznych pronatorów.

Ponadto system rockera na wczesnym etapie zastępuje rocker na późnym etapie, co skutkuje lepszym przejściem. Innymi słowy, ten but będzie odpowiedni dla większości osób i będzie płynnie przetaczał się pod stopą.

Waga buta wynosi 9,1 uncji (W sz. 8) i 10,9 uncji (M sz. 10).

Podobne buty obejmują inną opcję stabilizacji o niskim spadku, New Balance Vongo i Altra Olympus o zerowym spadku.

Saucony Hurricane wraz z Brooks Beast (męskie) i Ariel (damskie) podobnie szczycą się najwyższym komfortem i stabilnością swoich marek z wysokością dropu odpowiednio 8 mm i 12 mm.

Gaviota konkuruje również z ASICS Gel-Kayano i New Balance 860.

Hoka One One HOKA Gaviota 5 Pierwsze wrażenia

Ten atrakcyjny, odnowiony but wyskoczył z pudełka z miękko wyglądającą podstawą i szerszym przodostopiem niż byłem przyzwyczajony do mojej ostatniej pary Gaviota (3).

Chodząc w butach po raz pierwszy od razu zauważyłem trzy pozytywne zmiany:

  • więcej miejsca na palce,
  • płynniejsze przetaczanie stopy,
  • i lżejsze odczucie.

Żartobliwie nazywam starsze Gavioty 3 moimi „butami do treningu siłowego”; biegam w nich, gdy chcę poćwiczyć siłę od ciągnięcia ciężkiego buta przez każdy krok! Nie chciałem testować kolejnego ciężkiego buta, więc byłem zachwycony nieoczekiwanymi zmianami w Gaviocie!

Gaviota 5 jest o około uncję lżejsza od poprzednich dwóch modeli. To plus zmiana rockera zapewniają DUŻO przyjemniejszą jazdę.

Cholewka Hoka One One HOKA Gaviota 5

Po co nosić eleganckie buty, skoro masz buty do biegania?

Wybrałem bardziej prostą kolorystykę harbor mist/rose gold Gaviota 5 dla butów do biegania, które podwajają się jako klasyczne buty robocze, ale są też naprawdę atrakcyjne, jaśniejsze kolory dla mężczyzn i kobiet, a także klasyczna czerń.

Przeprojektowana cholewka Gaviota z siateczki Creel Jacquard jest mocna i oddychająca, z wewnętrznym zapiętkiem, który nie jest już wspierany przez plastikową nakładkę za piętą – zmiana ta ma sens, ponieważ zapiętek najskuteczniej przeciwdziała nadmiernemu ruchowi na boki (w przeciwieństwie do tyłu).

Nadal istnieje łatwa w użyciu pętla na piętę do zakładania buta, choć nie jest tak atrakcyjna jak wersja linowa w 4.

Pluszowy otwór na kostkę i wyściółka skarpety witają stopę; wyściełany język chroni stopę, pomimo niewielkiego zmniejszenia grubości. Język jest teraz częściowo klinowy tylko po stronie przyśrodkowej, co oznacza, że jest przymocowany do podeszwy środkowej za pomocą elastycznego paska.

System sznurowania został skrócony do standardowych, dobrze podtrzymujących dziurek, a sznurówki nadal biegną przez pętlę w języku.

Dopasowanie jest zgodne z rozmiarem, a przednia część stopy oferuje nieco więcej miejsca.

Jednostka podeszwy Hoka One One HOKA Gaviota 5

Całkowicie odnowiona podeszwa Gavioty jest teraz o 5 mm wyższa, spadając z 36 mm w pięcie.n do 30 mm w przedniej części stopy, zmiana spadku z 5 mm do 6 mm.

Podeszwa środkowa jest teraz wyposażona we wczesny Meta-Rocker, który przetacza biegacza przez stopę. Meta-Rocker działa jak punkt podparcia, sprawiając, że buty toczą się jak fotel bujany.

Wczesny etap rockerów umieszcza strefę przejściową buta za głowami śródstopia (bliżej śródstopia), podczas gdy późny etap Meta-Rockerów ma strefę przejściową przed głowami śródstopia (bliżej palców).

Późny etap jest prawdopodobnie bardziej stabilny, ponieważ nie toczy się do przodu tak szybko, ale to sprawia, że przejście jest bardziej blokowe; to, na czym ludziom naprawdę zależy – stabilność z boku na bok – nie wymaga blokowej jazdy!

Zawsze doceniałem rockery na wczesnych etapach w Arahi i Clifton i z zadowoleniem przyjmuję tę zmianę w Gaviocie.

Górna, twarda warstwa podeszwy środkowej ma kształt litery „H”, aby zapewnić wsparcie obu krawędzi buta. Zwiększa to atrakcyjność modelu Gaviota dla osób z nadpronacją (zbyt duże przetoczenie) i supinacją (niewystarczające przetoczenie). Ta technologia „H-frame” zastępuje „J-frame” z przeszłości.

Miękka pianka podeszwy środkowej CMEVA (formowana kompresyjnie z octanu etylenu i winylu) w butach Gaviota jest wygodna, ale nie jest miękka i zaskakująco lekka.

Łatki z gumy Durabrasion pokrywają serię „okręgów” biegnących w górę iw dół po obu stronach podeszwy zewnętrznej, a także czubek buta, zapewniając przyzwoitą przyczepność. Guma ściera się wraz z odsłoniętą podeszwą środkową. Najsłabszym punktem tego buta jest trwałość podeszwy zewnętrznej.

Wsparcie sprawia, że ten but jest doskonały dla osób o nieneutralnym chodzie, ale niższa trwałość nie wytrzyma bardzo nierównomiernego zużycia. Biegacze muszą wybierać między mniejszą wagą a większą wytrzymałością podeszwy zewnętrznej.

Hoka One One HOKA Gaviota 5 Wnioski

Gaviota pozostaje stabilnym, wygodnym butem, który najlepiej nadaje się do wolniejszych biegów i spacerów, ale ta wersja jest przyjemniejsza do biegania niż w przeszłości.

Płynne przetaczanie i mniejsza waga zachęcają teraz biegacza, a wygląd lśni klasą.

Szukasz komfortu i wsparcia? Zdecydowanie wypróbuj ten model!

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close