Artykuł napisany przez 5:07 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy DMAE pomaga w odchudzaniu?

DMAE – formalnie znany jako Deanol – był najbardziej aktywnym składnikiem Deaner, leku na receptę sprzedawanego w celu leczenia problemów z nauką i zachowaniem u dzieci. Lek był w obiegu przez 20 lat, zanim został wycofany w 1983 roku z powodu braku dowodów na jego skuteczność.

Oznacza to, że fundamenty DMAE są już dość chwiejne. Pomimo tego, składnik ten został obecnie powiązany z pomocą w odchudzaniu, a niektóre popularne suplementy odchudzające zawierają ten składnik w swoich kampaniach marketingowych.

W tym artykule zagłębię się w naukę stojącą za DMAE, aby dowiedzieć się, czy istnieją jakiekolwiek dowody na jego korzyści.

Czy jest on naprawdę skuteczny w odchudzaniu? Przekonajmy się

kluczowe wnioski

  • DMAE może pomóc w utracie wagi poprzez zwiększenie produkcji choliny, związku o podobnej strukturze do samego DMAE.

  • Poza zwiększeniem produkcji choliny, DMAE nie zapewnia żadnych znaczących korzyści dla utraty wagi.

  • DMAE zapewnia jednak inne korzyści, w tym poprawę funkcji poznawczych i zdrowia skóry.

Czym jest DMAE?

DMAE to skrót od dimetyloaminoetanolu, związku naturalnie wytwarzanego przez ludzki organizm. Związek ten ma udowodniony wpływ na poprawę nastroju, poprawę funkcji pamięci i poprawę ogólnego stanu zdrowia mózgu.

Ostatnio jednak związek ten został powiązany z pomocą w utracie wagi przez niektóre spalacze tłuszczu – w połączeniu z innymi składnikami. Niektóre z twierdzeń dotyczących DMAE są takie, że pomaga zwiększyć wydajność sportową na siłowni i że daje konsumentom dobrze potrzebny zastrzyk energii.

Ten zastrzyk energii pozwala osobom fizycznym zużywać więcej energii na siłowni i poprawiać wydajność swoich treningów.

Ale czy nauka potwierdza te twierdzenia? Z tego, co znalazłem po przeczytaniu dostępnej literatury naukowej na temat tego związku, DMAE nie oferuje żadnych rzeczywistych ani bezpośrednich korzyści dla utraty wagi. Może jednak zwiększyć produkcję choliny, która z kolei pomaga w utracie wagi.

DMAE i utrata masy ciała – czy istnieje związek?

Większość badań, które znalazłem, koncentruje się bardziej na skuteczności DMAE w zwiększaniu poziomu choliny. Cholina jest znanym prekursorem acetylocholiny i związkiem, który pomaga w utracie wagi. Doskonałym przykładem jest badanie przeprowadzone w 1979 r. dotyczące skuteczności deanolu. W badaniu stwierdzono, że po podaniu szczurom in vivo, DMAE znacznie zwiększyło stężenie choliny w osoczu i mózgu.

Z drugiej strony, wpływ choliny na utratę wagi można całkowicie podsumować w badaniu z 2016 roku. W badaniu wzięło udział 3216 uczestników, którzy byli regularnie monitorowani pod kątem całkowitego spożycia kalorii i poziomu aktywności fizycznej. Badanie wykazało, że po podaniu choliny wszyscy uczestnicy odnotowali znaczny spadek całkowitego procentu tkanki tłuszczowej.

Istnieje więc trochę dowodów, które potwierdzają wpływ DMAE na pośrednią pomoc w odchudzaniu. Ale nadal nie uważam, że jest to wystarczająco istotne, aby zacząć dodawać ten związek w dużych dawkach do swojej diety.

Czy zwiększa poziom energii?

Twierdzenie, że DMAE zwiększa poziom energii jest bezpośrednio związane z jego rzekomą rolą w zwiększaniu produkcji acetylocholiny. Jest to niezbędny neuroprzekaźnik, który reguluje wiele ważnych funkcji w mózgu, w tym skurcze mięśni i pobudza neurony ruchowe, które bezpośrednio zajmują się pracą mózgu. z produkcją energii.

Acetylocholina sama w sobie może być niezwykle ważnym neuroprzekaźnikiem, ale twierdzenie, że DMAE może bezpośrednio zwiększyć jej produkcję, nie jest całkowicie poprawne. Przede wszystkim dlatego, że jedyne badania potwierdzające wpływ DMAE na zwiększenie acetylocholiny zostały przeprowadzone na zwierzętach, a nie na ludziach. Co więcej, nawet te badania nie mogą dostarczyć jednoznacznych dowodów na to, że DMAE zwiększa produkcję acetylocholiny.

Czy poprawia wyniki sportowe?

Popularnym twierdzeniem suplementów odchudzających na temat DMAE jest to, że zwiększa on wyniki sportowe. Co dziwne, nie udało mi się jednak znaleźć żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby tę tezę.

Owszem, istnieją niepotwierdzone dowody na poparcie tego twierdzenia. Dowody te mogą pochodzić z pozytywnych recenzji, które zgromadziły te popularne suplementy. Jednak nadal nie jest to przekonujący argument.

Dlaczego DMAE wiąże się z utratą wagi?

Istnieje pewne zamieszanie wokół rzekomej skuteczności DMAE w odchudzaniu. Tak. Wspomaga produkcję choliny, która z kolei pomaga w odchudzaniu, ale oba te związki nie są tym samym związkiem.

Aby wyjaśnić to dalej, DMAE jest bliskim strukturalnym analogiem choliny. Związek, który w przeciwieństwie do DMAE ma dobrze udokumentowane badania potwierdzające jego wpływ na utratę wagi.

Co więcej, dominująca teoria głosi, że DMAE jest prekursorem acetylocholiny. Jednak, jak wspomniałem powyżej, wszystkie badania wskazujące, że DMAE zwiększa jej produkcję zostały przeprowadzone na szczurach. Podczas gdy cholina od dawna została udowodniona jako prawdziwy prekursor acetylocholiny w badaniach na ludziach. Co skutecznie dowodzi, że DMAE nie jest tak skuteczny w pomaganiu w odchudzaniu jak cholina.

Potencjalne skutki uboczne

Ogólnie rzecz biorąc, DMAE jest dość nieszkodliwy, jeśli chodzi o wywoływanie skutków ubocznych. Niektóre typowe skutki uboczne, których możesz doświadczyć, obejmują rozstrój żołądka, senność i silny zapach ciała. Te skutki uboczne ujawniają się tylko w przypadku spożywania dużych dawek związku.

Inne udowodnione korzyści DMAE

Podczas gdy korzyści DMAE związane z utratą wagi są raczej niejednoznaczne, zapewnia on kilka innych udowodnionych korzyści dla swoich użytkowników.

Naprawia zwiotczałą skórę i redukuje zmarszczki

Badanie z 2005 roku wykazało, że żel do twarzy z 3% DMAE był bardziej korzystny w redukcji drobnych zmarszczek niż ten, który nie zawierał tego związku.

Ponadto badanie wykazało również, że żel zawierający DMAE poprawił kształt i pełnię ust, nawet w przypadku starzejącej się skóry. Można więc śmiało powiedzieć, że DMAE ma wiele zalet dermatologicznych.

Poprawia funkcje poznawcze i koncentrację

Istnieją pewne dowody potwierdzające wpływ DMAE na poprawę funkcji poznawczych i koncentracji. Badanie z 2003 roku oferuje rozstrzygający dowód w tym zakresie.

W badaniu 80 uczestnikom pokazano siedem 5-minutowych fragmentów filmów o różnej treści emocjonalnej, aby wywołać różne reakcje emocjonalne. Podczas tych pokazów analizowano i zapisywano reakcje elektryczne ich mózgu.

Proces ten powtórzono po 6 tygodniach codziennej suplementacji DMAE. Naukowcy odkryli, że po 3 miesiącach uczestnicy doświadczyli wyraźnego wzrostu czujności, uwagi i zdolności poznawczych.

Werdykt

Podsumowując, DMAE nie jest nawet bliski bycia kompletnym rozwiązaniem odchudzającym. Istnieje kilka badań, które wykazują jego wpływ na zwiększenie produkcji choliny, co z kolei może zwiększyć wydajność organizmu.poziom energii i redukcję tkanki tłuszczowej. Jednak żadne z tych badań nie zapewnia bezpośredniego związku między DMAE a utratą wagi.

Tak więc, dopóki nie będę w stanie potwierdzić jego skuteczności w dogłębnych badaniach na ludziach, nie zalecam włączania tego składnika do diety w nadziei na uzyskanie szczuplejszej sylwetki.

(Visited 20 times, 1 visits today)
Close