Artykuł napisany przez 10:12 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Brooks Cascadia 17

Brooks Cascadia 17 Wprowadzenie

Moimi pierwszymi dedykowanymi butami trailowymi były Brooks Cascadia 12.

Były dwie rzeczy, które wyraźnie pamiętam z tych butów:

  • Były kuloodporne
  • i nigdy nie były tak wygodne, jakbym sobie tego życzył.

Szybko do przodu do 2023 roku i Brooks Cascadia 17 jest tutaj. Nadal są kuloodporne i o lata świetlne wygodniejsze niż poprzednia wersja, którą posiadałem.

Brooks Cascadia 17 to najwyższej klasy buty do biegania w terenie w bardzo rozsądnej cenie 140 USD. Ważą 11 uncji i są umiarkowanie amortyzowanymi butami, które oferują neutralne wsparcie.

Nowością w 17-tkach są podeszwy zewnętrzne TrailTack Green Rubber, które są wykonane w 25% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Alternatywami dla Cascadia 17s są Brooks Caldera 6 i Brooks Catamount 2. Caldera 6 to maksymalnie amortyzowany but do biegania na długich dystansach, podczas gdy Catamount 2 jest lekki i zbudowany z myślą o szybkości.

Brooks Cascadia 17 Wrażenia

Pierwszą rzeczą, którą zauważyłem w przypadku butów, są zazwyczaj kolory. Świetne kombinacje kolorów sprawiają, że buty są o wiele lepsze, a Brooks oferuje kilka solidnych wyborów w Cascadia 17.

Kupiłem kolorystykę Blue/Navy/Firecracker, która w oczywisty sposób nawiązuje do 4 lipca. Jeśli jesteś ciekawy innych opcji, sprawdź stronę Brook.

Na mój pierwszy bieg wybrałem się do lokalnego systemu szlaków, który oferuje różne cechy terenu i zmiany wysokości. Początkowy odcinek był nisko położonym singletrackiem składającym się z błota i liści. Tak jak się spodziewałem, biegło się po nim z łatwością.

Istnieje kilka znaczących różnic między wzorami występów w poprzednich i najnowszych Cascadiach. Po pierwsze, występy są rozłożone na całej podeszwie zewnętrznej w 17-tkach, podczas gdy wcześniej były nieobecne na łuku i śródstopiu buta. Ponadto występy w 17-tkach są zwężone i nie tak wyraźne jak w 16-tkach. Taka konstrukcja pomaga szybciej usuwać błoto i zapobiega jego uwięzieniu i utracie przyczepności.

Szlak szybko przeszedł do średnich i dużych skał, gdy wspinałem się na szczyt. Czułem pewną blokadę pięty bez luzu lub poślizgu w zapiętku, co jest jedną rzeczą, o którą mniej się martwić podczas pochyłości. Kolejną zaletą, która zwiększa stabilność tego buta, są podeszwy zewnętrzne. Zauważysz sześć różnych sekcji, które uginają się na nierównym podłożu, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo stóp na nierównym podłożu.

Na koniec warto wspomnieć o długim, stałym odcinku zejścia zaśmieconym skałami, powalonymi drzewami, gałęziami i zbiorami liści. Zejścia mogą być katorgą dla stóp i palców, zwłaszcza jeśli nie masz odpowiednich butów. Toebox w Cascadia 17 był miłą niespodzianką. Są szersze niż wyglądają i w żaden sposób nie ograniczają moich stóp.

Naprawdę podobały mi się te buty na dystansach od 5 do 20 mil w stałym tempie. Nie są wystarczająco lekkie i zwinne, aby biegać w szybkim tempie, ale bardzo dobrze radzą sobie z wolnymi i umiarkowanymi prędkościami.

Dla biegaczy, którzy lubią „czuć” szlaki pod sobą, Cascadia 17s tego nie zapewnią. Są one zbudowane z myślą o stabilności i ochronie, dzięki czemu mają mniejszy kontakt z powierzchnią do biegania.

Zdecydowanie nie są to najwygodniejsze buty, jakie kiedykolwiek nosiłem. To powiedziawszy, trwałość jest tak dobra, że zrezygnowałbym z niewielkiej ilości komfortu, wiedząc, że będą służyć przez wiele kilometrów.

Brooks Cascadia 17 Ochrona

Zaczynając od podstaw, jest wbudowana płyta skalna, która jest idealna dla biegaczy w skalistych obszarach. Zauważyłem to natychmiast na szlakach, po których często biegam. Kamienie i odłamki były bardzo słabo wyczuwalne, a płyta skalna była tego głównym powodem.

Uderzenia były odpowiednio rozpraszane po całym bucie, zamiast koncentrować się wokół miejsca uderzenia. Wokół płyty skalnej znajduje się solidna warstwa amortyzacji DNA LOFT v2.

Górna siatka wykonała solidną robotę, filtrując mniejsze zanieczyszczenia, brud i piasek. Materiał był grubszy i wielowarstwowy i nie zauważyłem, aby cokolwiek przedostało się do mojej stopy.

Na koniec znajdują się strategicznie rozmieszczone gumowane nakładki chroniące toebox, przednią część stopy i zapiętek. Większość dzisiejszych butów trailowych ma pewien rodzaj ochrony wokół palców, ale niewiele z nich faktycznie chroni stopę. Ten but jest inny. Wytrzymałe sekcje są w rzeczywistości trudne do wgniecenia, naciskając na nie palcem. Pomyśl o ochronie typu „stalowy palec”.

Oczywiście nie jest to aż taka ochrona, ale naprawdę podobała mi się dodatkowa objętość w tym obszarze, aby chronić moją stopę na odcinkach, które były bardziej techniczne, kamieniste lub stwarzały ryzyko kontaktu moich stóp z twardym przedmiotem.

Wytrzymałość Brooks Cascadia 17

Wspomniałem już o tym kilka razy, ale trwałość tego buta jest na najwyższym poziomie.

Poza jaśniejszymi kolorami, na których widać brud, i kilkoma zadrapaniami na nakładkach, but wygląda i nadal wydaje się nowy. Konstrukcja buta jest nadal nienaruszona i może wytrzymać znacznie więcej nadużyć.

Z punktu widzenia trwałości mogłem zobaczyć, jak ten but jest używany na każdym terenie. Może być z łatwością używany na technicznym terenie i zdecydowanie dla początkujących lub zwykłych biegaczy trailowych.

Buty z łatwością wytrzymałyby trudy dłuższego biegu trailowego, może nawet ultra maratonu. Chociaż nie byłby to mój pierwszy wybór do noszenia na dłuższe wyścigi ze względu na twardość podeszwy środkowej.

Brooks Cascadia 17 Responsywność i szybkość

Jest wiele wspaniałych rzeczy w Cascadia 17, ale przydałoby się im trochę pracy w odniesieniu do responsywności.

Brooks opisuje technologię podeszwy środkowej jako „super miękką, ale nigdy zbyt miękką”. Nie mógłbym się bardziej nie zgodzić. Nie ma nic miękkiego w tym materiale podeszwy środkowej, w porównaniu do innych butów trailowych o umiarkowanej amortyzacji, które nosiłem.

Zauważyłem bardzo niewielki, jeśli w ogóle, „luz” podeszwy środkowej, gdy robiłem kroki. Była bardzo twarda i nie wybaczała błędów, co może powodować dodatkowy ból i zmęczenie podczas dłuższych biegów. To w połączeniu z cięższą konfiguracją sprawia, że buty są trochę niewygodne, gdy próbujesz przyspieszyć.

Zwiększenie prędkości nie jest problemem, ale utrzymanie jej było trudną częścią. Czułem, że mój chód stał się wymuszony i wymagał sporego wysiłku. Te buty nie zostały stworzone z myślą o szybkości, więc nie jest to zarzut, ale po prostu coś, czego należy być świadomym.

Dla biegaczy szukających świetnych butów trailowych do biegania lub wędrówek, nie ma lepszej opcji.

Wypustki nie są tak agresywne jak w 16-tkach, ale nie sądzę, aby trakcja była znacząco gorsza. Czułem się pewnie na wszystkich rodzajach terenu, od żwiru, po brud, skały, a nawet mokre warunki.

Gumowa podeszwa zewnętrzna TrailTack Green utrzymywała moje stopy na ziemi i zwiększała ogólną stabilność buta.

Brooks Cascadia 17 Komfort i dopasowanie

Jak wspomniano wcześniej, byłoCascadia 17s wymagają okresu docierania. Ze względu na wzmocnienie i ochronę, minęło kilka biegów, zanim te obszary zmiękły i mogłem biegać bez zauważania prawdziwego ograniczenia. Częściowo wynika to również z projektu. Jedną z kluczowych cech tego buta jest jego stabilność w każdym terenie.

Zauważysz, że wokół palców, wzdłuż przedniej części stopy i po obu stronach pięty znajdują się wzmocnione gumą obszary. Chociaż zapewniają one niezbędną ochronę, ograniczają ruch i wymagają przyzwyczajenia, jeśli w przeszłości używałeś butów o mniejszej ochronie.

Ogólne dopasowanie buta było idealne, a buty były zgodne z rozmiarem. Zaskoczyła mnie duża przestrzeń na palce, której nie spodziewałem się w tego typu butach.

Było wystarczająco dużo miejsca, aby moja stopa mogła dostosować się do przeszkód podczas biegu. Wreszcie, szerokość była odpowiednia.

Ani za wąskie, ani za szerokie. Nigdy nie miałem problemów z dopasowaniem butów Brooks i w tym przypadku nie było inaczej.

Brooks Cascadia 17 Wnioski

Brooks przeprojektował Cascadia 17 i nadal wprowadza ulepszenia do i tak już wyjątkowego buta trailowego.

Chociaż nie są to najwygodniejsze buty, jakie kiedykolwiek nosiłem, inne zalety z nawiązką nadrabiają obszar komfortu.

Te buty będą dobrze służyć na dystansach do maratonów włącznie.

Są wytrzymałe, trwałe i wszechstronne i trudno byłoby mi wymienić lepszą opcję za mniej niż 150 USD.

(Visited 20 times, 1 visits today)
Close