Artykuł napisany przez 8:52 pm Bieganie, Ćwiczenia

Under Armour Flow Velociti Elite Review

Under Armour Flow Velociti Elite Wprowadzenie

Jako jedna z największych marek sportowych na świecie, Under Armour jest bardzo, bardzo późno na imprezę super buta z włókna węglowego. Nike uruchomił ich Vaporfly 4% w 2017 roku, a teraz, zaledwie 6 lat później, Under Armour globalnie uruchomił swój pierwszy super but.

Velociti Elite czerpie inspirację z buta treningowego Velociti Wind firmy Under Armour. Oba buty wykorzystują cholewki Warp i nie mają podeszwy zewnętrznej, ale wykorzystują piankę środkową Flow jako podeszwę zewnętrzną.

Kiedy wypróbowałem Velociti Wind, podobały mi się płynne przejścia i wyściełane lądowania, ale jazda nie była wystarczająco miękka lub żywa, aby dodać ją do mojej rotacji. Był stosunkowo lekki jak na trenażer Under Armour i podobało mi się, jak zwinnie się czuł.

Velociti Elite to pierwszy but do biegania Under Armour, który ma pełnowymiarową płytkę węglową w podeszwie środkowej. Jest to również pierwszy but UA, w którym zastosowano piankę Pebax 44C.

Velociti Elite był noszony przez Sharon Lokedi, kiedy wygrała maraton w Nowym Jorku w 2022 roku w swoim maratońskim debiucie, ale to nie mówi nam wiele o tym bucie, ponieważ dobry biegacz mógłby używać dowolnego buta i nadal wygrywać. Zwycięstwo stworzyło jednak dużo większy hype na premierę buta.

Velociti Elite waży 7.7 oz (218 g) dla męskiego US9 co jest bardzo konkurencyjną wagą. Ma 36 mm/28 mm wysokości podeszwy środkowej, która jest sporo niższa od maratońskich super butów innych marek, które mają blisko 40 mm w pięcie.

Jest wyceniony na 250 dolarów, co jest taką samą ceną jak super buty Nike, Adidas, ASICS, Brooks i Hoka.

Under Armour Flow Velociti Elite pierwsze wrażenia

Miałem szczęście, że zostałem zaproszony na imprezę premierową Velociti Elite tutaj w Malezji. Kiedy trzymałem buta w rękach po raz pierwszy i sprawdziłem go, byłem zaskoczony, że nie było żadnego strobla trwałego pod wkładką – można było zobaczyć piankę środkową. To był pierwszy raz kiedy widziałem to w bucie wyścigowym. Zazwyczaj zawodnicy potrzebują trwałości, aby stopy nie zapadały się tak bardzo w piankę.

Mój pierwszy bieg był treningiem składającym się z interwałów 2 km i 1 km. Byłem rozczarowany jazdą Velociti Elite, ponieważ czułem się bardziej jak wyścigowe mieszkanie niż super but. Jazda czuła się płaska bez dużego wspomagania prędkości przez podeszwę i czuła się dużo twardsza niż się spodziewałem.

Przypominał mi dwa buty: UA Velociti Wind z powodu podobnego ustawienia podeszwy i Adidas Adizero Pro, który był kolejnym twardym, karbonowym super butem, który czuł się jak wyścigowy płaski. Velociti Elite był jednak nieco bardziej miękki niż Adizero Pro.

Lądowania były wyściełane i gładkie z powodu braku gumy w podeszwie, ale butowi bardzo brakowało sprężystości i zwrotu energii, co jest niezbędne w super bucie maratońskim.

Under Armour Flow Velociti Elite Upper

Cholewka Velociti Elite jest jedną z wygodniejszych cholewek super butów, jest dopasowana i świetnie trzyma, jednak ma kilka poważnych problemów z trwałością.

Podczas mojego pierwszego biegu, język rozdarł się, blisko dna, ponieważ jest tak cienki i ma mikro perforacje. Uważam, że jest zbyt cienki i czuję nacisk na sznurowanie przez język. Jest też nie klinowany, więc podczas biegów zsuwa się w dół.

Siatka Warp 2.0 jest niezwykle porowata i oddychalność jest bardzo dobra. Nie będzie też zbierać dużo potu podczas wyścigów w ciepłym klimacie.

Dopasowanie jest przestrzenneous i zakwaterowanie w śródstopiu, przodostopiu i toe box; polecam iść true to size. Dla mnie działa najlepiej z średnimi lub grubymi skarpetami.

Jednostka podeszwy Under Armour Flow Velociti Elite

Jest kilka powodów, dla których Velociti Elite sprawiają wrażenie butów wyścigowych, a nie super butów. Głównym powodem jest to, że jego podeszwa środkowa jest tak twarda. Warstwa Pebax na górze oraz superkrytyczna warstwa Flow na dole nie ulegają zbytniej kompresji, więc podeszwa środkowa jest bardzo gęsta.

Przy tak gęstej i twardej podeszwie środkowej, karbonowa płyta wewnątrz nie może się zbytnio przemieszczać, kiedy jest obciążona, więc nie ma napędu sprężynowego. Decathlon KD900X również miał ten sam problem, ponieważ również miał zbyt twardą podeszwę środkową Peba.

Drugim powodem jest to, że nie ma wysokiej sprężyny w palcach, która przyspieszałaby przejścia, więc jazda jest po prostu płaska. Nie ma rockera, który poprawiłby efektywność i twoja stopa musi wykonać większość pracy.

Trzecim powodem jest to, że Velociti Elite ma tylko 36 mm w pięcie, więc nie czuje się jak nowoczesny, maksymalistyczny zawodnik. Nie jest to tak wysoki but, a twoja stopa nie siedzi bardzo wysoko od ziemi w porównaniu do innych super butów.

Czuje się znacznie lepiej w szybkich tempach poniżej 5 minut na kilometr niż w wolnych tempach, ponieważ ma twarde przodostopie, z którego można się odpychać, jednak twarde przodostopie może czuć się szorstko podczas dłuższych dystansów, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do twardej jazdy.

Velociti Elite nie jest miękki, ale ma dużo amortyzacji, wystarczającej na cały maraton. W sobotę rano przebiegłem w nich 40 kilometrów i choć nie było to przyjemne doświadczenie, chroniły moje stopy wystarczająco dobrze przez cały dystans i byłem w stanie stosunkowo szybko dojść do siebie.

Czuję, że najlepiej nadaje się do krótkich, szybkich rzeczy, takich jak interwały i krótkie biegi progowe, gdzie nie potrzebujesz komfortu na długim dystansie lub wydajności oszczędzania energii. Ma również lepszą stabilność niż większość super butów ze względu na twardą jazdę, więc łatwo jest w nim pokonywać zakręty.

Płytka węglowa 1,2 mm w Velociti Elite ma pewną elastyczność, więc nie jest to wyjątkowo sztywny but. Wolałbym, żeby płytka była bardziej sztywna, co skutkowałoby bardziej trzaskającym przodostopiem z większą siłą napędową.

Lądowania są wyjątkowe i bardziej wyściełane niż w jakimkolwiek innym super bucie dzięki podeszwie środkowej Flow, która tworzy podeszwę zewnętrzną. Ta superkrytyczna wersja Flow jest bardziej miękka i bardziej wyrozumiała niż ta, która znajduje się w Velociti Wind. Trwałość jest jednak dużo gorsza z powodu mniejszej gęstości.

Po 80 kilometrach testów, podeszwa zewnętrzna w mojej parze została rozerwana przez drogę na bocznych obszarach pięty, gdzie uderzam. Trwałość podeszwy jest bardzo niska i jest to but, który powinien być używany tylko do wyścigów.

Przyczepność z drugiej strony jest doskonała. Było wiele razy, kiedy biegłem w deszczu i bezgumowa podeszwa zewnętrzna zapewniała świetną trakcję.

Podsumowanie Under Armour Flow Velociti Elite

Velociti Elite po prostu nie jest na tym samym poziomie co inne super buty i nie oferuje zbyt dużego wsparcia prędkości. Współczuję szybkim elitarnym zawodnikom Under Armour, takim jak Sharon Lokedi i Stephen Scullion, ponieważ mogliby biegać szybciej w bardziej konkurencyjnym zawodniku. Przynajmniej Under Armour ma teraz karbonową wyścigówkę: to lepsze niż nie mieć nic i kazać swoim sportowcom biegać w zaciemnionych super butach innych marek.

Przy 250 $, Velociti Elite jest o wiele za drogi dla tego, co dostajesz i nie polecam go. Ma niską trwałość podeszwy zewnętrznej i mój Para miała wadę języka, która rozerwała się podczas pierwszego biegu. Czuję się w nich bardziej jak w oldschoolowych butach wyścigowych, a nie jak w nowoczesnych super butach – nie mają dobrej propulsji ani wybicia z palców.

Prawdopodobnie nie będę kontynuował używania Velociti Elite w mojej rotacji, ponieważ uważam, że jest zbyt twardy, zbyt płaski i nie daje przyjemności z jazdy. Under Armour musi przeprojektować Velociti Elite: potrzebuje bardziej miękkiej pianki podeszwy środkowej, bardziej agresywnej sprężyny palców i większej wysokości stosu podeszwy środkowej.

Jeśli masz szerokie stopy i potrzebujesz racera z przestronną cholewką, Velociti Elite może być opcją dla ciebie, ale musisz być przyzwyczajony do twardej jazdy i być w porządku z niską trwałością.

(Visited 39 times, 1 visits today)
Close