Artykuł napisany przez 3:06 am Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Reebok Floatride Energy X

Reebok Floatride Energy X Wprowadzenie

Przebiegłem swój pierwszy maraton w butach biegowych Reebok: Floatride Run Fast. Chciałem czegoś lekkiego, energicznego i wygodnego.

W tamtym czasie Nike Vaporfly 4% Flyknit był prawie nie do kupienia, a Run Fast był jednym z niewielu butów do biegania, w których podeszwa środkowa była wykonana z PEBA. Wraz z wprowadzeniem super butów innych marek, od tamtej pory nie ścigałem się w Reebokach.

W latach 2005-2022 Reebok był spółką zależną Adidasa. W tym czasie Adidas wydał pieniądze na opracowanie własnego super buta maratońskiego, ale nie wydał nic na opracowanie super buta Reebok.

Sportowcy Reebok mogli ścigać się w Adidas Adios Pro, ponieważ nie było konkurencyjnego zawodnika Reebok. Reebok nie stworzył maksymalistycznego buta biegowego ze sztywną podeszwą środkową z włókna węglowego, aż do Energy X.

Reebok twierdzi, że Energy X został zaprojektowany do wyścigów maratońskich i treningów długodystansowych. Waży 9,1 uncji (258 g) w męskim rozmiarze US 9, co jest stosunkowo ciężkie dla biegacza, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ma tylko płytkę z włókna węglowego w przedniej części stopy. Ma 6 mm drop i kosztuje 170 USD, czyli znacznie mniej niż przeciętny super but.

Obecnie Energy X nie jest zbyt szeroko dostępny. Nie można go kupić w Malezji ani Singapurze, ale udało mi się znaleźć parę w Tajlandii. Buty do biegania Reebok są znacznie trudniejsze do znalezienia, odkąd Adidas sprzedał Reebok.

Reebok Floatride Energy X – pierwsze wrażenia

Moim pierwszym biegiem było spokojne 10 km i naprawdę mi się podobało. Jazda była płynna, stabilna i żywa. Najbardziej podobało mi się to, jak naturalne były jego przejścia – jazda wydawała się „znajoma”.

W połowie biegu zaczęło mocno padać i cholewka zebrała sporo wody w wyściółce wokół kołnierza, co nie jest dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę, że jest to but wyścigowy.

Butem, który mi przypominał był Skechers Razor 4. Oba buty nie są super sztywne, ponieważ mają karbon tylko w przedniej części stopy. Energy X był bardziej miękki i bardziej rockowy niż Razor 4.

Energy X wydawał mi się bardziej butem treningowym niż zawodniczym ze względu na luźne przejścia i znaczną wagę.

Cholewka Reebok Floatride Energy X

Cholewka Flexweave jest ogólnie wygodna i dobrze trzyma stopę. Uważam, że dopasowanie jest nieco dłuższe niż przeciętnie, ale nadal jest zgodne z rozmiarem. Najlepiej sprawdza się w przypadku skarpet o średniej grubości. Pudełko na palce i śródstopie są dość wąskie, więc nie polecam go biegaczom z szeroką stopą.

Oddychalność jest dobra, ale daleka od najlepszej na rynku. Uważam, że tył buta jest nieco zbyt obszerny i ma zbyt dużo wyściółki wokół kołnierza jak na but wyścigowy.

Język znacznie się ślizga, ponieważ nie ma pętli na środku języka, przez którą można by przeciągnąć sznurówki. W Energy X nie ma również odblasków.

Jednostka podeszwy Reebok Floatride Energy X

Energy X nie sprawia wrażenia super buta, ale nie spodziewałem się tego, ponieważ dostajesz to, za co płacisz, a jego cena wynosi 170 USD, a nie 250 USD.

Czuję się w nich jak w butach do treningu szybkości, nieco łagodniej, nieco wolniej i nieco niżej nad ziemią niż w super butach. Nie ma tego magicznego uczucia, że po założeniu można biegać jak wiatr.

Używałem go w różnych tempach i najbardziej komfortowo czuje się między 4:30 a 5:30 na km (7:15 a 8:52 na milę). Jego cUstawienie talerza arbonowego jest rzeczą, która najbardziej powstrzymuje go przed chęcią przyspieszenia powyżej 4:30 na km.

Tempo wolniejsze niż 5:30 na km również jest komfortowe, jednak uważam, że zachęca mnie do szybszej jazdy, gdy robię łatwe kroki. Czuję się bardzo stabilnie, nawet przy wolnym tempie, ze względu na to, jak szeroka jest jego podstawa, więc uważam, że jest to but wszechstronny.

Płytka przedniej części stopy w Energy X robi dwie rzeczy: zapobiega zginaniu się przedniej części stopy, dzięki czemu rocker może działać, i sprawia, że przednia część stopy jest bardziej sprężysta, dzięki czemu energia nie jest tracona podczas zbiegania z palców. Fakt, że nie jest na całej długości sprawia, że but jest mniej napędowy, ponieważ część energii jest nadal tracona w śródstopiu, gdzie but się zgina.

Długie biegi w Energy X są naprawdę przyjemne. Ma łagodny rocker w przedniej części stopy, który sprawia, że przejścia są wydajne i bezwysiłkowe. Podeszwa jest bardzo miękka, ale nie sprawia wrażenia miękkiej, dzięki czemu nie obciąża nóg.

Pianka Floatride, która tworzy podeszwę środkową Energy X, jest stosunkowo miękka i sprężysta, ale odbicie nie jest tak dobre, jak w przypadku liderów rynku ZoomX, Lightstrike Pro i Profly X. Jest również nieco zbyt ciężka do wyścigów. Przypomina mi cięższą wersję Saucony PWRRUN PB.

Trwałość podeszwy zewnętrznej jest doskonała, ponieważ jest na niej dużo gumy. Nie będziesz miał żadnych problemów z trwałością, używając Energy X do biegów treningowych. Energy X to jedne z najtrwalszych butów biegowych, jakie testowałem.

Na gumowej podeszwie zewnętrznej znajdują się drobne nierówności, ale przyczepność jest nadal poniżej normy. Poślizgnąłem się raz, gdy padał deszcz, a chodnik był mokry, ponieważ nierówności nie wgryzają się w ziemię.

Wnioski dotyczące Reebok Floatride Energy X

Energy X nie jest super butem, na który liczyłem od Reeboka. Ze względu na wagę 9,1 uncji (258 g) i płytkę tylko w przedniej części stopy, bardziej przypomina trenera szybkości niż zawodnika. Płytka w przedniej części stopy nie zapewnia tak dużego napędu jak płytka na całej długości.

Energy X spodoba ci się, jeśli chcesz po raz pierwszy wypróbować przyjazny but z powłoką węglową lub jeśli chcesz ścigać się, ale nie lubisz sztywnych super butów. Jest to również naprawdę wytrzymały but, który może być używany do wielu treningów szybkościowych.

Aby Energy X mógł konkurować z najszybszymi butami na rynku, musi zrzucić co najmniej uncję wagi. Można to zrobić, dodając wycięcia w środkowej części podeszwy środkowej lub zmniejszając część gumy podeszwy zewnętrznej. Potrzebna jest również karbonowa płytka na całej długości, aby uzyskać sprężyste wspomaganie jazdy do przodu.

170 USD to dobry punkt cenowy, ale za 10 USD mniej można kupić ASICS Magic Speed, który jest sztywniejszym, twardszym butem, który wydaje się szybszy. Artist od Atreyu to kolejna znacznie tańsza opcja, jeśli jest dostępna do kupienia w Twoim regionie. Skechers Razor 4 to but najbardziej zbliżony do Energy X. Ma podobne właściwości jezdne, ale jest o 1,1 uncji (31 g) lżejszy i o 40 USD tańszy, więc wolałbym kupić Razor.

Nie będę używał Energy X do wyścigów, ponieważ mam szczęście, że dostępne są szybsze i lżejsze buty. Do wyścigów wolę coś ze sztywniejszą, bardziej agresywną jazdą.

Energy X to jednak najlepsza opcja do biegów długodystansowych w obecnej ofercie Reeboka i jestem pewien, że przebiegłbym swój pierwszy maraton szybciej, gdybym biegał w Energy X.

(Visited 37 times, 1 visits today)
Close