Artykuł napisany przez 3:57 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Zarządzanie stresem zaczyna się od zrozumienia jego przyczyn

Mówiąc najprościej, stres jest częścią życia dla każdego, bez względu na to, jak bardzo staramy się go uniknąć. Wywołują go zarówno okoliczności, jak i nasze postrzeganie tych okoliczności. Pod wieloma względami odczucia sygnalizujące stres są adaptacyjne; ostrzegają nas o potencjalnych zagrożeniach i przygotowują nas do reagowania na niebezpieczeństwo. Oczywiście w rzeczywistości wiele sytuacji, które stawiają nas w stan podwyższonej gotowości, nie wymaga tego typu reakcji. Kiedy reakcje fizyczne lub emocjonalne są w nadbiegach, może to stać się wyczerpujące, wyczerpujące (w najlepszym przypadku) w krótkim okresie i może prowadzić do wielu długoterminowych negatywnych skutków. Najważniejsze jest to, że stres będzie się zdarzał; kluczowy jest sposób radzenia sobie z nim.

Jak więc najlepiej radzić sobie ze stresem? Dobrą wiadomością jest to, że możesz sobie pomóc. Zarządzanie stresem to umiejętność, którą można rozwijać. Nie chodzi o to, by po prostu dowiedzieć się, jak przetrwać obecną sytuację, ale by nauczyć się radzić sobie ze stresem w przyszłości. Aby to zrobić, zacznij od zadania sobie kilku pytań. Po ustaleniu, co się dzieje, będziesz chciał coś z tym zrobić.

CO SIĘ DZIEJE W TWOIM WNĘTRZU?

Jeśli chcesz inaczej reagować na stres, zajrzyj do swojego wnętrza. Korzystne będzie zbadanie, dlaczego czujesz się w ten sposób i zidentyfikowanie możliwych wyzwalaczy. Może to pomóc w lepszym przewidywaniu takich odczuć w przyszłości i złagodzeniu dyskomfortu. Zastanów się, co w stresującym wydarzeniu powoduje, że reagujesz w ten sposób, jakie są twoje myśli na temat tego stresu i czy zazwyczaj myślisz lub reagujesz w ten sposób w podobnych sytuacjach.

Zadawanie sobie tych lub podobnych pytań może pomóc ci uzyskać wgląd w to, jak interpretujesz lub reagujesz na stres i rozpoznać wszelkie wzorce. Można to również zbadać podczas terapii.

CO MOŻESZ ZROBIĆ Z TYM PROBLEMEM?

Zamiast dążyć do nieosiągalnego (wyeliminowania stresu z życia), naucz się lepiej radzić sobie ze stresem. Jedną z podstawowych umiejętności, które warto wdrożyć, jest nauka przeformułowywania negatywnych komunikatów, które (często nieświadomie) sobie wmawiasz. Na przykład, gdy czujesz, że odczuwasz stres, który może automatycznie kojarzyć się z poczuciem strachu lub paniki, możesz automatycznie myśleć „znowu to samo” lub „nie ma mowy, żebym dostał dobrą ocenę z tego wypracowania / dobrze się wyspał / itp. jeśli jestem tak zestresowany!”. Myśli te mogą prowadzić do większego niepokoju, co nie jest idealnym rozwiązaniem.

Jedną z podstawowych umiejętności, które warto wdrożyć, jest nauka przeformułowania negatywnych komunikatów, które (często nieświadomie) sobie wmawiasz.

Jeśli zmienisz sposób, w jaki myślisz o stresie, możesz zmienić sposób, w jaki na niego reagujesz. Możesz na przykład powiedzieć sobie: „To moje ciało pomaga mi sprostać temu wyzwaniu”. Przeformułowanie negatywnych myśli może zmniejszyć niepokój i przynieść lepsze wyniki zdrowotne.

W tym przykładzie przeformułowanej myśli, otwierasz się również na zaakceptowanie obecności stresu. Kiedy uznasz i zaakceptujesz, że stres jest obecny, możesz stać się bardziej współczujący dla siebie. Uznając fakt, że stres dotyka nas wszystkich i że reakcja na stres jest automatyczną reakcją na okoliczności, pomagasz sobie przezwyciężyć negatywne myślenie o sobie, które może towarzyszyć reakcji organizmu na stres. Uznanie, że nie ma w tym nic złego, że czujesz się zestresowany, może być potężne.

CO ROBISZ, ABY WZMOCNIĆ SWOJE BADANIA?RVES?

Możesz mieć większe szanse na uniknięcie stresu, jeśli wzmocnisz swoje zasoby radzenia sobie z nim. W tym przypadku niezbędna jest zarówno samoświadomość, jak i samoopieka.

Wiedza o tym, co sprawia, że czujesz się zrównoważony – i praktykowanie tych czynności – jest kluczowa. Utrzymywanie regularnych sposobów radzenia sobie ze stresem, czy to poprzez ćwiczenia, medytację, kontakty towarzyskie, czy cokolwiek innego, co sprawia, że czujesz się dobrze, jest niezbędne. Podobnie, dieta, nawodnienie i sen wpływają na zdolność do funkcjonowania w obliczu stresu. Jeśli wiesz, że będziesz musiał stawić czoła stresowi, przygotowanie może ogromnie pomóc.

CZY SZUKASZ WSPARCIA?

Oprócz bycia połączonym z naszymi myślami i emocjami oraz praktykowania samoopieki, utrzymywanie kontaktu z innymi może być korzystne w radzeniu sobie ze stresem. To tylko jeden z wielu wspaniałych aspektów posiadania sieci społecznościowej; kiedy musimy wyrzucić z siebie wszystko lub gdy mamy zbyt wiele na głowie, są ludzie, którzy mogą nas wysłuchać lub udzielić pomocy. Jak dobrze jest zwrócić się do kogoś i otrzymać to, czego potrzebujemy? Kiedy docieramy do innych pod wpływem stresu, uwalniamy hormon oksytocyny, który pomaga w wychodzeniu ze stresu. Angażowanie się w relacje z innymi może pomóc w budowaniu odporności na stres.

Podsumowując, radzenie sobie ze stresem jest umiejętnością, której można się nauczyć, albo poprzez szczerą refleksję i wysiłek na własną rękę, albo wspomagany przez terapię. Niezależnie od metody, jest to umiejętność, z której będziesz korzystać wielokrotnie.

Autor: dr Marni Amsellem, ekspert tematyczny GoodTherapy.org

Oryginalny post

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close