Artykuł napisany przez 4:23 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Stres wpływa na ciało: czy wpływa na twoje?

Jest poniedziałek rano. Zaspałeś, twoje dzieci spóźniły się do szkoły, a twój szef dał ci ostry wycisk, ponieważ przyszedłeś 30 minut po rozpoczęciu zmiany. W porze lunchu udajesz się do pobliskich delikatesów, które są niesamowicie zatłoczone. Po 15 minutach czekania w kolejce i złożeniu zamówienia zdajesz sobie sprawę, że zostawiłeś portfel w biurze. Wracasz do pracy głodny, siadasz przy biurku, a twój umysł zaczyna gonić milion mil na sekundę i nie możesz jasno myśleć.

Chaotyczny początek tygodnia sprawił, że jesteś niesamowicie zestresowany, a niepokój jest namacalny. W tym momencie po prostu nie jesteś w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Próbujesz oczyścić umysł, ale masz trudności z uspokojeniem się – co pogarsza sytuację.

W pewnym momencie wszyscy znaleźliśmy się w tego rodzaju stresujących sytuacjach. Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie zastanawiałeś się nad stresem poza faktem, że jest on nieuniknioną częścią życia. To, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że stres ma ogromny wpływ na organizm, a ci, którzy go lekceważą lub ignorują, robią to na własne ryzyko.

JAK STRES WPŁYWA NA ORGANIZM?

Możesz wierzyć lub nie, ale stres ma wpływ na każdy układ w organizmie:

  • Układsercowo-naczyniowy – bicie serca przyspiesza, a adrenalina, kortyzol i noradrenalina przepływają przez ciało; z czasem przewlekły stres może prowadzić do zawałów serca, nadciśnienia i udarów.
  • Układnerwowy – Stres powoduje, że układ nerwowy przyspiesza bicie serca, sprawia, że ludzie oddychają szybciej i zwiększa poziom glukozy w organizmie, aby uzyskać więcej energii.
  • Układhormonalny – za pośrednictwem przysadki mózgowej podwzgórze nakazuje nadnerczom wytwarzanie większej ilości kortyzolu; przez wystarczająco długi czas powtarzający się stres wpływa na organizm, co może prowadzić do chronicznego zmęczenia, depresji i zaburzeń odporności, ponieważ pogarsza się komunikacja między podwzgórzem, przysadką mózgową i nadnerczami.
  • Układmięśniowo-szkieletowy – mięśnie napinają się, gdy wyzwalana jest reakcja walki lub ucieczki, co może prowadzić do bólów głowy i migreny.
  • Układoddechowy – oddychanie staje się intensywniejsze, co może powodować duszności lub wpływać na wcześniej istniejące schorzenia, takie jak astma i POChP.
  • Układpokarmowy – komunikacja między mózgiem a jelitami jest zaburzona, co może prowadzić do wymiotów, dyskomfortu w jelitach i niezdrowej diety; zestresowane osoby mogą palić i pić, aby się odstresować.
  • Układ rozrodczy – zmniejszają się pragnienia seksualne; mężczyznom może być trudniej produkować plemniki; cykle menstruacyjne kobiet mogą zostać zakłócone i mogą one mieć trudniej próbować zajść w ciążę.

Teraz, gdy masz już lepsze pojęcie o tym, jak stres wpływa na ciało, przyjrzyjmy się bliżej niektórym fizycznym skutkom stresu.

JAKIE SĄ FIZYCZNE OBJAWY STRESU?

Dla wielu osób stres jest po prostu częścią tego, co oznacza bycie człowiekiem. Jak jednak widać, stres może być w rzeczywistości przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych, które niektórzy ludzie mogą uważać za niewyjaśnione schorzenia.

Jeśli ostatnio miałeś do czynienia z dużą ilością stresu, oto kilka sposobów, w jakie stres może objawiać się w Twoim codziennym życiu.

1. Problemy z układem trawiennym

Wiele osób nie kojarzy stresu z problemami trawiennymi. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.wynająć obraz. Kiedy jesteś ciągle niespokojny i zestresowany, możesz doświadczyć wielu różnych problemów trawiennych ze względu na sposób, w jaki stres wpływa na połączenie mózg-jelita. Z jednej strony możesz doświadczać motyli w żołądku. Kiedy jesteś stale zestresowany, możesz mieć skurcze, biegunkę, wymioty, zaparcia i wrzody. Co więcej, możesz również stracić apetyt – lub jeść znacznie więcej niż normalnie.

2. Napięcie mięśni

Kiedy wyzwalana jest reakcja walki lub ucieczki, mięśnie napinają się, abyś był bardziej przygotowany na napotkanie jakiegokolwiek oporu. Jeśli jesteś osobą, która zawsze jest zestresowana, Twoje mięśnie będą regularnie napięte. Z czasem może to przełożyć się na częstsze bóle głowy i bóle w dolnej części pleców i kończynach górnych.

3. Częste chorowanie

Stres jest również powiązany z wieloma chorobami. Na przykład, osoby cierpiące na przewlekły stres mogą doświadczać niskiej gorączki, która utrzymuje się przez długi czas. Co więcej, badania wykazały również, że osoby zestresowane są bardziej narażone na przeziębienie.

4. Depresja

Kiedy ludzie cierpią z powodu przewlekłego stresu, który nie jest rozwiązany, stan ten może wymknąć się spod kontroli, powodując depresję. To z kolei może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych – takich jak zły apetyt, złe nawyki snu i nieprzewidywalne wahania nastroju.

5. Ataki paniki

Kiedy jesteś pod wpływem dużego stresu, zaczynasz oddychać coraz szybciej. W zależności od tego, jak bardzo jest źle, możesz zacząć hiperwentylować i odczuwać bóle w klatce piersiowej – może to sygnalizować początek ataków paniki, coś, czego doświadcza prawie 5 procent Amerykanów. Chociaż ataki paniki nie mogą cię zabić, mogą się tak wydawać, gdy jesteś w trakcie jednego z nich.

6. Inne systemy

Stres może również powodować szereg innych objawów. Na przykład, osoby bardzo zestresowane mają prawdopodobnie mniejszy popęd seksualny. A nawet jeśli tak nie jest, są mniej skłonne do uprawiania seksu, ponieważ nie są w dobrym nastroju, co oznacza, że ich partnerzy również nie są w dobrym nastroju. (Co ciekawe, badania sugerują, że seks może być dobrym sposobem na radzenie sobie ze stresem, a osoby o niższym poziomie stresu częściej uprawiają seks).

Ponadto osoby chronicznie zestresowane mogą być bardziej narażone na rozwój otyłości z powodu zwiększonej ekspozycji na glukokortykoidy. Osoby zestresowane często padają ofiarą „zajadania stresu”, co powoduje, że jedzą znacznie więcej niż powinny. Przez wystarczająco długi okres czasu może to prowadzić do znacznego przyrostu masy ciała, otyłości, cukrzycy i innych schorzeń.

Dobra wiadomość jest taka, że osoby cierpiące z powodu stresu nie są pozbawione nadziei. Stres wpływa na organizm na wiele sposobów, ale wprowadzając kilka zdrowych zmian w swoim życiu, możesz przejść długą drogę w kierunku złagodzenia stresu, utrzymania szczęśliwszego nastroju i prowadzenia wspaniałego życia. W następnej sekcji dowiemy się, jak to zrobić.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

Jeśli ostatnio miałeś do czynienia z dużą ilością stresu, powinieneś zdecydowanie rozważyć podjęcie proaktywnych działań w celu jego złagodzenia, abyś mógł żyć jak najlepiej. Niektóre z łatwych sposobów, aby to zrobić, obejmują poprawę diety, więcej ćwiczeń, lepszy sen i podjęcie nowego hobby.

W większości przypadków należy również pomyśleć o dwutorowym podejściu do zarządzania stresem, które obejmujeobejmuje zarówno lekarza, który może zająć się wszelkimi ostrymi lub wpływającymi na życie objawami fizycznymi, jak i terapeutę, który może współpracować z pacjentem w celu złagodzenia przyczyny objawów i nauczenia się, jak radzić sobie ze stresem i lękiem w zdrowszy sposób.

Oryginalny post

© Copyright 2021 GoodTherapy.org. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na publikację udzielona przez GoodTherapy

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close