Artykuł napisany przez 5:56 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja Brooks Caldera 7

Brooks Caldera 7 Wprowadzenie

W zeszłym roku Brooks przeprojektował model Caldera 6 i na podstawie wielu recenzji można stwierdzić, że było to znaczne ulepszenie. Wszystko wskazuje na to, że Caldera 7 jest jeszcze lepsza.

Ten but jest mocno osadzony w kategorii maksymalnych butów trailowych i jest przeznaczony do długich dystansów lub długich dni na nogach.

Od razu zauważysz zmiany w cholewce, która jest lżejsza i bardziej oddychająca niż w modelu 6. Wygląda również na to, że Brooks poszerzył pole palców, aby umożliwić większy rozstaw palców, co zapewnia większy komfort.

Cena utrzymuje się na stałym poziomie 150 USD, co daje temu butowi ogromną wartość, biorąc pod uwagę funkcje i długoterminową trwałość, którą otrzymujesz.

Porównywalną alternatywą byłby Stinson 7 firmy HOKA. Oba są butami trailowymi z maksymalną amortyzacją i stabilnością, stworzonymi z myślą o dłuższych dystansach, aż po ultra maratony.

Wrażenia z użytkowania Brooks Caldera 7

Istnieje kilka znaczących zmian między Caldera 6 i 7.

Po pierwsze, waga 7 spadła nieco, osiągając 10,6 uncji w porównaniu do poprzedniej wersji 11 uncji.

Następnie, co zaskakujące, Brooks nieznacznie obniżył najnowszą wersję. Model 6 miał wysokość stosu 35 mm w pięcie i 29 mm w palcach. Model 7 mierzy 26 mm w pięcie i 20 mm w palcach, ale zachowuje 6 mm drop jak poprzednio.

Nawet jeśli jest lżejszy i nieco niższy, Caldera 7 to nadal bardzo „but” do biegania.

Wspomniałem wcześniej, że bieganie w tym bucie daje dodatkowy poziom przyjemności. W szczególności na łatwych i średnich szlakach. Pokonywanie pagórków, trawiastych ścieżek i dróg pożarowych wydawało się niemal bezwysiłkowe z Caldera 7 pode mną.

Przejście i reakcja są zadziwiająco płynne. Spodziewałem się, że będę się czuł, jakbym się poruszał, ale w rzeczywistości było to bardziej jak szybowanie.

W technicznym terenie te buty zaczynają osiągać swoje granice. Należy pamiętać, że nie zostały one zaprojektowane z myślą o technicznych szlakach lub szybkich biegach. Mimo to musiałem sprawdzić, jak radzą sobie w tych obszarach.

Sekcje Rocky były nieco napięte. Musiałem bardziej skupić się na ułożeniu stopy ze względu na sam rozmiar buta. Nie były tak zwinne i spowolnienie było jedyną opcją, w przeciwnym razie czułem się poza kontrolą.

Kolejną uwagą dotyczącą kamienistych odcinków było to, że dwukrotnie skręciłem kostkę, ale udało mi się wrócić do zdrowia bez kontuzji. Zawsze obawiam się tego w przypadku sneakersów z maksymalną amortyzacją.

Ogólnie rzecz biorąc, byłem zachwycony działaniem buta i świeżością, jaką czułem podczas dłuższych biegów.

Nie odczuwałem bólu kolan ani kostek, który jest typowy dla butów o średniej amortyzacji podczas pokonywania szlaków kilometr po kilometrze. To właśnie sprawia, że ten but jest świetny na maratony lub dłuższe dystanse.

Ochrona Brooks Caldera 7

Brooks nigdy nie wydaje się brakować w obszarze ochrony stóp. W rzeczywistości może czasami przesadzają. Ten but ma odpowiednią ilość ochrony tam, gdzie jej potrzebujesz.

Nakładki owijają palce i chronią przednią część stopy przed wystającymi kamieniami, korzeniami i wszystkim innym, co znajduje się na Twojej drodze.

Wydłużono również podeszwę środkową nieco wyżej buta, działając jako osłona zarówno wewnątrz, na zewnątrz, jak i na pięcie 7-ek. DNA LOFT v3 zapewnia bezpieczeństwo dolnej części stopy.

TTutaj nie ma rockplate i myślę, że to był dobry ruch Brooksa. Dzięki temu but jest lżejszy i bardziej elastyczny, co pomaga stopie dostosować się do terenu.

Jeśli mieszkasz lub biegasz w szczególnie skalistym terenie, poszukałbym buta z płytą Rockplate. W przeciwnym razie Caldera 7 są więcej niż wystarczające na sporadyczne skaliste odcinki.

Wytrzymałość Brooks Caldera 7

Brooks to marka, co do której mam niewielkie obawy związane z trwałością. Zawsze produkują wysokiej jakości buty i Caldera 7 nie jest inaczej. Po przebiegnięciu niezliczonych kilometrów na szlaku, drodze i noszeniu ich tu i tam, nie znalazłem żadnych śladów zużycia.

Kiedy po raz pierwszy dostałem buty, martwiłem się trochę o materiał cholewki. Jest cieńszy niż w modelu Caldera 6 i myślałem, że może być szansa na więcej rozdarć lub otarć. Okazało się, że wytrzymała świetnie.

4-milimetrowe szewronowe występy również wyglądają prawie jak nowe. Nie wspominając o tym, że wyglądają bardzo agresywnie i fajnie. Wreszcie, podeszwa środkowa jest tak energiczna, jak w dniu, w którym otworzyłem pudełko. To zrobiło na mnie największe wrażenie.

Nie miałbym żadnych obaw przed założeniem ich na maraton, a nawet ultra maraton. Nawet z kilometrami, które już w nich przebiegłem. Są aż tak dobre.

Brooks Caldera 7 Responsywność i szybkość

Już raz lub dwa razy wspomniałem o doskonałej jeździe, więc zagłębmy się dalej. DNA LOFT v3 tworzy piankę podeszwy środkowej w Caldera 7.

Brooks wyjaśnia, że pianka jest wstrzykiwana azotem, co pozwala zachować jej strukturę i integralność na dłużej. Jest to ten sam materiał podeszwy środkowej, co w poprzedniej wersji, ale jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego, prawda? Mówi się, że ma większy zwrot energii, większą miękkość i mniejszą wagę.

Zwrot energii jest absolutnie zauważalny. Te buty są żywe, co naprawdę trudno opisać, ale fajnie jest tego doświadczyć. Są responsywne, a jednocześnie miękkie i mają sprężystość, gdy naciskasz na następny krok.

Ze względu na responsywną jazdę, bieganie w szybszym tempie na łatwych i średnich szlakach jest całkiem przyjemne. Nie jest to but wyścigowy, ale możliwe jest utrzymanie większej prędkości na odcinkach szlaków, które na to pozwalają.

Brooks Caldera 7 Komfort i dopasowanie

W przypadku butów do biegania z maksymalną amortyzacją zawsze trzeba iść na kompromis. Rezygnujesz z wagi, szybkości i zwinności, ale zyskujesz amortyzację, ochronę i stabilność. Zaletą Caldera 7 jest jednak to, że są lżejsze niż wyglądają. Nie ma zauważalnej ciężkości, co sprawia, że kompromis jest jeszcze mniejszy.

Rozmiar 11 pasuje do rozmiaru, który jest zgodny z tym, co widziałem w Brooks przez lata. Były dość typowe również w obszarze szerokości. Cała postrzegana szerokość pochodzi z pianki podeszwy środkowej i podeszwy zewnętrznej.

Byłem również zadowolony, widząc, że pole palców ma trochę miejsca. Nie było uczucia ograniczenia, które widziałem w innych butach trailowych lub jakichkolwiek innych butach. Wygląda na to, że było to zamierzone, ponieważ recenzenci Caldera 6 narzekali na wąski obszar palców.

Wreszcie, jak już słyszeliście, pianka podeszwy środkowej DNA LOFT V3 jest bardzo miękka i wygodna. Daje całkiem sporo, co pomaga oszczędzać stopy podczas długich przygód.

Wnioski dotyczące Brooks Caldera 7

Nie pamiętam, kiedy ostatnio podobał mi się but tak bardzo jak Caldera 7.

Naprawdę sprawdzają wszystkie pudełka pod kątem tego, co powinien robić but długodystansowy. Brooks ma buty, które mogą konkurować z Hoka i innymi dobrze znanymi maksymalnymi butami trailowymi, co jest ekscytujące.

Gorąco polecam Caldera 7 wszystkim biegaczom szukającym buta, który poradzi sobie z kilometrem za kilometrem, ale nadal zachowuje atrybuty, które sprawiają, że jest świetny.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close