Artykuł napisany przez 6:21 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Saucony Triumph RFG

Saucony Triumph RFG Wprowadzenie

Saucony Triumph RFG to wysokiej jakości buty do codziennego treningu. Lata rozwoju technologii zaowocowały butami o większej sprężystości, bardziej miękkiej amortyzacji i szybszych czasach. Jednak te postępy czasami odbywały się kosztem wyższej emisji dwutlenku węgla.

Firma Saucony podjęła się zadania opracowania wysokiej jakości buta biegowego, jednocześnie obniżając emisję dwutlenku węgla. Rezultat?
Triumph RunForGood.

Dzięki tej pracy głównym konkurentem RFG jest oryginalny Triumph, ale będzie on również walczył z takimi modelami jak New Balance 1080, Hoka Clifton, Brooks Glycerin, Nike Vomero, Asics Gel Nimbus i adidas Boston.

Czy poradzi sobie z tymi wszystkimi modelami premium, które mają solidną historię? Właśnie tego chciałem się dowiedzieć.

Saucony Triumph RFG – pierwsze wrażenia

Kiedy się pojawiły, byłem podekscytowany, aby zobaczyć, jak będzie wyglądał Triumph, który jest „krokiem naprzód” w produkcji niskoemisyjnej.

Czym będą się różnić od oryginalnego buta? Odpowiedź brzmiała: będą wyglądać prościej. Zniknęła lekka cholewka z zaawansowaną tkaniną z wkładkami drukowanymi w 3D. Zamiast tego pojawiła się prosta tkana cholewka z haftowanymi logo.

Żadnych ozdobników, nic krzykliwego i to było piękne w swojej prostocie. Nie wiedziałem, jak zareaguję, ale byłem bardzo mile zaskoczony i od razu je pokochałem.

Na stopach były świetne. Może nieco cięższe i sztywniejsze niż Triumph 21 zaraz po wyjęciu z pudełka, ale były wygodne i miały dużo amortyzacji. Spisały się bardzo dobrze podczas mojego pierwszego biegu, pokonując 5 km z dużą ilością odbicia.

Czułem jednak, że potrzebują trochę czasu na docieranie, ponieważ były nieco sztywne zarówno w cholewce, jak i podeszwie.

To powiedziawszy, te buty zrobiły na mnie świetne pierwsze wrażenie.

Cholewka Saucony Triumph RFG

Jeśli chodzi o cholewkę, Saucony odeszło od cienkiej siateczki i warstw drukowanych w 3D, które są w Triumph 21s, i wróciło do starszej dzianinowej cholewki sprzed lat. Ta dzianinowa cholewka wykorzystuje zrównoważoną bawełnę z barwnikami roślinnymi, aby dodać koloru.

Ze względu na te materiały buty nie będą oferowane w różnych kolorach, ale tylko w głównym kolorze „kawowym” oferowanym obecnie.

Dzianinowa cholewka zapewnia dobre wsparcie i wykorzystuje adaptacyjny system sznurowania, aby utrzymać stopę w miejscu. Połączenie grubszego materiału i systemu sznurowania oznacza, że stopa jest zawsze zabezpieczona podczas biegu bez zbyt wielu nakładek.

Cholewka pasuje do mojego rozmiaru 13, a jednocześnie ma taki sam profil stopy jak zwykły Triumph 21. Pięta jest dość wąska, śródstopie ma regularną szerokość, która następnie otwiera się w szerszy (ale nie bardzo szeroki) obszar palców.

Jednostka podeszwy Saucony Triumph RFG

W przypadku Saucony Triumph RFG podeszwa jest najważniejszym elementem, ponieważ to tutaj spędzili najwięcej czasu, energii i pieniędzy, opracowując zrównoważony materiał. Współpraca z CovationBio PDO w celu wyprodukowania PWRRUN BIO+, podeszwy środkowej zawierającej 55% propanediolu Susterra®. Materiał ten jest wytwarzany z regenerowanej kukurydzy dentystycznej, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i dążyć do zrównoważonego rozwoju.

Saucony umieściło 39 mm tej poduszki pod piętą i 29 mm pod palcami, aby uzyskać spadek 10 mm. Sama poduszka jest bardzo miękka i zapewnia dobre odbicie. Chociaż nie jest tak gotowy do biegania jak oryginalny Triumph 21 po wyjęciu z pudełka, po zakończeniu okresu docierania jest bardzo miękki i sprężysty.

W podeszwie PWRRUN BIO+ firma wykorzystuje 80% naturalnej gumy, która zapewnia doskonałą przyczepność, a jednocześnie jest materiałem ekologicznym. Ta podeszwa zewnętrzna sprawdziła się dobrze w różnych warunkach pogodowych, w tym na lodzie/śniegu/deszczu. Byłem pod wrażeniem ogólnej przyczepności.

Saucony wykorzystuje konstrukcję podeszwy zewnętrznej Tri-Fold, aby promować elastyczność buta przy przejściu od uderzenia do palców. Jest to jednak chyba jedyna część buta, która mnie zawiodła. Czułem się w nich dość sztywno przez przyzwoitą liczbę kilometrów i chociaż poprawiło się to, gdy je włożyłem, sztywność nigdy w pełni nie zniknęła.

Saucony Triumph RFG Wnioski

Kiedy usłyszałem o Saucony Triumph RFG, zastanawiałem się, czy to sztuczka. Uwielbiam ideę bycia bardziej zrównoważonym i korzystania z materiałów odnawialnych. Jak jednak zamierzano to osiągnąć, pozostając jednocześnie Triumphem?

Cóż, Saucony wykonało świetną robotę. Ten but oferuje wyczucie Triumpha – nie takie samo jak 21s – przy użyciu zrównoważonych materiałów i w tym samym przedziale cenowym.

Często zrównoważony rozwój oznacza wyższą cenę, ale w tym przypadku tak nie jest. Jednak za tę cenę otrzymasz mniejszą wydajność niż w przypadku 21-ek. Kompromis między zrównoważonym rozwojem a wydajnością jest tutaj realny.

Podeszwa jest sztywna po wyjęciu z pudełka, ale z dużą ilością amortyzacji. Amortyzacja ta ładnie się rozkłada w ciągu około 15 mil – chociaż cholewka może również zająć trochę więcej czasu – i staje się sprężysta i miękka. Mój ostatni bieg w tych butach był świetnym 10-milowym biegiem, w którym przez cały czas czułem sprężystość.

Jednak jednym z największych problemów, jakie miałem z tym butem, był długi czas docierania. Jestem tak przyzwyczajony do butów gotowych do użycia po wyjęciu z pudełka, że fakt, że zajęło mi 25-30 mil, zanim zostały w pełni wbite – i około połowy tego czasu, aby poduszka się wbiła – był trochę denerwujący.

Inne rzeczy, które rzuciły mi się w oczy w tych butach, to ich waga i oddychalność. Niestety buty ważyły około 11,7 uncji (rozmiar 13) – czyli o około uncję więcej niż Triumph 21. Nie jest to duża różnica, ale można ją odczuć podczas biegania.

Większym minusem była oddychalność cholewki. Było to widoczne podczas kilku przedwczesnych ciepłych dni, kiedy w nich biegałem. Kiedy temperatura przekroczyła 80F (27C), moje stopy stały się zbyt gorące podczas kilku biegów. Jednak zmieniło się to w pozytywny aspekt podczas zimowej pogody i zimnych biegów, ponieważ utrzymywało moje stopy w izolacji.

Jak wypada porównanie RFG do 21s?

Poduszka
Triumph 21: Większe odbicie, większa elastyczność.
Triumph RFG: Mniejsze odbicie/elastyczność, ale wystarczające do wszystkich biegów. Myślę, że PWRRUN BIO+ jest może trochę bardziej miękki.

Podeszwa zewnętrzna
Triumph 21: Guma węglowa XT-900, która skupia się na lekkości. Dobra, ale nie niesamowita przyczepność.
Triumph RFG: podeszwa zewnętrzna z naturalnej gumy. Nieco cięższa, ale lepsza dla środowiska. Lepsza przyczepność niż w modelu 21, lepszy but na śniegusowa/lód/mokre powierzchnie.

Cholewka
Triumph 21: Zaprojektowana siateczka, nakładki 3D, bardzo dobrze dopasowane i gotowe do biegania wyczynowego w razie potrzeby. Bardzo przewiewna.
Triumph RFG: Bardziej oldschoolowa cholewka z dzianiny. Mniej oddychająca, ale cieplejsza na chłodniejsze biegi. Brak nakładek (wyszywane logo), ale świetny system sznurowania.

Język/sznurowanie
Prawie identyczny

Ogólnie
Triumph 21: Nieco lepszy produkt do przekraczania granic i biegania wyczynowego. Uważam, że poduszka bardziej sprzyja szybkiemu bieganiu.
Triumph RFG: Bieganie długich biegów w tej parze sprawiało mi więcej przyjemności niż w 21-kach. Zrobiłem dwa długie biegi kolejno w każdym z butów i chociaż byłem nieco wolniejszy w RFG, cieszyłem się jazdą nieco bardziej i odczuwałem mniejszy ból stóp po biegu.

Ogólnie rzecz biorąc, ten but był moim zdaniem zwycięzcą. Poduszka była miękka i świetna, gdy tylko się z nią zetknąłem, a cholewka wygodna i ciepła. Jeśli jesteś świadomy ekologicznie, jest to świetny pierwszy krok w kierunku bardziej przyjaznych butów.

Cel tych butów jest godny podziwu, a wykonanie jest świetne.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close