Artykuł napisany przez 5:56 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Badanie OSU wykazało, że samoocena starzenia się i stresu ma znaczący wpływ na zdrowie fizyczne

CORVALLIS, Ore. – Wraz z wiekiem dorośli często zaczynają zastanawiać się nad tym, jak starzenie się wpływa na ich energię, zdrowie fizyczne i samopoczucie poznawcze.

Jednak rozpamiętywanie negatywnych aspektów starzenia się może mieć wymierny negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i zdolność reagowania na stres, jak wykazało ostatnie badanie przeprowadzone przez Oregon State University.

Wykorzystując dane z codziennych ankiet przeprowadzanych wśród osób starszych przez okres 100 dni, naukowcy z OSU odkryli, że osoby, które zgłaszały bardziej pozytywne postrzeganie własnego starzenia się, były bardziej odizolowane od fizycznych skutków stresu w porównaniu z osobami, które miały bardziej negatywne odczucia na temat własnego starzenia się.

„Lepsze postrzeganie własnego starzenia się jest dobre dla zdrowia, niezależnie od tego, ile stresu masz lub jak bardzo postrzegasz, że masz” – powiedziała Dakota Witzel, główna autorka artykułu i doktorantka w OSU’s College of Public Health and Human Sciences.

Badanie zostało opublikowane w Journals of Gerontology, Series B, Psychological Sciences.

Badania nad stresem od dawna wykazały, że codzienny i przewlekły stres jest powiązany z objawami zdrowia fizycznego, w tym wyższym ciśnieniem krwi, chorobami serca i utratą funkcji poznawczych. Efekty te są związane nie tylko z obiektywnym stresem, ale także ze stresem postrzeganym: subiektywną oceną doświadczenia jako stresującego.

Wykorzystując odpowiedzi 105 dorosłych osób z Oregonu w wieku od 52 do 88 lat, które wzięły udział w codziennych ankietach online w 2010 roku w ramach badania OSU’s Personal Understanding of Life and Social Experiences (PULSE), naukowcy zmierzyli postrzegany stres i zdrowie fizyczne uczestników w okresie 100 dni, wraz z początkowym zestawem pytań, aby ocenić ich samoocenę starzenia się.

W pytaniach poproszono uczestników, aby zgodzili się lub nie ze stwierdzeniami takimi jak „Dziś czułem, że trudności piętrzą się tak wysoko, że nie mogłem ich pokonać” oraz „Z wiekiem stajesz się mniej przydatny”.

Średnio wyższy poziom odczuwanego stresu wiązał się z gorszym postrzeganiem własnego starzenia się i gorszymi objawami zdrowia fizycznego, podczas gdy bardziej pozytywne postrzeganie własnego starzenia się wiązało się z mniejszą liczbą objawów zdrowotnych.

W dniach, w których osoby z bardziej negatywną samooceną starzenia się zgłaszały więcej stresu niż normalnie, zgłaszały prawie trzy razy więcej objawów zdrowia fizycznego niż osoby z bardziej pozytywną samooceną starzenia się. Innymi słowy, pozytywne postrzeganie własnego starzenia się miało działanie ochronne przed fizycznymi konsekwencjami stresu dla zdrowia.

Oznacza to, że wzorce myślowe lub rozmowy, które wzmacniają lub wyolbrzymiają różne stereotypy dotyczące starzenia się, mają fizyczny wpływ na życie ludzi, powiedział Witzel.

„Te rzeczy są naprawdę ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, nie tylko w perspektywie długoterminowej, ale także w naszym codziennym życiu” – powiedziała. „Prawdopodobieństwo zgłaszania tych fizycznych objawów zdrowotnych jest średnio znacznie zmniejszone, gdy masz lepszą samoocenę starzenia się”.

Samopostrzeganie starzenia się to obszar, w którym proste interwencje mogą coś zmienić, powiedział Witzel. Łatwym krokiem jest przyznanie, że pozytywne podejście do procesu starzenia się będzie miało realny wpływ na zdrowie fizyczne.

Nie oznacza to, że dorośli powinni odrzucać prawdziwe obawy zdrowotne lub przyklejać sztuczny uśmiech, ale zauważą korzyści, jeśli świadomie będą pracować nad bardziej pozytywnym podejściem do starzenia się.

„To rodzaj samospełniającej się przepowiedni” – powiedziała Witzel.

Każdy powinien tworzyć pozytywne Karen Hooker, współautorka badania i profesor w Kolegium Zdrowia Publicznego i Nauk o Człowieku OSU, powiedziała, że pomoże to zrównoważyć „obawy przed sobą”, które tak często utrwalają negatywne stereotypy dotyczące starzenia się, z bardziej pozytywnymi „nadziejami na siebie”. Pomoże to zrównoważyć „obawy przed sobą”, które są tak często utrwalane w negatywnych stereotypach dotyczących starzenia się, z bardziej pozytywnymi „nadziejami na” możliwe jaźnie, powiedziała.

„Nasze postrzeganie starzenia się może być modyfikowalnym czynnikiem odporności kształtującym nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w późniejszym życiu” – powiedziała.

Naukowcy zauważyli, że badanie było ograniczone pod względem próby populacji; respondenci ankiety PULSE byli głównie biali, kobiety i dobrze wykształceni.

Współautorką badania była również doktorantka zdrowia publicznego Shelbie Turner. Projekt PULSE, z którego zaczerpnięto dane ankietowe, został sfinansowany przez OSU’s Center for Healthy Aging Research.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close