Artykuł napisany przez 2:54 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Kwiecień jest Miesiącem Świadomości Stresu

Miesiąc Świadomości Stresu obchodzony jest każdego kwietnia od 1992 roku, ale w tym roku wydaje się szczególnie ważny.

Nauka radzenia sobie ze stresem i znalezienie zdrowych sposobów radzenia sobie z tymi sytuacjami może znacznie przyczynić się do zdrowego i pozytywnego życia.

Co oznacza dla Ciebie stres?

Wszyscy doświadczamy stresu – ale możemy doświadczać go na bardzo różne sposoby. Z tego powodu nie ma jednej definicji stresu, ale najczęstszym wyjaśnieniem jest fizyczne, psychiczne lub emocjonalne obciążenie lub napięcie.

Stres jest reakcją na sytuację, w której dana osoba czuje się zaniepokojona lub zagrożona. Nauczenie się zdrowych sposobów radzenia sobie oraz uzyskanie odpowiedniej opieki i wsparcia może pomóc w zmniejszeniu stresujących uczuć i objawów.

Typowe reakcje na stresujące wydarzenie mogą obejmować:

– niedowierzanie, szok i odrętwienie

– Uczucie smutku, frustracji i bezradności

– Trudności z koncentracją i podejmowaniem decyzji

– Bóle głowy, pleców i żołądka

– Palenie tytoniu, używanie alkoholu lub narkotyków

Wpływ nie tylko na umysł

Długotrwały stres może okazać się czymś więcej niż tylko problemem psychicznym. Od bólów głowy, przez zaburzenia żołądkowe, po depresję – nawet bardzo poważne problemy, takie jak udar i choroby serca, mogą być wynikiem stresu.

Kiedy znajdujesz się w stresującej sytuacji, specyficzne hormony stresu dostają się do krwiobiegu, co prowadzi do wzrostu częstości akcji serca, ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Jest to pomocne w sytuacjach awaryjnych, ale utrzymywanie tego „pośpiechu” przez dłuższy czas może być niebezpieczne i sprawić, że będziesz podatny na wspomniane wcześniej problemy.

Naucz się przezwyciężać problemy, których nie możesz zmienić

Czasami stres w naszym życiu nie jest czymś, co możemy zmienić. Spróbuj:

– Rozpoznać, kiedy nie masz kontroli i odpuścić.

– Unikaj denerwowania się sytuacjami, których nie możesz zmienić.

– Przejmij kontrolę nad swoimi reakcjami i skup swój umysł na czymś, co sprawia, że czujesz się spokojny i masz kontrolę.

– Opracuj wizję zdrowego stylu życia, dobrego samopoczucia i rozwoju osobistego oraz wyznacz realistyczne cele, które pomogą Ci zrealizować tę wizję.

Zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem

Oto kilka podstawowych pomysłów, które pomogą ci radzić sobie ze stresem:

– Dbaj o siebie – zdrowo się odżywiaj, regularnie ćwicz, wysypiaj się, rób sobie przerwy, jeśli czujesz się zestresowany.

– Podziel się swoimi problemami, samopoczuciem i radzeniem sobie z nimi z członkiem rodziny, przyjacielem, lekarzem, pastorem lub doradcą.

– Unikaj narkotyków i alkoholu. Mogą one powodować dodatkowe problemy i zwiększać stres, który już odczuwasz.

– Rozpoznaj, kiedy potrzebujesz dodatkowej pomocy – wiedz, kiedy porozmawiać z psychologiem, pracownikiem socjalnym lub doradcą, jeśli sytuacja będzie się przedłużać.

Potencjalnie najcenniejszą rzeczą jest umiejętność rozmawiania z innymi o swoim stresie. Dotyczy to obu stron, ponieważ musisz wiedzieć, jak omawiać swoje problemy z innymi, a także rozmawiać z każdym, kto przychodzi do ciebie ze swoimi problemami.

Dołącz do Amerykańskiego Instytutu Stresu

Pam Meyer jest dyrektorem ds. odnowy biologicznej w BLC-Wahpeton.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close