Artykuł napisany przez 8:17 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja ASICS Novablast 4

Asics Novablast 4 Wprowadzenie

Poszedłem do mojego lokalnego sklepu ASICS w dniu premiery Novablast 4 i było tam 5 różnych osób, które je przymierzały. Podczas ostatniego cotygodniowego niedzielnego porannego biegu po mieście KL naliczyłem 12 osób noszących Novablast 4.

W bardzo krótkim czasie Novablast stał się jednym z najpopularniejszych butów do biegania ASICS, a tutaj, w Malezji, stał się kultowy. Nie tylko ma naprawdę nowoczesny i futurystyczny design, ale jest również stosunkowo lekki i niedrogi (w porównaniu do Nimbus/Kayano).

Kiedy pojawił się oryginalny Novablast, był całkowitym przeciwieństwem innych butów treningowych ASICS, które były dostępne w tamtym czasie. Był lekki, energiczny i, co najważniejsze, dawał dużo frajdy. Jego główną wadą było to, że jego jazda była dzika i niestabilna – niewielka cena za tak wciągający trening. Był to jeden z moich ulubionych codziennych trenerów, ponieważ był tak inny.

Z biegiem lat dziki Novablast został oswojony i stał się coraz bardziej podobny do codziennych trenażerów innych marek: twardszy, stabilniejszy i mniej sprężysty. Po przetestowaniu zeszłorocznego modelu Novablast 3 nie używałem go zbyt często do biegania. Czułem się w nich jak w zwykłych butach do biegania na co dzień i brakowało mi w nich esencji Novablast.

Podobnie jak większość bestsellerów ASICS, tegoroczny Novablast otrzymał znaczną aktualizację z zupełnie nową cholewką, podeszwą środkową i podeszwą zewnętrzną.

Novablast 4 waży 9,2 uncji (260 g), czyli jest o 0,3 uncji (8,5 g) cięższy niż Novablast 3. Ma dodatkowe 0,5 mm wysokości stosu zarówno w pięcie, jak i przedniej części stopy, dzięki czemu ma 41,5 mm / 33,5 mm. Cena wynosi 140 dolarów, czyli tyle samo co w zeszłym roku.

Asics Novablast 4 Pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg w Novablast 4 był bardzo powolnym biegiem regeneracyjnym, wolniejszym niż 6 minut na km (9:40 na milę). Nie podobał mi się ten bieg ze względu na twardość nowej podeszwy środkowej.

Wydawała się blokowa i bez żadnego zwrotu energii, jak but z pianki EVA sprzed 5 lat. Przypominało mi to Brooks Ghost 14 i 15, ale w nieco lżejszym opakowaniu.

Wydawało mi się, że jest to bardziej trener prędkości niż wszechstronny trener codzienny. Jazda była zbyt twarda dla łatwych i regeneracyjnych biegów.

Nowa cholewka pasowała jak ulał i była niezwykle wygodna. Dopasowanie cholewki było główną atrakcją tego pierwszego biegu, ale ogólnie byłem rozczarowany Novablast 4 po pierwszym biegu i nie miał on czynnika wow.

Cholewka Asics Novablast 4

Cholewka Novablast 4 jest moją ulubioną cechą i najlepszą cholewką Novablast do tej pory. Wykorzystuje teraz cienki, tkany materiał, który jest bardziej premium i lepiej dopasowuje się do stopy niż poprzednie Novablasty.

W górnej części palców znajdują się małe otwory, dzięki czemu oddychalność jest nieco lepsza, a do nowej, podniesionej zakładki na piętę dodano również zakładkę na piętę.

Język jest nadal płaski i klinowaty, ale ma cienką warstwę wyściółki pośrodku, która czuje się bardziej komfortowo na wierzchu moich stóp. Język przesuwa się w dół, ponieważ nie ma pętli na języku, która utrzymywałaby go na miejscu. Nie jestem pewien, jak ASICS pozwolił na to, skoro tak wiele testów zużycia miało miejsce podczas opracowywania.

W poprzednich latach dopasowanie Novablast było o pół rozmiaru za duże, ale w tym roku jest o pół rozmiaru za duże.Rozmiar rsion jest idealny i zgodny z rozmiarem. Dla mnie dopasowanie jest najlepsze w przypadku skarpet o średniej grubości.

Jednostka podeszwy Asics Novablast 4

Novablast 4 jest nie tylko twardszy niż większość codziennych trenerów, ale także twardszy niż większość trenerów prędkości. Magic Speed 3, Endorphin Speed 4 i Boston 12 są bardziej miękkie niż Novablast 4. Jest to w porządku, jeśli biegasz tylko w tempie, ale Novablast ma obsługiwać wszystkie rodzaje biegów, w tym bardzo wolne tempo.

Podeszwa środkowa FF Blast+ Eco w Novablast 4 jest zupełnie inna niż w Nimbus 25. Podeszwa środkowa Nimbus 25 ma przyjemną miękkość, gdy ją obciążasz. Wersja Novablast bardziej przypomina starą piankę Flytefoam ASICS sprzed kilku lat: lekką, ale twardą.

Lubię Novablast 4 tylko wtedy, gdy biegam w tempie uptempo: powtórzenia wzniesień, biegi jednostajne, interwały lub krótkie biegi tempowe. Dzieje się tak głównie dlatego, że podeszwa środkowa nie kompresuje się zbytnio, gdy jest obciążona, więc zapewnia solidną platformę do odepchnięcia. Muszę biec szybciej niż 5:30 na kilometr, aby się nim cieszyć. Ma płynne przejścia, które są szybkie jak na nieplaterowany trenażer i sztywną przednią część stopy, która jest zwinna.

Czuję, że FF Blast+ (jak w Cumulus 25) sprawiłby, że Novablast 4 byłby znacznie bardziej angażującym butem i zwiększyłby jego współczynnik zabawy. ASICS twierdzi, że Novablast 4 zapewnia energiczną jazdę, ale ja się z tym nie zgadzam. Dla mnie jest bardzo płaski. Najdłuższy bieg, jaki w nich zrobiłem, to 35 kilometrów i chociaż były wystarczająco amortyzowane, nie dały mi ciepłego i rozmytego uczucia.

ASICS twierdzi, że Novablast 4 ma podeszwę zewnętrzną inspirowaną trampoliną, aby zwiększyć zwrot energii. Podczas gdy tak było w pierwszych dwóch wersjach buta, nie czuję efektu trampoliny w wersji 4; podeszwa środkowa jest po prostu zbyt twarda i nie kompresuje się wystarczająco, aby wykorzystać geometrię.

Oddzielony rowek pod butem, który biegnie od tylnej części stopy do przedniej części stopy, jest nieco głębszy niż w Novablast 3. Chociaż ma to pomóc w amortyzacji i zwrocie energii, twarda podeszwa środkowa zapobiega temu.

W Novablast 4 zastosowano nową gumę podeszwy zewnętrznej (AHAR Lo), która ma mniejszą gęstość niż w poprzednich wersjach. Mniejsza gęstość ma na celu zwiększenie przyczepności, ale nie zauważyłem dużej różnicy w porównaniu z poprzednimi wersjami. Przyczepność jest po prostu przeciętna.

Trwałość podeszwy zewnętrznej jest również przeciętna. Po 80 kilometrach zauważyłem pewne zużycie w przedniej części stopy, w części piankowej, która nie jest pokryta gumą i na zewnętrznej bocznej pięcie.

Wnioski dotyczące Asics Novablast 4

Idąc mocniej niż w poprzednich wersjach, myślę, że ASICS poszedł w złym kierunku z Novablast 4. Nie czuje się już jak wszechstronny codzienny trener – teraz czuje się jak trener szybkości. ASICS ma już Noosa Tri (nieplaterowane), EvoRide (nieplaterowane) i Magic Speed (platerowane), więc kolejny trenażer prędkości nie jest potrzebny.

Novablast 4 stracił zabawną, sprężystą esencję, która uczyniła go tak popularnym trenerem na początku. Wybrałbym wszystkie poprzednie wersje zamiast tej najnowszej. W średnim przedziale ASICS wybrałbym Cumulus 25 zamiast Novablast 4 do codziennego treningu. Jego bardziej miękka jazda zapewnia większy komfort i lepszą ochronę. Jest w tej samej cenie co Novablast.

Saucony Ride 17 jest o uncję cięższy niż Novablast 4, ale radzi sobie z szerszym zakresem tempa: jest bardziej miękki i zwraca więcej energii. Supernova Rise jest również znacznie bardziej wszechstronna. Obie są w tej samej cenie co Novablast 4.

Nadal uważam, że Novablast 4 pozostanie bestsellerem i jednym z najpopularniejszych butów do biegania na rynku, głównie ze względu na elegancki, nowoczesny design i szum wokół niego.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Close