Artykuł napisany przez 10:50 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Czy kozieradka jest dobra na karmienie piersią? | Dowody i ostrzeżenia

Jestem bardzo podbudowana odzewem, jaki otrzymujemy od kobiet, które zaufały nam na Urodowej Fit Maniaczce. Dążymy do jak najbardziej spersonalizowanego pisania o zdrowiu i fitnessie, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie nigdy nie spotkamy się osobiście z żadną z naszych czytelniczek.

Tak więc, niezależnie od tego, czy dostarczamy wgląd w spalacze tłuszczu tylko dla kobiet, czy też staramy się rzucić światło na dane dotyczące konkretnych procedur dietetycznych, zawsze szukamy jak najbardziej szczegółowych informacji. Dlatego też byłam tak podekscytowana pytaniem o kozieradkę na produkcję mleka matki. Jest to tradycyjne lekarstwo na niską produkcję mleka, o którym niewiele osób wie, więc z przyjemnością przygotowałam ten artykuł dla wszystkich ciekawskich matek.

kluczowe wnioski

 • Kozieradka jest tradycyjnym składnikiem kulinarnym, a jej nasiona są od wieków stosowane w ziołolecznictwie.

 • Jednym z zastosowań było zwiększenie produkcji mleka matki, szczególnie w przypadku matek, których dzieci nie przybierają na wadze.

 • Właściwości odżywcze kozieradki sprawiają, że jest ona idealnym kandydatem do suplementacji u matek.

 • Pojawiły się jednak pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę.

Czym jest kozieradka?

Kozieradka to naturalne zioło, które rośnie na całym świecie, ale tradycyjnie uprawiane jest w basenie Morza Śródziemnego, Indiach i Azji. Jej małe, jadalne nasiona są doskonałym dodatkiem do niemal każdej diety, a także do ziołowej diety poprawiającej ogólne samopoczucie.

Podział składników odżywczych

Ale co dokładnie sprawia, że jest tak świetna w diecie i jako zioło lecznicze? Czasami musimy spojrzeć wstecz na podstawowe składniki odżywcze – przejdziemy do twardej nauki i badań klinicznych, ale na razie pozwólmy liczbom mówić same za siebie.

 • Aż 25 gramów błonnika.
 • 176 mg wapnia.
 • 33,5 mg żelaza.
 • 770 mg potasu.
 • I zero cholesterolu.

Wszystkie dane z bazy danych USDA, obliczone na podstawie 100 gramów nasion kozieradki.

Dlaczego kozieradka może być dobra dla matek?

Teraz możemy połączyć kilka punktów.

 • Na przykład, błonnik pomaga regulować apetyt, dzięki czemu matka jest głodna tylko po rzeczywiście pożywnych pokarmach. Jest to tak ważne, że w niedawno opublikowanym czasopiśmie medycznym argumentowano za krajową polityką promującą błonnik dla matek karmiących piersią.
 • Następnie mamy wapń. Nie powinno zająć wiele czasu, aby zrozumieć, że dostarczając mleko dla rosnącego dziecka, wapń jest najważniejszy dla matki.
 • Być może jednak nie jest tak dobrze znane, że niedobory żelaza u matki mogą prowadzić do niedoborów hemoglobiny u dziecka. Zwiększenie poziomu żelaza u matki może poprawić rozwój dziecka wymagający tlenu.
 • Potas jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym podczas karmienia piersią, zwłaszcza że matka dostarcza go prawie 400 mg dziennie podczas laktacji. Nasiona kozieradki mogą zwrócić prawie połowę tej ilości.

Wszystkie te składniki odżywcze sprawiają, że kozieradka jest całkiem atrakcyjna dla matek, a nie doszliśmy nawet do tradycyjnego powodu, dla którego kobiety karmiące piersią przyjmują kozieradkę: zwiększonej produkcji mleka.

Rzeczywiste badania

Od pokoleń matkom podawano to czy inne zioło lub herbatę, aby poprawić produkcję mleka, zwłaszcza jeśli dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze. Jednak niewiele z tych środków jest poddawanych rzeczywistym badaniom klinicznym ze względu na bezpieczeństwo. ryzyko. Mamy jednak to szczęście, że przeprowadziliśmy kilka badań, w których kobiety przyjmowały preparat z kozieradki i mierzono jego wpływ na produkcję mleka matki.

W pierwszym badaniu, któremu się przyjrzymy, dokonano pomiarów masy ciała dzieci i zmierzono, jak często matki były w stanie produkować mleko.

Okazało się, że po zaledwie 4 tygodniach kobiety stosujące kozieradkę zwiększyły częstotliwość produkcji mleka z 9 do 16 razy, a waga dzieci wzrosła z 5200 gramów do niewiarygodnych 6400 gramów.

Placebo w tym badaniu w ogóle nie zwiększyło częstotliwości karmienia piersią i zwiększyło wagę dziecka tylko o 700 gramów.

W badaniu tym przytoczono trzy inne badania podobne do tego tutaj, które przyniosły takie same wyniki – zwiększoną częstotliwość karmienia piersią, zwiększoną wagę dziecka.

Bezpieczeństwo

Żadne z badań, o których wspomniałem do tej pory, ani żadne z badań, które cytowali, nie wzbudziło żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych dla matki lub dziecka.

Chociaż powinienem wspomnieć, że Amerykańskie Centrum Zdrowia Komplementarnego i Integracyjnego twierdzi, że kozieradka została „powiązana” z wadami wrodzonymi po zażyciu jej przez kobiety w ciąży. Najprawdopodobniej dlatego zalecają matkom karmiącym piersią trzymanie się od niej z daleka. Jedno z takich badań „sugeruje”, że kozieradka „może mieć [neurologiczne] skutki uboczne”. Badanie to nie wspomina jednak o karmieniu piersią ani nie przytacza żadnych studiów przypadków z udziałem matek karmiących piersią.

Końcowe przemyślenia

Bez względu na to, jak dobry może wydawać się suplement lub składnik, nigdy nie można być zbyt bezpiecznym dla zdrowia niemowlęcia. Druga strona jest również prawdziwa: jeśli Twoje dziecko ma niedowagę lub nie produkujesz wystarczającej ilości mleka, powinnaś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby to zmienić.

Ostatecznie należy skonsultować się z lekarzem lub położnikiem, aby sformułować najlepszy plan dla siebie i swojego dziecka. Chociaż kozieradka ma wiele potencjalnych korzyści, równie ważne jest dokonywanie bezpiecznych wyborów dla długoterminowego zdrowia dziecka.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Close