Artykuł napisany przez 10:37 am Bieganie, Ćwiczenia

Nike ZoomX Vaporfly 3 Review.

Nike ZoomX Vaporfly 3 Wprowadzenie

Jeśli biegałeś w jakimkolwiek wyścigu w ciągu ostatnich 3 lat, od 5K do maratonu, to widziałeś na linii startu mnóstwo Vaporfly’ów.

Vaporfly jest najpopularniejszym i najbardziej nagłośnionym super butem, ponieważ był oryginalny i jest najszerzej dostępny. Teraz stał się też stosunkowo przystępny cenowo, bo można go (starsze wersje) kupić na różnych promocjach w fabrycznych outletach i na stronie Nike.

Pod wieloma względami Vaporfly stał się domyślnym super butem maratońskim ze względu na swoją popularność i cenę.

Ale nawet jeśli jest najpopularniejszy, nie oznacza to, że jest najlepszy. Recenzowałem Vaporfly Next% 2 dwa lata temu. Od tego czasu przejechałem w nich wiele kilometrów – trenowałem w nich i ścigałem się w nich.

Brak stabilności w Vaporfly 2 uniemożliwił mi prawdziwe zakochanie się w nich. Brakowało mi stabilności, szczególnie w ostatniej części wyścigów. Zauważyłem również, że jego sprężyna w palcach jest mniej agresywna niż u innych, więc nie oferuje tak wiele uczucia wyrzucania do przodu.

W rankingu super butów Nike, Vaporfly nie jest na szczycie. Jest wyceniony 25 dolarów poniżej Alphafly Next%, ale ze względu na bardziej komfortowe dopasowanie i mniejszą wagę, jest bardziej popularny z dwóch super butów Nike. Większość elitarnych biegaczy sponsorowanych przez Nike również używa Vaporfly nad Alphafly.

Od premiery Vaporfly 2 minęły już dwa lata, więc nowa wersja była bardzo niezwykle wyczekiwana. Jest to jedna z największych premier tego roku, która została zaktualizowana od podstaw.

Vaporfly 3 ważą zaledwie 6.5 uncji (184 g) w męskim rozmiarze US9, co jest bardzo lekkie, biorąc pod uwagę, że mają 40 mm w pięcie i 32 mm w przedniej części stopy.

Vaporfly 2 mierzyły również 40/32, ale Vaporfly 3 mają o 2 mm więcej pianki i 2 mm mniej gumy w podeszwie w porównaniu z poprzednikiem. Nowa wersja jest o 0,1 oz (3 g) lżejsza od Vaporfly 2.

Nike ZoomX Vaporfly 3 Pierwsze wrażenia

Kiedy po raz pierwszy trzymałem Vaporfly 3 w rękach, byłem pod wrażeniem wszystkich małych szczegółów, takich jak wymienione wagi wszystkich komponentów na podeszwie zewnętrznej i małe symbole na języku.

Mój pierwszy bieg był treningiem, który składał się z 10 x 1 km i ogólnie moje pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Rzeczą, która wywarła na mnie największe wrażenie było to, o ile bardziej stabilnie czułem się w porównaniu do dwóch pierwszych wersji.

W porównaniu do Vaporfly 2, but był bardziej miękki i amortyzowany, szczególnie w przedniej części stopy, dzięki czemu mniej odczuwalne było wyskakiwanie do przodu. Podobało mi się bardziej przestronne, bardziej dopasowane dopasowanie nowej cholewki, a przejścia również były bardziej płynne.

Byłem w stanie utrzymać przyzwoite tempo przez cały trening i byłem nawet w stanie przyspieszyć w ostatnich kilku powtórzeniach na zmęczonych nogach.

Nike ZoomX Vaporfly 3 Upper

Cholewka w Vaporfly 3 jest ogólnie ulepszona w stosunku do Vaporfly 2. Największą zmianą jest to, jak dużo bardziej dopasowane są śródstopie i przedstopie, więc teraz pasuje bardziej jak wygodny trener, a nie przytulny racer.

Uważam, że dopasowanie jest prawdziwe do rozmiaru nadal i szerokie stopy biegaczy powinny znaleźć to bardziej wygodne niż jakikolwiek poprzedni Vaporfly. Flyknit ma większe otwory niż poprzednia wersja i jest bardziej oddychający niż jakikolwiek inny racer na rynku.

Język nie ma klina, ale sznurówki przechodzą przez pętlę na nim, więc nie przesuwa się.de wokół. Język ma wystarczającą wyściółkę, aby chronić górną część stopy przed ugryzieniem koronki, a podpisane sznurowanie offsetowe jest nadal obecne, ale nie robi ogromnej różnicy w porównaniu z innymi butami, które mają regularne sznurowanie.

Wewnątrz kołnierza znajduje się wewnętrzny zapiętek i wyściółka, więc blokada pięty jest świetna, gdy używasz węzła biegacza. Uważam, że kołnierz lepiej dopasowuje się do mojej stopy, więc nie ma dużych przerw wokół kostki, jak w poprzedniej wersji.

Nike ZoomX Vaporfly 3 Sole Unit

Vaporfly 3 w porównaniu z poprzednimi Vaporfly jest znacznie lepszym zawodnikiem na długie dystanse, do maratonów. Dodatkowa amortyzacja, lżejsza waga i ulepszenia stabilności dodają się do stworzenia super pakietu butów, który jest trudny do pokonania.

Nie czuje się tak szybko jak Vaporfly 2 z powodu dodatkowej amortyzacji, więc poświęcasz trochę prędkości, ale moim zdaniem warto. Jest to najlżejszy super but, który został wydany w tym roku, ale nadal ma naprawdę miękką, gąbczastą jazdę z głęboką, sprężystą amortyzacją zapewnianą przez jedyną w swoim rodzaju piankę ZoomX.

Vaporfly 3 sprawia wrażenie „przyjaźniejszego” super buta, z którego mogą korzystać biegacze, którzy nie mają idealnie neutralnych uderzeń stopy. Ma szerszą podstawę, więc pokonywanie zakrętów było dla mnie dużo łatwiejsze niż w jakimkolwiek poprzednim Vaporfly. Stabilna jazda sprawia, że czuje się lepiej podczas wolniejszych temp i na długich biegach powyżej 30 kilometrów.

Wszechstronność poprawiła się i cieszyłem się Vaporfly 3 dla wszystkich kroków, od 6 minut na km (9:40 na milę), aż do poniżej 3 minut na km (4:30 na milę) dla krótkich interwałów. Czuję, że słodki punkt dla mnie to tempo maratonu ze względu na to, jak miękka jest jazda. Nie było problemów podczas sesji interwałowych, ale wolę twardszą jazdę z bardziej agresywną sprężyną w palcach do krótkich i szybkich rzeczy.

Płytka z włókna węglowego na całej długości jest bardzo dobrze zintegrowana z podeszwą środkową i nie zauważasz jej zbytnio podczas biegów w tempie uptempo – jazda nie jest bardzo wstrząsająca. Jest ona bardziej elastyczna niż płytki w Saucony Endorphins (Pro 3 i Elite), ale czuję, że płytka w Vaporfly 3 ma idealną sztywność, biorąc pod uwagę jak miękki jest ZoomX.

Agresywna sprężyna w palcach jest czymś, czego mi brakuje, gdy biegam w Vaporfly 3. W porównaniu z butami takimi jak Endorphin Elite i Alphafly 2, starty Vaporfly 3 są bardziej płaskie i nie tak propulsywne. Lubię czuć pod palcami krzywiznę płytki w górę i myślę, że to jest największa rzecz, której brakuje w Vaporfly 3, silne uczucie wyrzucania do przodu. Podczas wyścigów uczucie przechylenia do przodu pomaga utrzymać prędkość pod koniec, kiedy nogi się męczą.

Pianka ZoomX została podrasowana, aby była nieco bardziej miękka i podczas gdy myślę, że ta zmiana będzie odpowiadać większości biegaczy, może być zbyt miękka dla naprawdę szybkich biegaczy. Myślę, że właśnie dlatego elita, jak Kelvin Kiptum, wciąż ściga się w Vaporfly 2, które sprawiają wrażenie bardziej dziarskich.

W podeszwie zewnętrznej żebrowana guma w przedniej części stopy została zastąpiona cieńszą, gumową podeszwą o wzorze wafla z otworami, aby zaoszczędzić na wadze. Efektem jest cichsza jazda z bardziej wyściełanymi lądowaniami i lepszym czuciem podłoża. Nowa waflowa podeszwa zewnętrzna zapewnia również lepszą przyczepność, ponieważ czuje się bardziej miękka i ma więcej gryzienia.

Środek stopy i środek tylnej części stopy ma odsłoniętą piankę na nim. Jak zwykle, ta odsłonięta pianka ZoomX jest niezwykle krucha i bardzo łatwo ulega otarciom na drodze, więc trwałość Vaporfly 3 nie jest duża. Na mojej parze, farba już pObcięty na tylnej części stopy, ponieważ guma na pięcie nie wystaje tak bardzo. Poprzednia wersja z grubszą gumą podeszwy zewnętrznej była bardziej wytrzymała.

Vaporfly 3 ma bardziej płaską podeszwę zewnętrzną niż poprzednie wersje, więc przejścia między biegami są płynniejsze, ponieważ większa część podeszwy zewnętrznej ma kontakt z podłożem. W porównaniu z poprzednimi modelami Vaporfly 3, w czasie długich biegów, jazda jest płynna i bardziej angażująca. Łatwiej jest wejść w płynny rytm w Vaporfly 3.

Nike ZoomX Vaporfly 3 Wnioski

Vaporfly 3 to bardzo dopracowany, przemyślany racer i świetna aktualizacja najpopularniejszego super buta. Myślę, że ta nowa wersja sprawi, że seria będzie jeszcze bardziej popularna, ponieważ jest lżejsza, bardziej stabilna i bardziej amortyzowana niż Vaporfly 2. Największym minusem jest to, że Vaporfly 3 jest mniej wytrzymały ze względu na podeszwę zewnętrzną, która ma większy kontakt z podłożem.

Z łatwością wybrałbym Vaporfly 3 zamiast Vaporfly 2, ponieważ mimo że mogę odebrać Vaporfly 2 w mocno obniżonej cenie, czuję, że Vaporfly 3 jest lepiej dopasowany do mojego stylu biegania (lekki overpronator) ze względu na szerszą podstawę, więc ma większy komfort na długich dystansach. Wybrałbym również Vaporfly 3 nad Alphafly 2, ponieważ nie ma wąskiego śródstopia, które kopie w mój łuk i daje mi pęcherze.

Jeśli obawiałeś się, że Nike zepsuje Vaporfly, możesz być pewien, że Vaporfly 3 to nadal bardzo dużo Vaporfly: szczupłe, zwinne, ochronne narzędzie wyścigowe, które jest warte swojej ceny. Byłem pod wrażeniem Vaporfly 3, a ulepszenia są o wiele bardziej znaczące niż początkowo sądziłem.

Myślę, że teraz jest on bardziej nastawiony na pełny maraton niż na krótkie wyścigi, ze względu na lepszą stabilność i zwiększoną amortyzację, które sprawiają, że czuje się wolniej, ale bardziej niż poprzednie Vaporfly.

W porównaniu do innych topowych super butów, Vaporfly 3 nie czuje się tak szybko, głównie ze względu na sprężynę w palcach i rocker, który nie jest tak wyraźny, więc jest mniejszy napęd do przodu.

Mam wrażenie, że Saucony Endorphin Elite i Hoka Rocket X 2 zapewniają większe wsparcie prędkości, jednak Vaporfly 3 ma lepszą, wygodniejszą cholewkę i mniejszą wagę.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close