Artykuł napisany przez 4:42 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Znaczenie wakacji w miejscu pracy

Jak na przestrzeni lat zmieniały się poglądy na temat znaczenia urlopu? W 1971 r. dziennikarz Leonard S. Bernstein napisał artykuł w New York Times o teorii urlopu i o tym, jak może ona zwiększyć efektywność pracy o 25%. Stwierdził on, że teoria urlopowa powinna zawsze zaczynać się w piątek, ponieważ jest to ostatni dzień w biurze przed wyjazdem na wakacje. Wyjaśnia, że teoria urlopowa wymaga prowadzenia listy dat urlopów wszystkich – absolutnie wszystkich, którzy są związani z Twoją firmą. Jak się do tego zabrać? Bernstein napisał,

„Musisz dużo telefonować. Zacznij od zadzwonienia do swoich głównych dostawców: pamiętaj, zaakcentuj „gdzie”, ponieważ zgodnie z teorią wakacji, odpowiedź, której naprawdę chcesz, „kiedy”, od razu do ciebie wróci. Następnie należy zapytać, w jakich terminach klient będzie nieobecny. Korzystając z tej teorii, nie możesz po prostu zapytać o daty wprost, to zbyt podejrzane. Po krótkiej rozmowie i dowiedzeniu się więcej o ich wakacjach, rozłącz się i zanotuj daty, w których ich nie będzie”.

Ta wersja „teorii wakacyjnej” polegała na wywieraniu presji na klientach, aby zawrzeć umowę na dzień przed wyjazdem klienta na wakacje. Chodziło o zwiększenie sprzedaży i przychodów w oparciu o ich harmonogram podróży, a konkretnie rozpoczęcie negocjacji w piątek przed ich urlopem. Było to jednak przed telefonami komórkowymi, pocztą elektroniczną i pracującymi wakacjami z dostępem do sieci korporacyjnych 24×7.

Wyjście poza umowę

Chociaż w 2022 r. teoria wakacji polegająca na manipulowaniu i wywieraniu presji na klientów, aby zawarli umowę przed wyjazdem na wakacje, nie jest już aktualna, ponieważ wielu Amerykanów pracuje na wakacjach. Dane z badania American Time Use ujawniły, że 30% pełnoetatowych pracowników zgłasza pracę w weekendy i święta. Nawet jeśli ludzie oficjalnie mają wolne, nie oznacza to, że przestają pracować. Według Brain and Behavior Research, Amerykanie pracują więcej niż ludzie w jakimkolwiek innym kraju i biorą mniej urlopów, pracują dłużej i później przechodzą na emeryturę. Według Amerykańskiego Instytutu Stresu:

 • 40% pracowników stwierdziło, że ich praca jest bardzo lub bardzo stresująca
 • 29% pracowników czuło się dość mocno lub bardzo zestresowanych w pracy
 • 25% postrzega swoją pracę jako stresor numer jeden w swoim życiu

Według Mayo Clinic brak odpoczynku i regeneracji wynikający z braku urlopu ma szkodliwe skutki i może powodować wypalenie zawodowe. Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SHRM) ujawniło, jak ważne są urlopy pracownicze nie tylko dla jednostki i rodziny, ale także dla organizacji, takie jak mniejsza liczba dni chorobowych, mniejsza rotacja i niższe koszty opieki zdrowotnej. Urlop zmniejsza również stres i może zmniejszyć ryzyko zawału serca, poprawić produktywność i pomóc w lepszym śnie.

Jaki rodzaj wakacji jest najlepszy?

Psychologowie i naukowcy badali, jaki rodzaj wakacji jest najlepszy do łagodzenia stresu, ładowania energii do pracy i wywierania największego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Wniosek: dłuższe wakacje niekoniecznie są lepsze od krótszych. Jessica De Bloom, doktor habilitowana na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii, również twierdzi, że najlepszym podejściem jest branie krótszych, częstszych urlopów. Badania dr De Bloom wykazały również, że zdrowie i dobre samopoczucie gwałtownie wzrastają po rozpoczęciu wakacji i wydają się utrzymywać przez dłuższy czas.ak w ósmym dniu urlopu. Zasadniczo, potrzeba trochę czasu, aby zrelaksować się po stresującym okresie pracy i zaaklimatyzować się do wakacji. Dr Bloom zaleca, aby w przypadku wątpliwości co do tego, co robić w czasie wakacji, angażować się w działania pasywne i społeczne, które wiążą się z pozytywnymi zmianami w zdrowiu i samopoczuciu. Według dr Bloom, wielu letnich urlopowiczów relaksuje się i po prostu „nic nie robi”, co wskazuje na udane wakacje.

Istnieją również inne sposoby na zwiększenie korzyści płynących z wakacji. Ekspert fitness i strateg życiowy, Andreas Marcellus, doradza swoim klientom w zakresie teorii wakacji, robiąc sobie przerwę od siłowni podczas wakacji i jedząc to, na co masz ochotę (w rozsądnych proporcjach) oraz spacerując codziennie wszędzie, gdzie tylko możesz. Twierdzi, że ten aktywny styl życia z pewnością może stać się czymś, co każdy może robić codziennie na wakacjach i kontynuować w domu.

Nastawienie na wakacje nawet po ich zakończeniu

Podczas wakacji często czujemy się odciążeni, czujemy się wolni i bogaci, a jeśli można to wprowadzić do każdego dnia, może nastąpić radykalna zmiana! Jak więc można kontynuować wakacyjne nastawienie obfitości po powrocie do domu i pracy?

 • Poświęć dzień na relaks i regenerację sił przed powrotem do biura.
 • Podziel się swoimi historiami i zdjęciami z wakacji ze współpracownikami i wysłuchaj także ich historii.
 • Ułatw sobie powrót do pracy dzięki „poniedziałkowi bez spotkań”.
 • Zacznij od pół dnia w pracy
 • Przeżyj wspomnienia i obejrzyj zdjęcia
 • Idź do pracy ze świeżą perspektywą i poczuciem otwartości.
 • Rób przerwy w ciągu dnia i pij wodę (nawodnienie).
 • Bądź dla siebie miły i pamiętaj, że zasługujesz na wakacje, to część twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podsumowanie

Wakacje są ważne. Oderwanie się od stresu związanego z pracą i codziennym życiem może poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne, a także motywację i kreatywność, relacje, wyniki w pracy, a nawet perspektywę. Urlop może pomóc ci poczuć się wypoczętym, odświeżonym, odpornym i przygotowanym na wszystko, co nadejdzie po powrocie. Może również zwiększyć twoje szczęście i zdolność do wprowadzania pozytywnych zmian w swoim życiu, które często rozchodzą się od ciebie i pozytywnie wpływają na rodzinę, przyjaciół, a nawet współpracowników i szefów.

Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close