Artykuł napisany przez 1:57 pm Bieganie, Ćwiczenia

Czy kobiety mogą nosić męskie buty do biegania na długich dystansach?

W dziedzinie biegów długodystansowych poszukiwanie idealnego buta ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wydajności i komfortu.

Pozostaje jednak pytanie: czy kobiety mogą wygodnie wybierać męskie buty do biegania, zwłaszcza na dystansach maratonów i ultramaratonów na drogach?

Kiedy spojrzymy na strukturalne i biomechaniczne różnice między stopami mężczyzn i kobiet, różnice w kącie Q (od kolana do biodra) między mężczyznami i kobietami, czy kobiety mogą bezpiecznie trenować i ścigać się na długich dystansach w butach zaprojektowanych dla ich męskich odpowiedników?

Dział butów do biegania dla kobiet jest szokująco ubogi, biorąc pod uwagę, że rok 2018 był pierwszym rokiem, w którym liczba kobiet przewyższyła liczbę mężczyzn na liniach startowych o 50,24%, a coraz więcej kobiet uprawia ten sport, zarówno rekreacyjnie, jak i wyścigowo.

Ale jest śmieszna ilość „specyficznych dla kobiet” butów do biegania w porównaniu do ich męskich odpowiedników, dlaczego? Czy to ma znaczenie, jeśli kobiety wybierają męskie buty? Czy to zaszkodzi?

Dopasowanie

Kobiety decydujące się na męskie buty do biegania, główne obawy dotyczą dopasowania męskich butów do biegania do kobiecych stóp.

Męskie buty są zazwyczaj szersze (zwłaszcza w okolicy palców) i zaprojektowane w oparciu o anatomię męskiej stopy, co może stanowić wyzwanie dla kobiet o węższych stopach lub innej budowie łuku.

Jeśli jesteś kobietą, która potrzebuje szerokiego rozmiaru, jeśli chodzi o palce w codziennych butach, warto przymierzyć kilka męskich rozmiarów, ponieważ są one naturalnie szersze.

Zbyt duży zakres ruchu w bucie może być koszmarem! Mówimy o zmęczonych mięśniach, czarnych paznokciach i pęcherzach. Ale to naprawdę zależy od marki – hashtag Nie wszystkie buty.

Funkcja

Różnice funkcjonalne w męskich butach do biegania mogą różnić się pod względem amortyzacji, właściwości stabilizujących lub spadku od pięty do palców w porównaniu z butami damskimi.

Różnią się one również w zależności od marki – na przykład damski model Asics Gel-Kayano 29 ma spadek od pięty do palców o 3 mm większy niż męski odpowiednik, oferując kobietom bardziej stromą konstrukcję.

Z kolei w Nike ZoomX Invincible Run 2 damski drop od pięty do palców jest nieco mniejszy – więc czy jako biegaczka wolisz bardziej strome buty i łatwiejsze zbieganie z palców?

Jeśli wiesz, że masz specyficzny chód lub wcześniejszą kontuzję, która wymaga określonej wkładki, dodatkowego wsparcia lub stylu amortyzacji itp. to trzymaj się tego, co wiesz – zwłaszcza jeśli chodzi o zwiększanie kilometrażu.

Z drugiej strony, jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, możesz wykonać analizę chodu i określić, że chcesz but męski – może to być trochę trudniejsze na szlakach, ponieważ analiza chodu odbywa się na bieżni, która nie może replikować nierównych szlaków, więc postępuj ostrożnie.

Pokonywanie dystansu

Wybór męskich butów do biegania w parku od czasu do czasu może być bezproblemowy, ale dodając dłuższe dystanse, czas na nogach i dużo walenia w chodnik, sprawy stają się… lepkie.

W przypadku maratonów i ultramaratonów spędzasz na nogach od kilku godzin do kilku dni, więc wygoda i wydajność są najważniejsze.

Niektóre kobiety mogą uznać, że niektóre buty męskie oferują niezbędną amortyzację, wsparcie lub trwałość, których szukasz. Jest to jednak trochę kosztowna gra typu „próbuj i błądź” ze względu na różnice między płciami w biomechanice i anatomii, które mogą potencjalnie wpływać na przydatność męskich butów do biegania.

Czynniki takie jak wysokość łuku, szerokość stopy i tendencje do pronacji mogą wpływać na to, jak kobiety odczuwają męskie buty podczas biegów długodystansowych.

Istnieje jednak wiele przykładów biegaczek, które przysięgały na niektóre męskie modele podczas swoich 26,2-milowych wyzwań. Ponieważ mężczyźni zwykle ważą więcej, istnieje przekonanie, że piankowa amortyzacja jest lepsza niż w butach damskich, co zwiększa komfort i trwałość.

Weźmy jako przykład popularny Nike Pegasus 39. Ten model butów posiada dwie jednostki Air Zoom. Jednak poziomy ciśnienia różnią się w wersji męskiej – 20 psi i damskiej – 15 psi.

Niektóre fantastyczne polityki firm pozwalają wypróbować buty i zwrócić je, jeśli nie są dobre. To spokój ducha podczas szukania swojego dopasowania.

  • Running Warehouse oferuje 90-dniowe okno zwrotu, nawet w przypadku noszenia butów.
  • Brooks oferuje 90-dniowy okres testowy i jest najlepszą opcją dla prób i błędów.
  • Shop Women’s Sale at Hoka” rel=”noopener” target=”_blank”>Hoka reklamuje 30-dniową gwarancję.

Podczas gdy Nike, Saucony i Inov8 akceptują zwroty tylko nienoszonych produktów.

Profesjonalne spostrzeżenia i opinie ekspertów

Podolodzy, eksperci od obuwia, analitycy chodu i doświadczeni trenerzy biegania będą mieli mnóstwo informacji na temat rozmiaru i dopasowania butów, od męskich po damskie. Jeśli regularnie odwiedzasz podologa, warto o tym wspomnieć, aby mógł on zauważyć wszelkie zmiany w twoich stopach podczas programu treningowego.

Jeśli nie masz pewności, nie próbuj na siłę, poszukaj profesjonalnej pomocy i wskazówek.

Zapasy

Bądźmy szczerzy, często jest mniej zapasów dostępnych w liniach damskich, zwłaszcza w sklepach, co może być irytującą czkawką. Na przykład: Rozmiar 7 jest popularnym rozmiarem buta w linii damskiej, który może być, częściej niż nie, wyprzedany.

Ale ten sam model w linii męskiej prawdopodobnie jest dostępny w większej liczbie, gdzie rozmiar 7 nie jest tak popularny. Są szanse, że ma podobne dopasowanie, z wyjątkiem szerokości palców? Ale wtedy rozmiar 6 w wersji męskiej może oferować lepsze dopasowanie.

Warto to rozważyć, jeśli masz trudności z dostępnością produktu.

Nie jest tajemnicą, że istnieją nieodłączne różnice między męskimi i damskimi butami do biegania pod względem dopasowania i konstrukcji, ale to nie znaczy, że kobiety nie mogą korzystać z męskich modeli w obawie przed kontuzją – wszystko zależy od stopy i tego unikalnego modelu, podkreślając znaczenie wypróbowania różnych modeli i zasięgnięcia porady eksperta w razie potrzeby.

Ostatecznie, idealny wybór butów do biegów długodystansowych powinien stawiać na pierwszym miejscu wygodę, funkcjonalność i wydajność, niezależnie od tego, czy pochodzą one z męskiej czy damskiej części sklepu.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close