Artykuł napisany przez 4:33 am Stres, Zdrowie psychiczne

Porady dla dzieci na temat stresu związanego z powrotem do szkoły

W ciągu ostatnich kilku lat dzieci poradziły sobie z wieloma zmianami. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że zmiany, nawet te dobre, mogą być czasem wyzwaniem dla dzieci. Pracując nad ustanowieniem równowagi po pandemii, musimy być wrażliwi na tych, którzy mogą mieć trudniejszy czas z przejściami.

Specjaliści od zdrowia psychicznego nadal obserwują wyższe wskaźniki lęku i problemów z nastrojem u dzieci i młodzieży w porównaniu do wskaźników sprzed pandemii. Depresja i lęk u dzieci mogą nie wyglądać dokładnie tak, jak u dorosłych – mogą być bardziej skłonne do izolowania się lub odgrywania roli.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku w tym okresie przejściowym:

Porozmawiaj o tym.

Najważniejsze jest, aby być otwartym i komunikować się z dziećmi na temat emocji. Rozmawiaj z dziećmi regularnie, np. przy kolacji lub na dobranoc, i zadawaj szczegółowe i głębsze pytania. Nie bój się zadawać dzieciom pytań. Wszyscy mamy do odegrania rolę w normalizacji zdrowia psychicznego, ale możemy zacząć od otwartych rozmów z naszymi dziećmi na temat zdrowia psychicznego, stresu i dbania o siebie.

Nie spiesz się.

Rodzice czasami zaczynają rozwiązywać problemy, gdy tak naprawdę powinniśmy zwolnić tempo i przyznać, że bycie zestresowanym lub niespokojnym może być normalne. Dorośli mogą potwierdzić te emocje, być otwarci na rozmowę o nich i pomóc dzieciom w znalezieniu własnych rozwiązań, zamiast próbować rozwiązywać je za nie.

Powrót do rutyny.

Jednym z największych wyzwań jest powrót dzieci do dobrej rutyny. Zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane, dlatego mówimy o kilku podstawowych zasadach. Upewnij się, że dzieci przeszły badania kontrolne i są zdrowe fizycznie, zwróć uwagę na regularny sen (w tym ustaloną porę snu i pobudki każdego dnia), ogranicz czas spędzany przy ekranie (w tym odłóż telefony) i zachęć dzieci do delikatnego ruchu każdego dnia – spaceru, zabawy, rozciągania się.

Korzystaj z dostępnych zasobów.

Pediatrzy i dostawcy podstawowej opieki zdrowotnej mogą być świetnym źródłem badań przesiewowych i informacji. W Internecie zawsze zachęcam rodziny do poszukiwania renomowanych źródeł, w tym Centrów Zasobów za pośrednictwem Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Jeśli stres lub niepokój dziecka przeszkadza mu w życiu (na przykład w szkole, w cieszeniu się przyjaciółmi, rodziną lub ich zajęciami), należy zwrócić się do lekarza dziecka, doradcy szkolnego lub znaleźć specjalistę od zdrowia psychicznego w celu dokonania oceny.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Close