Artykuł napisany przez 12:45 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy nootropy są legalne? | OSTRZEŻENIA i recenzje

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, które codziennie nas otaczają, można ulec pokusie myślenia, że niektóre twierdzenia są po prostu zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. I w świecie suplementów często jest to prawda. Czasami jednak mamy dobre wieści. Ekscytująca dziedzina nootropów wydaje się oferować wszystko, od łagodzenia objawów ADHD po lepszą pamięć, a wiele osób używa ich nawet jako suplementów przedtreningowych.

W moim poprzednim artykule przedstawiłem pełne wprowadzenie do nootropów (jak działają i od których należy trzymać się z daleka). W tym krótkim artykule omówię ich legalne zastosowanie i te, których należy unikać. Zanim przejdziemy dalej, zaznaczę, że wszystkie z 5 najlepszych nootropów, które sprawdziliśmy, są legalne w każdym kraju, który sprawdziliśmy (USA, Wielka Brytania, AUS).

Kluczowe punkty:

 • Leki na receptę sprzedawane w celu stymulowania mózgu były wcześniej określane jako „nootropy”. Pod każdym względem substancje te są nadal nielegalne do zakupu lub stosowania bez recepty.

 • Dla naszych celów będziemy omawiać dziedzinę „Nootropics”, aby oznaczać suplementy bez recepty (OTC) produkowane obecnie.

 • Suplementy nootropowe są coraz częściej wytwarzane z legalnych składników, aby mogły być sprzedawane w większości krajów.

 • Jeśli należysz do organizacji sportowej lub innej organizacji konkurencyjnej, zawsze sprawdzaj ich listę zakazanych substancji.

Krótka historia

Wiele z tych treści omówiłem w moim artykule na temat nootropów, ale tylko po to, aby zapoznać czytelników, którzy jeszcze tego nie sprawdzili. Pierwszym środkiem farmaceutycznym, który został nazwany „nootropowym” był związek poprawiający funkcje poznawcze o nazwie Piracetam w 1972 roku. Wydawało się, że był to złoty wiek w produkcji leków, z pigułkami dietetycznymi i „inteligentnymi lekami” lecącymi z półek.

Okazało się jednak, że wiele z tych cudownych leków było w rzeczywistości uzależniających i destrukcyjnych, czy to ze względu na właściwości stymulujące niszczące tkankę mózgową, czy też z powodu uszkodzenia narządów z powodu odwodnienia. Nieliczne nootropowe leki na receptę z tamtej ery, które pozostały, są albo nielegalne w jakimkolwiek kontekście, albo legalne tylko pod opieką lekarza.

Nowoczesne suplementy nootropowe

W XXI wieku współczesna nauka przebudziła się do korzyści leczniczych płynących z tradycyjnych ziół i naturalnych związków. Prawie każdy wiarygodny producent suplementów nootropowych stosuje naturalne składniki o różnym stopniu doskonałości.

Model ten ma sens z dwóch powodów.

 • Po pierwsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze okazało się zwiększanie koncentracji, energii, pamięci i ostrości wzroku za pomocą naturalnych składników.
 • Po drugie, stosując wyłącznie naturalne środki zaradcze, producenci suplementów byli w stanie rozszerzyć swoją działalność na coraz szersze rynki.

Oznacza to lepsze i bezpieczniejsze suplementy dla konsumentów oraz większą bazę klientów na całym świecie dla producentów.

Konkurencja dla sportowców

Zanim przejdziemy do podziału na poszczególne kraje, krótko wspomnę, że Światowa Agencja Antydopingowa nie ma żadnej z głównych marek ani składników nootropowych na swojej liście zakazanych substancji.

To powiedziawszy, wiele lig i komitetów konkursowych ustanawia własne, niezależne zasady. Jeśli należysz do takiej organizacji, skontaktuj się z jej biurem ds. zgodności substancji i upewnij się, że preferowany suplement jest zatwierdzony.

Kraj po kraju

Obecnie nasi czytelnicy na Urodowa Fit Maniaczka koncentrują się na Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Niemczech. To właśnie tam zaczniemyt, ale jeśli chcesz wiedzieć, czy nootropy są legalne w Twoim kraju lub na Twoim terytorium, zostaw nam komentarz poniżej!

Kiedy odpowiadamy na pytanie „czy są legalne” dla każdego kraju, ograniczamy to pytanie do produktów oznaczonych jako suplementy, które nie zawierają żadnej z poniższych, powszechnie zakazanych substancji:

 • Piracetam
 • oksyracetam
 • Fenylopiracetam
 • Aniracetam
 • Wszelkie inne substancje kończące się na *racetam
 • Amfetamina
 • Benzedryna
 • Metylofenidat

W większości krajów są to nadal leki na receptę lub wręcz nielegalne. Niezależnie od tego, co twierdzi producent suplementu, jeśli zawiera on te substancje, nie należy go kupować.

Stany Zjednoczone

Suplementy nootropowe są generalnie legalne w Stanach Zjednoczonych, ale tamtejsi konsumenci powinni być świadomi dużej szarej strefy, która istnieje między Agencją Żywności i Leków a Departamentem Rolnictwa USA. W Ameryce FDA reguluje tylko bezpieczeństwo żywności i rzeczywiste leki na receptę. Jeśli coś jest „suplementem”, będzie miało kłopoty z FDA tylko wtedy, gdy:

 • Zawiera faktycznie nielegalną substancję, lub
 • twierdzi, że leczy lub diagnozuje chorobę.

I tutaj niektórzy producenci suplementów wpadają w kłopoty. Raz na jakiś czas okazuje się, że suplement zawiera nic innego, jak ten stary błąd Pricetam. Innym razem mogą zostać przyłapani na twierdzeniu, że leczą chorobę Alzheimera, Parkinsona lub inne choroby.

Należy pamiętać, że „pomóc złagodzić objawy” i „leczyć ADHD” to jedno. Ja i inni renomowani autorzy jesteśmy ostrożni, ponieważ każdy, kto cierpi na poważną chorobę, powinien zawsze skonsultować się z lekarzem i kontynuować przyjmowanie zalecanych leków. Odpowiedzialni producenci suplementów powinni robić to samo.

Wielka Brytania

Wielka Brytania jest interesującym przypadkiem, ponieważ wiele z najlepszych suplementów, które recenzowaliśmy jako Urodowa Fit Maniaczka, jest tam produkowanych. Biorąc to pod uwagę, nadal zdarzają się konfiskaty nielegalnych substancji znalezionych w suplementach OTC.

Wszystko to mówi, że Wielka Brytania daje producentom suplementów tyle samo swobody, co USA – jeśli nie obiecuje wyleczenia żadnej choroby i trzyma się z dala od zakazanych substancji, to jest w porządku.

Australia

Australia daje nam najbardziej przejrzystą mapę drogową tego, czy suplement nootropowy jest legalny. Mają kompleksową listę, prowadzoną przez administrację rządową, doradzającą, które substancje są zakazane i w jakim harmonogramie są wymienione.

Ogólnie rzecz biorąc, jak już widzieliśmy, najważniejszymi substancjami, na które należy uważać, są *racetam. Pełną listę można przeczytać tutaj. Większość nowoczesnych suplementów nootropowych i wszystkie te, które oceniliśmy, i tak nie zawierają tych substancji.

Niemcy

Nasi przyjaciele w Europie mają podobne poglądy jak Amerykanie. Definiują oni każdy „suplement” jako technicznie „żywność”. Producenci suplementów nie są zatem zobowiązani do zgłaszania się do jakiejkolwiek regularnej weryfikacji substancji – ale są losowo sprawdzani przez organy ds. zdrowia, aby upewnić się, że produkt w butelce jest zgodny ze składnikami na etykiecie.

To powiedziawszy, podobnie jak Amerykanie, będą ostro rozprawiać się z każdym suplementem, który uznają za wprowadzający w błąd w odniesieniu do jego stosowania jako rzeczywistego leku. W związku z tym kupowanie od renomowanych producentów może uchronić Cię przed kłopotami.

Podsumowanie

Od samego początku, przy zakupie nowego suplementu należy zawsze skonsultować się z zaufanym producentem.Mamy nadzieję, że uważasz nas za godne zaufania źródło, podobnie jak swojego lekarza. Zwłaszcza jeśli szukasz nootropu, który pomoże ci w pogorszeniu funkcji poznawczych związanych z jakąkolwiek chorobą, taką jak choroba Alzheimera lub ADHD u dorosłych. Są to poważne schorzenia, w przypadku których nootropy mogą łagodzić objawy, ale nie są lekami ani terapiami.

Pomijając to, zawsze możesz sprawdzić strony internetowe rządu krajowego pod kątem zakazanych substancji. Dla porównania, oto (angielskie) końcówki adresów URL witryn rządowych – ufaj tylko witrynie dotyczącej zakazanych substancji, jeśli zawiera te końcówki:

 • Stany Zjednoczone – „.gov”
 • Wielka Brytania – „.gov.uk”
 • Australia – „.gov.au”
 • Niemcy – „.bund.de”
 • Francja – „.gouv.fr”
(Visited 33 times, 1 visits today)
Close