Artykuł napisany przez 8:52 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy sprzężony kwas linolowy (CLA) może pomóc w odchudzaniu?

Badania na zwierzętach niemal jednogłośnie wykazały, że CLA jest korzystny dla utraty wagi. Rzeczywiście, to jego wpływ na myszy jako pierwszy wykazał potencjał redukcji tkanki tłuszczowej. Uważa się, że u myszy redukcja ta zachodzi poprzez wiele procesów, w tym zwiększone spalanie tłuszczu i jego rozpad w połączeniu ze zmniejszeniem apetytu i produkcji tłuszczu.

Jeśli jednak chodzi o badania na ludziach, wyniki nie były tak jednoznaczne. Powiedziałbym jednak, że badania wydają się skłaniać w kierunku bycia na korzyść.

W badaniu opublikowanym w 2000 roku 47 osób otyłych lub z nadwagą podzielono na pięć grup. Grupy otrzymywały placebo, 1700 mg, 3400 mg, 5100 mg lub 6800 mg CLA. Odbywało się to codziennie przez 12 tygodni. Grupy otrzymujące CLA wykazały większą redukcję tkanki tłuszczowej niż grupy otrzymujące placebo. Redukcja była najbardziej znacząca w grupie przyjmującej 3400 mg CLA, bez dodatkowej utraty wagi w przypadku wyższych dawek.

Moim zdaniem jest to jedno z najbardziej kompleksowych badań nad CLA. Nie ograniczało się ono jedynie do porównania CLA i placebo. Poszło dalej, aby przyjrzeć się wpływowi różnych dawek.

Badanie to zostało potwierdzone przez metaanalizę opublikowaną w 2007 roku, która obejmowała 15 badań. Analiza ta wykazała, że 3200 mg CLA dziennie spowodowało znaczny spadek tkanki tłuszczowej.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close