Artykuł napisany przez 5:01 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy witamina B6 może powodować biegunkę?

Witamina B6 jest obecna w wielu produktach spożywczych. Powinieneś więc być w stanie dostarczyć jej wystarczającą ilość, o ile spożywasz zbilansowaną dietę. Nie każdy jednak jest w stanie zaspokoić swoją dzienną dawkę tego składnika odżywczego, który jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania organizmu. Suplementy mają na celu wypełnienie tej luki. Ale chociaż suplementy są często opracowywane w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, czasami mogą mieć niepożądane, niezamierzone konsekwencje zdrowotne. Niektórzy sugerują, że witamina B6 może powodować biegunkę. Jak to twierdzenie ma się do aktualnych badań? W tym artykule przedstawiamy wyniki badań naukowych.

kluczowe ustalenia

  • Witamina B6 jest kluczowym składnikiem odżywczym w dziesiątkach procesów zachodzących w organizmie, w tym w metabolizmie i zdrowiu nerwów.

  • Obecne badania nie wskazują, że witamina B6 powoduje biegunkę.

  • Niektóre badania sugerują, że witamina B6 ma odwrotny skutek, tj. zmniejsza biegunkę.

Czym jest witamina B6?

Witamina B6 (lub pirydoksyna) jest kluczową witaminą B-kompleksową o wielu zaletach, w tym:

  • metabolizm,
  • produkcję hemoglobiny i
  • funkcje neurologiczne.

Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, więc organizm nie może jej magazynować.

Witamina B6 jest obecna w wielu produktach spożywczych, takich jak:

  • Orzechy
  • Rośliny strączkowe
  • Wzmocnione zboża
  • Owoce, takie jak banany, awokado, arbuzy

Witaminę B6 można również przyjmować w postaci suplementów diety, jeśli nie dostarczasz jej sobie w wystarczającej ilości lub jeśli cierpisz na schorzenie, które można złagodzić dzięki większej ilości tego składnika odżywczego niż jest dostępna w przeciętnym posiłku.

Badania naukowe nad witaminą B6 powodującą biegunkę

Dostępne badania naukowe dają dość spójny obraz tego, czy witamina B6 może wywoływać biegunkę.

Na przykład w badaniu opublikowanym w Journal of Animal Science w 2019 r. zbadano wpływ różnych ilości suplementacji witaminą B6 na częstość występowania biegunki u odsadzonych prosiąt karmionych dietą wysokobiałkową. Stwierdzono, że prosięta otrzymujące najwyższą dawkę (7 mg na kg) doświadczyły zmniejszenia częstości występowania biegunki, podczas gdy niższe dawki nie miały żadnego wpływu. Jako badanie na zwierzętach, odkrycie to może nie zostać automatycznie powtórzone u ludzi.

W 2015 roku w European Journal of Clinical Nutrition opublikowano opis przypadku pacjenta w średnim wieku z okresową biegunką i innymi objawami, który miał niezwykle wysoki poziom witaminy B6.

Dalsze badania wykazały, że pacjent przyjmował 300 mg witaminy B6 przez ponad sześć miesięcy.

Wszystkie objawy ustąpiły po zaprzestaniu suplementacji witaminą B6. Ponieważ jednak jest to pojedynczy przypadek, nie byłoby możliwe ekstrapolowanie wniosków z tego jednego opisu przypadku na resztę populacji.

W 2021 r. w czasopiśmie PLOS One opublikowano badanie kliniczne badające wpływ połączenia witaminy B6 i magnezu na osoby z silnym stresem. Biegunka była najczęściej występującym działaniem niepożądanym, ale nawet wtedy dotyczyła mniej niż 5% badanych.

Co więcej, efekt uboczny występował ze znacznie większą częstotliwością w grupie, której podawano tylko magnez, w porównaniu do tych, którym podawano witaminę B6 i magnez. Oznaczałoby to, że trudno byłoby stwierdzić, że przyczyną była witamina B6. Wręcz przeciwnie, może się okazać, że witamina B6 ma łagodzący wpływ na biegunkę.

Biorąc pod uwagę badania, nie ma wiarygodnych dowodów na to, że witamina B6 powoduje biegunkę. Jeśli już, to badania sugerują, że może ona pomóc w jej zmniejszeniuce it.

Uwagi dotyczące bezpieczeństwa i zalecane dawkowanie

Witamina B6 jest obecna w wielu produktach spożywczych. Jest więc bardzo mało prawdopodobne, abyś miał problem z jej przyjmowaniem, zwłaszcza w ilościach, w jakich zwykle występuje w posiłkach. Eksperci zalecają zdrowym osobom dorosłym przyjmowanie od 1,2 do 1,7 mg witaminy B6 dziennie. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować od 1,9 mg do 2 mg dziennie, aby zaspokoić swoje zwiększone potrzeby żywieniowe.

Ten sam limit powinien zwykle dotyczyć suplementów. Zazwyczaj ilość na dzienną porcję w każdym suplemencie jest dość niska. Jednak niektóre suplementy przekraczają tę ilość. W takim przypadku oznaczałoby to znaczną nadwyżkę, biorąc pod uwagę codzienne spożycie witaminy B6 z pożywienia.

Ale nawet jeśli tak się dzieje, nie jest to powód do niepokoju.

Pułap bezpieczeństwa dla witaminy B6 wynosi 100 mg dziennie – znacznie więcej niż zalecana dzienna dawka. W rzeczywistości badania wykazały, że wszystko do 200 mg nie ma skutków ubocznych.

Przy dawce 300 mg dziennie mogą pojawić się łagodne efekty, takie jak trądzik. Jest to jednak nadal rzadkie, ponieważ organizm wypłukuje nadmiar z moczem. Tylko w przypadku dawek powyżej 1000 mg ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak obwodowa neuropatia czuciowa, jest znaczące, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania.

Wnioski

Nie ma dowodów na to, że witamina B6 powoduje biegunkę. Wręcz przeciwnie, badania wskazują, że może ona pomóc ją złagodzić. Jak zawsze, kluczem jest umiar. Ekstremalnie wysokie dawki witaminy B6 mogą powodować neuropatię obwodową, ale jest bardzo mało prawdopodobne, aby jakikolwiek suplement zdrowotny zawierał jej aż tyle. Jeśli masz wątpliwości, czy dany suplement lub dawka są dla Ciebie odpowiednie, porozmawiaj z lekarzem.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Close