Artykuł napisany przez 9:55 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja HOKA Cielo X1

Hoka One One Cielo X1 Wprowadzenie

Hoka to marka, która została zbudowana na dużej amortyzacji. Clifton i Bondi, ich dwa najpopularniejsze buty treningowe, są bestsellerami, ponieważ ich grube, rockowe podeszwy środkowe zapewniają głęboką amortyzację i dobry komfort zarówno podczas chodzenia, jak i biegania. Podczas niedawnej podróży do Stanów Zjednoczonych byłem zaskoczony ogromną liczbą osób noszących Hokas do codziennego noszenia.

Cielo X1 to kolejny but do biegania Hoka, który podąża za szablonem Hoka w postaci mega grubej podeszwy z rockerem. Jest to jednak jeden z niewielu butów Hoka wykorzystujących piankę PEBA – większość z nich używa EVA.

Cielo X1 nie zastępuje serii Rocket X. To kolejna długodystansowa opcja biegowa w ofercie Hoka. Rocket X 2 był jednym z moich ulubionych butów biegowych z najwyższej półki w ciągu ostatnich 2 lat, więc pokładam duże nadzieje w Cielo X1.

Cielo X1 wygląda jak but do biegania, który zaprojektowałbym, gdybym miał carte blanche. Ma podeszwę środkową o maksymalnej wysokości stosu, agresywny rocker w przedniej części stopy i pokrycie podeszwy zewnętrznej, dzięki czemu jest wystarczająco wytrzymały na trening.

Jest po ciężkiej stronie dla biegacza, ważąc 9,3 uncji (264 g) dla męskiego US9. Rocket X2 waży tylko 8,3 uncji (236 g). Ma spadek 7 mm, który jest wyższy niż w większości butów Hoka – standardem dla Hoka jest 5 mm. Ma również niebotycznie wysoką cenę 275 USD, taką samą jak Endorphin Elite.

Hoka One One Cielo X1 Pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg wyniósł 23 kilometry w moim stałym tempie. Było to pod koniec 141-kilometrowego tygodnia, więc moje nogi były bardzo zmęczone. Mimo to bieg był naprawdę przyjemny.

Podobała mi się amortyzacja i miękkość buta. Podobał mi się również wysoki poziom zwrotu energii i przejścia do przodu.

To, co mi się nie podobało, to gruba, ciepła cholewka i brak agresji podczas przejść. Jazda była bardzo zrelaksowana – bardziej jak na cruiserze niż na ścigaczu.

Przypominał mi Wave Rebellion Pro 2, który ma agresywny skos pięty.

Przypominał mi również Prime X ze względu na grubą, masywną podeszwę środkową, ale rocker Prime X był znacznie bardziej agresywny.

Cholewka Hoka One One Cielo X1

Luźna cholewka Cielo X1 bardziej przypomina cholewkę treningową niż wyścigową. Materiał, z którego wykonana jest cholewka, przypomina grubą dzianinę. Podczas mojego długiego biegu moje stopy były naprawdę ciepłe i zaczęły się obficie pocić, więc oddychalność nie jest dobra.

Są podwójne oczka w pierwszym rzędzie, aby użyć węzła biegacza i dodatkowy rząd oczek, aby dostosować dopasowanie. Musiałem użyć węzła biegacza i mocno zacisnąć sznurowadła, aby uzyskać dobrą blokadę. Użyłem również drugiego rzędu oczek (zewnętrzne rzędy), aby uzyskać lepsze dopasowanie, ponieważ moje stopy są wąskie.

Sznurowadła przypominają grube wstążki, których używa się do pakowania prezentów. Nie miałem z nimi żadnych problemów i nigdy nie rozwiązały się podczas żadnego z moich biegów. Są trochę niekonwencjonalne, ale przynajmniej nie strzępią się po kilku biegach, jak niektóre sznurówki wyścigowe.

Na pięcie znajdują się duże odblaskowe panele dla bezpieczeństwa, a na języku znajduje się zakładka ułatwiająca zakładanie buta.

Ma naprawdę dopasowane dopasowanie z przestronnym przodostopiem. Biegacze, którzy preferują dopasowanie wyścigowe, mogą zmniejszyć rozmiar o pół rozmiaru.t Mam go zgodnie z rozmiarem i dobrze pasuje do średnich lub grubych skarpet. Nadaje się do szerokich stóp.

Jednostka podeszwy Hoka One One Cielo X1

Cielo X1 to jak dotąd najbardziej amortyzowane buty do biegania Hoka. Podwójna warstwa PEBA o podwójnej gęstości w podeszwie środkowej zapewnia największą amortyzację, jakiej do tej pory doświadczyłem w butach biegowych i wycisza wszelkie odczucia związane z podłożem.

Wysokość zapiętka wynosi ponad 40 mm, a podana wysokość zapiętka w Running Warehouse to 46 mm, ale w jakiś sposób Hoka zdołała zatwierdzić go do zawodów World Athletics.

Sprężystość to najlepsze słowo opisujące rodzaj amortyzacji w Cielo X1. Formuła PEBA stosowana przez Hoka jest bardziej miękka niż w przypadku innych marek, nawet ZoomX Nike.

PEBA Hoka ma wolniejsze odbicie niż ZoomX lub Lightstrike Pro, więc jest bardziej sprężysta niż wybuchowa. Ma bardziej miękką, bardziej kompresyjną warstwę pianki na górze i twardszą piankę na dole dla stabilności. Jest to przeciwieństwo Alphafly i zapewnia lepsze czucie przy wejściu.

Cielo X1 nie jest tak szybki jak narty z najwyższej półki. Dwa główne powody to płyta z włókna węglowego i duża waga.

Płyta skrzydłowa w Cielo X1 jest bardziej elastyczna niż płyty w innych butach biegowych. Na przykład Saucony Endorphin Elite – ma również wysokie sprężynowanie palców, ale jego rocker w przedniej części stopy jest znacznie bardziej agresywny ze względu na sztywniejszą płytkę. Przekłada się to na mocniejsze odbicia i szybszą jazdę.

Dla mnie Cielo X1 bardziej przypomina długodystansowy cruiser niż ścigacz. Zrobiłem 32-kilometrowy trening na X1: 20 kilometrów spokojnym tempem, 12 kilometrów tempem. Część spokojna była komfortowa, ale na ostatnich 12 kilometrach musiałem włożyć dużo wysiłku w zwiększenie tempa. Czuję się najbardziej komfortowo podczas łatwych biegów, spokojnych biegów i długich, relaksujących biegów przekraczających 25 kilometrów.

W przypadku biegów tempowych i progowych jest zbyt nieporęczny i przypomina łódź. Dla biegaczy, których celem jest ukończenie pełnego maratonu w czasie 3 godzin 30 lub wolniej, Cielo X1 będzie doskonałym wyborem. Do szybszych biegów wymagany jest twardszy, lżejszy model.

Geometria buta Cielo X1 sprawdza się w moim przypadku bardzo dobrze. Rocker na całej długości od pięty do palców sprawia, że przejścia są bardzo płynne i ułatwia wejście w rytm. To właśnie sprawia, że jest to świetny but do długich biegów.

Stabilność jest przyzwoita, biorąc pod uwagę wysokość podeszwy środkowej i liczbę wycięć. Boczne wycięcie w podeszwie środkowej Cielo X1 działa dla mnie o wiele lepiej niż środkowe wycięcie, takie jak w wersji 1 Prime X Strung. Mam tendencję do przetaczania się do wewnątrz, więc lepiej, że jest więcej wsparcia po stronie przyśrodkowej. Czuje się bardziej stabilnie niż Prime X w wersji 1 i Wave Rebellion Pro 2.

Cielo X1 jest przeciętny dla racera, jeśli chodzi o trwałość. Miękka guma podeszwy zewnętrznej jest gruba i pokrywa wszystkie obszary o wysokim zużyciu, jednak zużywa się dość szybko, a po 80 kilometrach na bocznej pięcie mojej pary jest dużo gładkiej gumy. Ten but jest jednak wystarczająco wytrzymały do treningów i wyścigów. Nie testowałem go w mokrych warunkach, ale nie sądzę, aby przyczepność była problemem, ponieważ guma podeszwy zewnętrznej ma prążkowany wzór.

Hoka One One Cielo X1 Wnioski

W próbach olimpijskich do maratonu w USA w 2024 r. wzięło udział 6 sportowców Hoka NAZ Elite. 5 z nich nosiło Rocket X2, a tylko 1 wybrało Cielo X1. Wybrałbym również Rocket X2 zamiast Cielo, aby ścigać się w maratonie.

Jestem nieco rozczarowany Cielo X1, ponieważ na papierze ma potencjał, aby być wybitnym zawodnikiem. Jest po prostu zbyt ciężki i zbyt miękki do wyścigów. Część amortyzacji można usunąć, aby uczynić go lżejszym; tak dużo amortyzacji wydaje się przesadą na dystansie maratonu.

Wyraźnie widać, że Adidas Prime X zainspirował Cielo X1. Super but Adidasa wydaje się jednak szybszy ze względu na twardsze podłoże, super sztywne przodostopie i agresywny rocker. Cielo X1 jest o ponad uncję lżejszy niż Prime X 2, ale nie czuje się tak „wyjątkowy”.

Będę nadal używać Cielo X1 do długich biegów treningowych, więc pozostanie w mojej rotacji. Ma konstrukcję, która sprawia, że moje nogi czują się świeżo podczas długich biegów i pomaga mi znacznie szybciej się zregenerować. Nie będę się w nich ścigał, ponieważ wolę twardsze, lżejsze i sztywniejsze buty do wyścigów.

No i jest jeszcze cena. 275 dolarów to zdecydowanie za dużo za but, który bardziej pasuje do długodystansowych biegów treningowych niż wyścigów, więc nie polecam go, chyba że celujesz w czas maratonu 3:30 lub wolniej i lubisz bardzo miękką amortyzację.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close