Artykuł napisany przez 4:21 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Nike React Terra Kiger 9

Nike React Terra Kiger 9 Wprowadzenie

Terra Kiger to najdłużej utrzymujące się buty trailowe w ofercie Nike.

W 9. edycji pozostano przy piance React w podeszwie środkowej, która zapewnia płynną, responsywną jazdę. Poza ceną 150 USD na stronie Nike, trudno jest znaleźć specyfikację tego buta.

Wyszukiwanie w Google pokazuje strony internetowe ważące but między 10,1 a 10,3 uncji w rozmiarze 9. Oznacza to spadek wagi o 0,7 uncji w porównaniu z Terra Kiger 8s. Nike zmniejszyło również spadek od pięty do palców z 6 mm do 4,5 mm.

Biegacze szukający porównywalnych butów trailowych mogą chcieć sprawdzić Peregrine 13 firmy Saucony, który jest również przeznaczony do szybszych biegów. Peregrine ma więcej amortyzacji niż poprzednie wersje i nadal jest lżejszy niż Terra Kiger.

Niedawno przetestowałem i zrecenzowałem inne długoletnie buty trailowe Nike; Wild Horse 8. Oba modele okazały się dość różne, ale oba oferują atrakcyjne funkcje w zależności od biegacza lub sytuacji.

Wild Horse ma nieco więcej ochrony i amortyzacji, co naturalnie sprawia, że but jest cięższy niż Terra Kiger. Charakteryzują się szerszą podeszwą i poleciłbym je zamiast Terra Kiger dla biegaczy, którzy planują biegać maratony, a nawet ultramaratony.

Nike React Terra Kiger 9 Wrażenia

Wiem o Terra Kiger od lat, ale to moje pierwsze doświadczenie z bieganiem w nich. Z tego, co widziałem i czytałem, zrobili wielkie postępy, aby ulepszyć swoją linię i konkurować na rynku butów trailowych. Moja wstępna inspekcja buta zaowocowała tym, czego oczekujemy od Nike. Wysokiej jakości, atrakcyjne buty, które ludzie chcą nosić.

Wsuwając się w buty po raz pierwszy, poczułem się zwarty, przytulny i „bardziej wyścigowy” niż buty trailowe, które posiadałem w przeszłości. Nie mogłem się doczekać, aby je przetestować.

Mój pierwszy bieg odbył się na szlaku, który składał się z trawy, ubitej ziemi, odcinków z mniejszymi kamieniami i luźnymi liśćmi. Było też kilka niewielkich zmian wysokości. Terra Kiger doskonale poradziły sobie z terenem. Byłem w stanie szybko podnosić i opuszczać stopy z dokładnością i bez zwalniania.

Nie byłem w stanie biegać w deszczu w tych butach, ale kilkakrotnie przechodziłem w nich przez strumień, aby sprawdzić, jak radzą sobie z odprowadzaniem wody i przyczepnością, gdy są mokre. Po pierwsze, bieganie w przemoczonych butach okazało się nie być problemem. Szczególnie dobrze odprowadzały wodę i nie zauważyłem „chlupotania” lub „zgniatania” po przebywaniu w wodzie. W warunkach, w jakich przyszło mi biegać, nie było żadnych problemów z przyczepnością. Czytałem inne recenzje, które mówiły, że przyczepność na mokrej nawierzchni w 9-kach jest znacznie lepsza niż w poprzednim modelu.

Czucie podeszwy środkowej było żywe i responsywne. Pianka React to materiał używany przez Nike w tym modelu, jak również w Pegasus Trail 4 i Wildhorse 8. W porównaniu do innych technologii podeszwy środkowej różnych marek, React jest bardziej gąbczasta i elastyczna.

Grubsza podeszwa środkowa React, taka jak w Wildhorse 8, zapewnia uczucie miękkości i amortyzacji. W Terra Kiger 9 jest mniej podeszwy środkowej React, co skutkuje twardszym odczuciem. Poza React, Nike niedawno wypuściło buty Zegama Trail, które wykorzystują technologię ZoomX. (Sprawdź naszą recenzję, aby poznać nasze wrażenia z nowych butów trailowych Nike).

Ochrona Nike React Terra Kiger 9

Od razu zwróciłem uwagę na cienką, siateczkową cholewkę. Nike twierdzi, że ten materiał jest mocniejszy i bardziej elastyczny niż zwykła siateczka, ale tylko czas pokaże. Jeden niewłaściwy krok na gałęzi lub skale może doprowadzić do znacznego rozdarcia. Pod siateczkową cholewką znajduje się siodełko / wkładka w śródstopiu, która wydaje się być bardziej trwała. Materiał ten pomaga również zablokować stopę i zminimalizować ruch w bucie.

Cienka gumowa nakładka owija się wokół przedniej części palców. Jest ona wbudowana w siateczkę i porównując tę funkcję z poprzednim modelem, konstrukcja Terra Kiger 8s wygląda lepiej. Gumowa skóra w 9s obejmuje mniejszą część palców niż w 8s i jest cieńsza niż wcześniej.

Jeśli chodzi o buty trailowe i płyty skalne, prawie zawsze wolę buty, które zawierają pełnowymiarową płytę skalną, niż te, które jej nie mają. Na stronie Nike nie ma żadnych szczegółów na ten temat, ale z tego, co przeczytałem gdzie indziej, Terra Kiger 9 mają wbudowane płyty skalne w przedniej części stopy i pięcie.

Zauważyłem to od razu podczas mojego pierwszego biegu w tych butach. Mamy tutaj bardzo kamieniste szlaki w PA i ten but nie chroni stóp biegacza przed uderzeniami skał, korzeni drzew i innych obiektów wystających z ziemi. Na obszarach lub szlakach bez tych cech terenu ochrona podeszwy powinna wystarczyć.

Wytrzymałość Nike React Terra Kiger 9

Poza brakiem ochrony, moją drugą największą obawą dotyczącą tego buta jest trwałość. But powinien bez problemu wytrzymać łagodne szlaki. Gdy tylko wejdziesz na bardziej techniczny teren, który obejmuje skały, korzenie lub powalone gałęzie, nie jestem pewien, czy but wytrzyma tak długo, jak mogą mieć nadzieję biegacze.

Odsłonięcie siateczkowej cholewki w okolicy palców może zwiększyć ryzyko rozdarcia. Nie wspominając już o tym, że ultra cienka siatka zewnętrzna będzie generalnie bardziej podatna na zużycie w miarę pokonywania przez biegaczy kilometrów.

Nike React Terra Kiger 9 – responsywność i szybkość

Należy pamiętać, że te buty są przeznaczone do szybszych biegów na krótszych dystansach. Buty są nieco węższe, ale nie były dla mnie ograniczające. Daje im to zwinność i pomaga w poruszaniu się po szlakach. Nie miałem problemu z nabieraniem prędkości i w rzeczywistości te buty stawały się lepsze im szybciej biegłem.

Nike usunęło kieszenie Air Zoom w podeszwie środkowej w przedniej części stopy i pięcie, aby zapewnić bardziej responsywną jazdę. Dzięki temu but znajduje się bliżej podłoża, co powinno zapewnić biegaczom lepsze wyczucie szlaków pod stopami.

Nike React Terra Kiger 9 – wygoda i dopasowanie

Ogólnie rzecz biorąc, komfort i dopasowanie butów Terra Kiger są odpowiednie do tego, do czego zostały stworzone. Widziałem biegaczy wykorzystujących te buty do biegów na dystansie do półmaratonu. Biegi dłuższe mogą sprawić, że ktoś będzie chciał więcej amortyzacji.

Cholewka obejmowała moją stopę i zapewniała poczucie bezpieczeństwa, które jest „koniecznością” na szlakach. Pomogło to w zablokowaniu pięty, co skutkowało brakiem szans na pęcherze.

Nike React Terra Kiger 9 Wnioski

Nike trafił w dziesiątkę z przeznaczeniem Terra Kiger 9. Dokładnie opisują, do czego but powinien być używany, aby biegacze mogli podjąć świadomą decyzję.

Nike przeprojektowało Terra Kiger od podstaw. Świeży wygląd nadal zapewnia szybkość, szybkość reakcji i odpowiednią ilość komfortu do pracy. Są to uniwersalne buty trailowe o niekwestionowanej jakości Nike.

Zaprojektowane tak, aby były lekkie i nisko przy ziemi, biegacze będą cieszyć się przyspieszeniem na szlakach. Podeszwa zewnętrzna zapewnia odpowiednią przyczepność podczas biegów po luźnym terenie, żwirze oraz przez łąki i pola.

W ciągu ostatnich kilku lat Nike rozszerzyło swoją ofertę butów trailowych, ale myślę, że Terra Kiger pozostanie podstawą w przyszłości.

(Visited 36 times, 1 visits today)
Close