Artykuł napisany przez 9:23 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Brooks Hyperion Elite 4

Brooks Hyperion Elite 4 Wprowadzenie

Brooks stał się marką znaną z doskonałych cholewek. Ich skrupulatnie wykonane cholewki mają idealne dopasowanie, a jednocześnie emanują miękkością i wygodą. Ich cholewki są w rzeczywistości tak dobre, że przenoszą resztę buta.

Najsłynniejsze codzienne buty treningowe Brooks, modele Ghost, Glycerin i Adrenaline, stanowią trzon ich działalności. Wszystkie mają doskonałe cholewki z przeciętnymi podeszwami środkowymi. Mówiąc przeciętne, mam na myśli twarde, płaskie i nudne.

Na froncie biegowym zaniedbali swoje długodystansowe modele i nie są siłą, z którą należy się liczyć, jeśli chodzi o super buty. W przypadku zawodników nie można uciec od posiadania świetnej cholewki, ale przeciętnej podeszwy środkowej. Na linii startu wyścigów jedynymi biegaczami używającymi Hyperion Elite są sportowcy sponsorowani przez Brooks.

Po raz pierwszy testuję Hyperion Elite. Buty biegowe Brooks nigdy nie przyprawiały mnie o szybsze bicie serca, głównie z powodu przestarzałych pianek podeszwy środkowej, których w nich używali. Nawet jeśli używają najlepszych pianek, jakie mają, nie mogą konkurować z piankami innych marek, które są wykonane z PEBA: lekkiej pianki o wysokiej energii powrotnej.

Brooks nie jest małą firmą i nawet nowicjusze w kategorii super butów, tacy jak Decathlon, używają PEBA w swoich butach wyścigowych, więc nie ma wymówki dla Brooksa.

Ostatnio jednak nastąpiła zmiana w Brooks. W zeszłym roku wypuścili Ghost Max, zmodernizowaną wersję swojego najpopularniejszego trenera. Zmodernizowali również Glycerin do podeszwy środkowej EVA z wtryskiem azotu, a Ghost 16 i Ghost Max 2 otrzymają tę samą piankę. Hyperion Elite 4 otrzyma zupełnie nową piankę DNA Flash v2.

Elite to długodystansowy zawodnik w gamie szosowej Hyperion. Istnieje również Hyperion Max (maksymalistyczny trenażer prędkości), Hyperion (lekki trenażer prędkości) i Hyperion GTS (wspierający trenażer prędkości).

Hyperion Elite 4 waży 7,8 uncji (221 g), czyli o 0,3 uncji (11 g) mniej niż wersja 3. Kosztuje 250 USD, co jest standardową ceną za super buty z powłoką węglową dowolnej z najlepszych marek. Ma również 4 mm dodatkowej wysokości w pięcie w porównaniu do swojego poprzednika.

Brooks Hyperion Elite 4 – pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg to 20 kilometrów w moim stałym tempie. Czułem się komfortowo, gładko i pewnie. Byłem pod największym wrażeniem cholewki, która była niesamowita, ale jazda była bardzo przeciętna. Nie czułem, aby dawał mi duże wsparcie prędkości.

Jazda była nieco twardsza niż się spodziewałem, a karbonowa płytka była bardzo niewyraźna. Nie było też zbyt wiele wrażenia przechylania się do przodu. Nie zachęcały mnie do szybszej jazdy, jak większość super butów. Ponieważ cholewka jest tak lekka, a podeszwa środkowa tak gęsta, czułem, że spód jest ciężki.

Butem, który najbardziej mi przypominał, był Hyperion Max, treningowa wersja Hyperion Elite. Elite był nieco bardziej miękki ze względu na podeszwę środkową DNA Flash v2 i znacznie sztywniejszy, ponieważ Hyperion Max nie ma płyty.

Cholewka Brooks Hyperion Elite 4

Cholewka Hyperion Elite 4 to klasa mistrzowska w tworzeniu cholewki wyścigowej. Nie ma jednej rzeczy, którą bym w niej zmienił – jest minimalna, ale skuteczna.

Miękki, otwarty materiał z dzianiny jest najbardziej oddychający, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem, a ogólna blokada stopy jest doskonała. Nie doświadczyłem żadnych podrażnień ani gorących punktów.

Język jest zszyty tylko z jednej strony, co zapobiega przesuwaniu się języka, a na języku znajduje się dodatkowa pętla na sznurówki, która zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Dopasowanie jest zgodne z rozmiarem z dopasowanym przodostopiem i palcami, więc polecam ten but biegaczom z szerokimi stopami. Karbowane sznurowadła, które są podobne do sznurowadeł Alphafly, sprawiają, że wyglądają i czują się bardziej premium, podobnie jak odblaskowe paski na sznurowaniu, które są niezwykle rzadkie w super butach.

Jednostka podeszwy Brooks Hyperion Elite 4

Jeśli płacisz 250 USD za but wyścigowy, oczekujesz, że poczujesz się szybko, gdy go używasz. Hyperion Elite 4 po prostu nie jest tak szybki jak konkurencja. Głównym tego powodem jest to, jak płaska jest jego jazda. Płaska jazda wynika z braku rockera w przedniej części stopy i pianki podeszwy środkowej, która nie zwraca dużo energii.

Dobra pianka wyścigowa musi kompresować się w znacznym stopniu podczas uderzeń stopy, a następnie bardzo szybko się rozprężać, co jest charakterystyczne dla PEBA. DNA Flash v2 (EVA z wtryskiem azotu) w Hyperion Elite 4 nie kompresuje się wystarczająco. Właśnie dlatego PEBA jest używana przez większość marek w ich flagowych butach wyścigowych.

Hyperion Elite 4 najlepiej nadaje się do krótkich dystansów, takich jak interwały i krótkie biegi tempowe, ze względu na swoją twardość. Czuje się lepiej podczas szybszych wysiłków. Podczas długich biegów i maratonów nie jest tak wydajny jak inne super buty.

Najdłuższy bieg, jaki przebiegłem w Hyperion Elite 4, wyniósł 37 kilometrów. 22 kilometry przebiegłem w stałym tempie, a 15 kilometrów w tempie maratońskim. Sekcja ze stałym tempem była komfortowa, ale kiedy musiałem zwiększyć tempo, było to naprawdę trudne. W poprzednim tygodniu przebiegłem podobny dystans w Alphafly 3, a Alpha była o wiele bardziej dynamiczna i agresywna.

Najbardziej interesującą rzeczą w Hyperion Elite 4 jest jego karbonowa płyta, która jest produkowana przez Arris. Płyta w bucie ma otwartą strukturę kratową (wiele otworów), dzięki czemu jest sztywna, ale jednocześnie lekka.

Problem polega na tym, że podeszwa środkowa DNA Flash v2 jest tak twarda i gęsta, że tak naprawdę nie czuć płytki węglowej wewnątrz podeszwy środkowej. Wydaje się, że płytka jest wyciszona, ponieważ pianka nie jest zbyt żywa.

Jedynym obszarem, w którym Hyperion Elite 4 pokonuje wszystkie inne super buty, jest trwałość. Pianka podeszwy środkowej jest twardsza i mniej podatna na ścieranie / odpryskiwanie, więc z czasem wytrzymuje znacznie lepiej. Po 85 kilometrach podeszwa zewnętrzna mojej pary wygląda nieskazitelnie. Jest to but, którego można używać do wielu treningów i wyścigów.

Gumowa część w przedniej części stopy ma duże otwory i naśladuje płytkę z włókna węglowego, aby zmniejszyć wagę. 2 małe gumowe podkładki chronią środkową i boczną część pięty. Używałem Hyperion Elite 4 w lekkim deszczu, a przyczepność podeszwy zewnętrznej była dobra.

Brooks Hyperion Elite 4 Wnioski

Hyperion Elite 4 to but wyścigowy za 250 USD, który sprawia wrażenie buta treningowego. Nie ma tego specjalnego popu ani wybuchowego zwrotu energii, który zwykle kojarzy się z super butami ze względu na płaską podeszwę środkową DNA Flash v2.

Dla mnie jest na niższym poziomie niż Alphafly, VaporfModel Atreyu Race za 120 dolarów oferuje podobny poziom wspomagania prędkości i jazdy za mniej niż połowę ceny.

Hyperion Elite 4 nie ma żadnych wad, jeśli chodzi o konstrukcję: jest niezwykle wygodny, gładki, lekki i wystarczająco stabilny, ale czegoś mu brakuje. Nie czuję się szybko, kiedy go noszę. Ważne jest, aby Brooks przełączył się na podeszwę środkową opartą na PEBA w następnej wersji Hyperion Elite, aby dogonić konkurencję.

Zgodnie z trendem większości butów do biegania Brooks, Hyperion Elite 4 ma znakomitą cholewkę, ale bardzo przeciętną podeszwę środkową. Ta nieskazitelna cholewka zasługuje na coś lepszego. Nie będę ścigać się w Hyperion Elite 4, ponieważ nie da mi to przewagi, gdy będzie to miało znaczenie.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Close