Artykuł napisany przez 6:14 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Stres jest zaraźliwy w związkach – oto, co możesz zrobić, aby wesprzeć swojego partnera i poprawić swoje zdrowie.

Być może wiesz już, że stres może wpływać na Twoje zdrowie, ale być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że Twój stres – i sposób, w jaki sobie z nim radzisz – ma na nie wpływ. Stres może rozprzestrzeniać się dookoła, szczególnie na Twoich bliskich.

Jako psycholog społeczno-zdrowotny opracowałem model tego, jak partnerzy i ich stres wpływają na wzajemne zdrowie psychiczne i biologiczne. Dzięki temu i innym moim badaniom dowiedziałem się, że jakość intymnych relacji ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ludzi.

Oto tylko przykład: Stres w związku może wpływać na układ odpornościowy, hormonalny i sercowo-naczyniowy. Badanie przeprowadzone na nowożeńcach wykazało, że poziom hormonów stresu był wyższy, gdy pary były wrogo nastawione podczas konfliktu – to znaczy, gdy były krytyczne, sarkastyczne, mówiły nieprzyjemnym tonem i używały agresywnych wyrazów twarzy, takich jak gałki oczne.

Podobnie, w innym badaniu, ludzie we wrogich związkach mieli wolniejsze gojenie się ran, wyższy stan zapalny, wyższe ciśnienie krwi i większe zmiany tętna podczas konfliktu. Mężczyźni w średnim i starszym wieku mieli wyższe ciśnienie krwi, gdy ich żony zgłaszały większy stres. A partnerzy, którzy czuli, że nie są otoczeni opieką lub nie są rozumiani, mieli gorsze samopoczucie i wyższe wskaźniki śmiertelności 10 lat później w porównaniu z tymi, którzy czuli się bardziej otoczeni opieką i doceniani przez swoich partnerów.

Konflikt i kortyzol

Kortyzol to hormon, który odgrywa kluczową rolę w reakcji organizmu na stres. Kortyzol ma rytm dobowy, więc jego poziom jest zwykle najwyższy wkrótce po przebudzeniu, a następnie stopniowo spada w ciągu dnia. Jednak przewlekły stres może prowadzić do niezdrowych wzorców kortyzolu, takich jak niski poziom kortyzolu po przebudzeniu lub kortyzol nie zmniejszający się zbytnio pod koniec dnia. Takie wzorce są związane ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób i śmiertelności.

Moi koledzy i ja odkryliśmy, że konflikt zmienił poziom kortyzolu u par w dniu, w którym doszło do sporu; osoby ze zestresowanymi partnerami, którzy stosowali negatywne zachowania podczas konfliktu, miały wyższy poziom kortyzolu nawet cztery godziny po zakończeniu konfliktu.

Odkrycia te sugerują, że kłótnia z partnerem, który jest już zestresowany, może mieć trwałe biologiczne skutki zdrowotne dla nas samych.

Zarządzanie stresem

Oto trzy sposoby na zmniejszenie stresu w związku, w trakcie i po świętach.

Po pierwsze, rozmawiaj i doceniaj siebie nawzajem. Powiedz partnerowi, że rozumiesz jego uczucia. Rozmawiaj o dużych i małych sprawach, zanim dojdzie do ich eskalacji. Czasami partnerzy ukrywają problemy, aby chronić siebie nawzajem, ale w rzeczywistości może to pogorszyć sytuację. Dziel się swoimi uczuciami, a gdy partner dzieli się nimi w zamian, nie przerywaj. Pamiętaj, że poczucie troski i zrozumienia ze strony partnera jest dobre dla twojego samopoczucia emocjonalnego i promuje zdrowsze wzorce kortyzolu, więc bycie dla siebie nawzajem i słuchanie siebie nawzajem może mieć dobry wpływ na zdrowie zarówno dla ciebie, jak i twojego partnera.

Następnie pokaż swoją miłość. Przytulajcie się, trzymajcie za ręce i bądźcie dla siebie mili. To również obniża poziom kortyzolu i może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy. Jedno z badań wykazało, że satysfakcjonujący związek może nawet poprawić reakcję na szczepienia.

Następnie przypomnij sobie, że jesteś częścią zespołu. Burza mózgów, wzajemne dopingowanie się i wspólne świętowanie zwycięstw. Pary, które jednoczą się w walce ze stresem, są zdrowsze.i bardziej zadowoleni ze swoich związków. Kilka przykładów: Przygotuj obiad lub załatw sprawy, gdy twój partner jest zestresowany; zrelaksuj się i powspominaj razem; lub wypróbuj nową restaurację, taniec lub zajęcia ruchowe razem.

Prawdą jest jednak, że czasami te kroki nie wystarczą. Wiele par nadal potrzebuje pomocy w radzeniu sobie ze stresem i pokonywaniu trudności. Terapia par pomaga partnerom nauczyć się skutecznie komunikować i rozwiązywać konflikty. Bardzo ważne jest, aby być proaktywnym i szukać pomocy u kogoś, kto jest przeszkolony w radzeniu sobie z ciągłymi trudnościami w związku.

W tym okresie świątecznym powiedz swojemu partnerowi, że jesteś przy nim, najlepiej podczas przytulania. Potraktuj stres drugiej osoby poważnie i koniec z wytrzeszczaniem oczu. Nie chodzi o sam stres, ale o sposób, w jaki oboje radzicie sobie ze stresem. Praca jako otwarty i uczciwy zespół jest kluczowym składnikiem zdrowego i szczęśliwego związku w okresie świątecznym i w nowym roku.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z The Conversation na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close