Artykuł napisany przez 8:28 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Objawy niedoboru witaminy D: Czym one są?

Spośród wszystkich witamin i minerałów, które przyjmujemy, jedną z najważniejszych jest witamina D. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie występuje ona w wielu produktach spożywczych. W rzeczywistości najlepszym jej źródłem jest bezpośrednie działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Częstość występowania niskiego poziomu witaminy D jest powszechna na całym świecie.

Na przykład na całym świecie 1 miliard ludzi cierpi na niedobór witaminy D. A 50% wszystkich ludzi ma niedobór witaminy D. W Stanach Zjednoczonych liczby są uderzające, 41,6% osób ma niedobór witaminy D. W Wielkiej Brytanii 17% dorosłych i 20% dzieci nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D.

Biorąc pod uwagę, że tak wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D, można by pomyśleć, że nie jest to aż tak ważne, ale konsekwencje jej niedoboru mogą być tragiczne. W rzeczywistości niektóre skutki uboczne są śmiertelne.

Krótkie informacje

 • Niedobór witaminy D jest problemem globalnym – nie dotyczy tylko jednego lub dwóch krajów.

 • Samo światło słoneczne może nie być wystarczające dla zaspokojenia zapotrzebowania niektórych osób na witaminę D.

 • Kwestie związane z niewystarczającym spożyciem mogą być śmiertelne.

 • Na szczęście odpowiedzi są łatwo dostępne.

Najczęstsze objawy

Poniższe objawy mogą nie dotyczyć wszystkich. Na przykład, niski poziom T może nie być problemem dla wielu kobiet. Ale inne, takie jak pogorszenie funkcji poznawczych w późniejszych latach, powinny być zauważone przez wszystkich czytelników.

Krzywica

Krzywica to nazwa zaburzenia kości, zwykle u dzieci, charakteryzującego się miękkimi, słabymi kośćmi, które wyginają się, a nawet łamią pod ciężarem ciała dziecka. Jedną z najczęstszych przyczyn krzywicy jest niedobór witaminy D.

Kruchość kości

Ryzyko kruchości kości nie kończy się, gdy dorośniemy. Ponieważ witamina D jest niezbędna do wchłaniania i wykorzystywania wapnia, bez niej nasze kości nie są wystarczająco mocne, aby utrzymać nas w pionie. A w późniejszym okresie życia złamanie kości może szybko doprowadzić do śmierci.

W rzeczywistości u osób starszych złamanie biodra może prowadzić do śmiertelności sięgającej nawet 79%. Dzieje się tak, ponieważ po złamaniu głównego stawu, takiego jak biodro, poruszamy się mniej, co prowadzi do zapalenia płuc i innych chorób.

Niedoczynność tarczycy

Ten stan charakteryzuje się powiększoną tarczycą, a główną przyczyną jest brak witaminy D. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do bezpłodności, wad wrodzonych u dzieci, a nawet niewydolności serca.

Upośledzenie funkcji poznawczych

Upośledzenie funkcji poznawczych nie jest czymś, co wiele osób kojarzy z witaminą D, ale być może jest to jeden z powodów, dla których tak wielu starzejących się dorosłych przyciąga cieplejszy klimat. Badanie obserwacyjne wykazało, że niedobór witaminy D prowadził do znacznego spadku z roku na rok.

Osoby bez wystarczającej ilości witaminy D miały niższe wyniki werbalne, upośledzoną pamięć, a nawet oznaki wczesnego Alzheimera. Co więcej, analiza badań obejmujących prawie 3000 osób wykazała te same wyniki.

Rak

Metaanaliza rejestrów pacjentów i szpitalnych baz danych wykazała, że witamina D może nie tylko pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom – brak witaminy D może nawet powodować niektóre z nich. Brak witaminy D był powiązany z:

 • raka piersi
 • szpiczaka
 • raka prostaty
 • i raka jelita grubego

Co bardziej niepokojące, naukowcy odkryli, że niewystarczająca ilość witaminy D może nawet zmniejszyć wskaźniki przeżycia.

Choroby układu krążenia

Zaobserwowano, że witamina D koreluje z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, poprzez różne mechanizmyW tym metabolizm glukozy i regulację hiperlipidemii (zwiększone stężenie tłuszczu we krwi). I nie ma tylko jednej choroby serca związanej z brakiem witaminy D. Uderza ona wszędzie tam, gdzie zdrowie serca jest powiązane.

Osoby zagrożone

Wielu z was czytających te słowa może myśleć: „To wszystko brzmi poważnie, ale na pewno dostarczam sobie wystarczającą ilość witaminy D”. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na początek artykułu, w którym okazuje się, że prawie połowa wszystkich Amerykanów i jedna szósta wszystkich dorosłych Brytyjczyków naprawdę nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D. Poniżej znajdują się grupy największego ryzyka; jeśli uważasz, że możesz należeć do jednej z nich, rozważ następną sekcję na temat tego, jak uzyskać więcej witaminy D.

Osoby starsze

Podobnie jak osoby z wysokim poziomem melaniny, osoby starsze mają trudniejszy czas wchłaniania i syntezy witaminy D ze światła słonecznego.

Wątroba/nerki (choroba Leśniowskiego-Crohna, WZJG, celiakia)

Istnieją zaskakujące statystyki dotyczące chorób wątroby, nerek i innych chorób przewodu pokarmowego związanych z niedoborem witaminy D. Wystarczy powiedzieć, że wszystkie te choroby wpływają na to, jak dobrze możemy przetwarzać witaminy, zwłaszcza te rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak D. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, cierpi na taką dolegliwość, zasięgnięcie porady lekarskiej na temat suplementacji witaminy D może być w porządku.

Leki

Niektóre leki wchodzą w interakcje, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych. Niestety, niektóre z nich to leki ratujące życie, bez których naprawdę nie możemy się obejść. Jeśli więc przyjmujesz jedną z poniższych kategorii, rozważ następną sekcję dotyczącą tego, jak upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D, aby wyeliminować problem z wchłanianiem.

Rodzaje leków

 • Środki przeczyszczające
 • Cholesterol
 • Napady padaczkowe
 • Sterydy
 • Utrata masy ciała
 • Gruźlica

Źródła witaminy D

Zalecana ilość witaminy D jest dość niska (około 15 mcg), co sprawia, że dane dotyczące jej niedoboru są naprawdę alarmujące. Oto najlepsze sposoby, aby upewnić się, że dostarczasz sobie wystarczającą ilość witaminy D. I pamiętaj, że ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach, możesz przechowywać dodatkową witaminę D w swoim organizmie, z dnia na dzień, do wykorzystania w przyszłości.

Światło słoneczne

Okazuje się, że nie potrzebujemy dużej ekspozycji na słońce, aby uzyskać witaminę D, ale nie każde światło słoneczne jest stworzone jednakowo. Około pół godziny, kilka dni w tygodniu, wczesnym popołudniem jest wystarczające dla większości ludzi.

Zależy to jednak również od pigmentu naszej skóry, ilości odsłoniętej skóry i wieku. Na przykład osoba z bardzo małą ilością melaniny, w wieku 20 lat, nosząca podkoszulek, nie będzie potrzebować pełnego pół godziny. Osoby starsze lub przebywające w zimnym klimacie, mające na sobie wiele ubrań, będą potrzebować więcej niż godzinę.

Żywność

Ponieważ witamina D jest przechowywana w tłuszczu zwierząt, najlepsze pokarmy, z których można ją uzyskać, to tak, te bardziej tłuste:

 • Olej rybny
 • Sardynki
 • Żółtko jaja
 • Wątroba wołowa

Ponadto coraz więcej produktów spożywczych jest wzbogacanych witaminą D, takich jak nabiał i soki.

Suplementy

I oczywiście, jeśli nie masz czasu lub klimatu na opalanie i nie masz ochoty na łyżeczkę oleju z wątroby dorsza, zawsze możesz znaleźć bezpieczne i niezawodne suplementy, które pomogą Ci w przyjmowaniu witaminy D.

Przemyślenia końcowe

Istnieją niezliczone oznaki niedoboru witaminy D. Niestety, niektóre z nich mogą pojawić się, gdy jest już za późno – na przykład w późniejszym okresie życia. upadek lub kruche kości. Dlatego być może dobrym pomysłem jest po prostu sprawdzenie swoich wyborów dotyczących stylu życia. Prowadź dziennik żywieniowy lub śledź ekspozycję na słońce, a nawet po prostu poproś lekarza o badanie krwi. I bez względu na wszystko, rozwiązania są w zasięgu ręki – niezależnie od tego, czy jest to dodatkowy tłusty kawałek tuńczyka, popołudnie na słońcu, czy codzienny suplement.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close