Artykuł napisany przez 2:16 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja ASICS METASPEED Sky Paris

Asics METASPEED Sky Paris Wprowadzenie

Byłoby wspaniale, gdyby Nike oferowało 2 różne Vaporfly, Adidas oferował 2 różne Adios Pros, a Hoka oferowała 2 różne Rocket X dla biegaczy do wyboru. Wprowadzenie na rynek 2 różnych butów do biegów długodystansowych w cenie 250 USD jest genialnym posunięciem ze strony ASICS.

Każda marka ma 2-3 różne buty do codziennego użytku w tym samym przedziale cenowym, więc dlaczego nie może być różnorodności, jeśli chodzi o biegówki?

Większość biegaczy, których znam, może sobie pozwolić tylko na Sky lub Edge, ale są tacy, którzy mają obie wersje. Seria Metaspeed jest tak atrakcyjnym zakupem, ponieważ oba modele są super lekkie, noszone przez jednych z najszybszych sportowców na świecie i są bardziej dostępne niż buty takie jak Alphafly 3 czy Evo Pro 1.

Nazwa Sky Paris pochodzi od Igrzysk Olimpijskich odbywających się w tym roku w Paryżu. W zeszłym roku nie było aktualizacji Metaspeed Sky, ale kiedy dwa lata temu recenzowałem Sky+, byłem nim rozczarowany, ponieważ czułem się zupełnie inaczej niż w oryginalnej wersji: twardszy, cięższy i mniej napędowy.

Nigdy nie ścigałem się w Sky+ i wolałem Edge+ ze względu na bardziej wydatny rocker w przedniej części stopy. Obie wersje wydały mi się zbyt twarde. Tegoroczna wersja Sky Paris ma znacznie niższą wagę: 6,5 uncji (185 g) w porównaniu do 7,2 uncji (205 g) poprzedniej wersji. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że ma o 0,5 mm więcej pianki w pięcie i przedniej części stopy.

Asics METASPEED Sky Paris Pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg w Sky Paris wyniósł 32 kilometry. Przez pierwsze 22 kilometry bieg odbywał się w stałym tempie, a następnie spadł do tempa na ostatnich 10 kilometrach.

Czułem się znajomo. Czułem się szybko, ale nic mnie nie wyróżniało podczas tego pierwszego biegu. To był po prostu dobry, lekki, wszechstronny bieg. Łatwo było podkręcić tempo, a cholewka była wygodna.

Jazda była po twardej stronie, podobna do Edge Paris i wydawała się bardzo stabilna. W rzeczywistości był bardzo podobny do Edge Paris, z tą różnicą, że Edge ma bardziej widoczny rocker w przedniej części stopy.

Cholewka Asics METASPEED Sky Paris

Cholewka Metaspeed Sky Paris ma bardzo wąskie dopasowanie, podobnie jak Edge Paris. Musiałem zwiększyć o pół rozmiaru mój normalny rozmiar, ponieważ długość jest krótsza, a palce węższe niż w większości butów do biegania.

Obwód palców jest również wysoki, więc w przedniej części buta znajduje się trochę materiału. Ten but najlepiej nadaje się dla biegaczy z wąskimi stopami o dużej objętości.

Siateczka cholewki jest bardzo lekka i przewiewna, co pozwala na dużą cyrkulację powietrza wokół stóp. Język jest płaski i nie ma klinów, więc ślizga się podczas biegu, ale nie jest niewygodny.

W kołnierzu znajduje się lekka wyściółka, dzięki czemu pięta nie ślizga się, a blokada stopy jest fantastyczna. Sznurowadła są podobne do karbowanych sznurowadeł spopularyzowanych przez Nike Alphafly. Wykonują dobrą robotę, pozostając zawiązane i wytrzymując przez cały okres użytkowania buta.

Jednostka podeszwy Asics METASPEED Sky Paris

Głównym powodem, dla którego warto kupić Metaspeed Sky Paris, jest jego niska waga. Nie jest to szczególnie dynamiczne ani energetyczne, ale z tego powodudzięki swojej lekkiej jak piórko konstrukcji jest bardzo zwinny, zwrotny i zwrotny. Podeszwa środkowa nie kompresuje się tak bardzo, więc zapewnia solidną platformę do odepchnięcia.

Nowa pianka podeszwy środkowej FF Turbo+ jest nieco bardziej miękka niż poprzednia wersja, ale jest to ledwo zauważalne i nadal wolałbym, aby była o 15-20% bardziej miękka, szczególnie na długich dystansach powyżej 30 kilometrów. Nie zapewnia tak dużego komfortu na długich dystansach jak Vaporfly 3, Alphafly 3, Rocket X 2 i Endorphin Pro 4.

Najdłuższy bieg, jaki wykonałem w Sky Paris, wynosił 35 kilometrów i nie powalił mnie podczas tego biegu. Żałowałem, że nie ma bardziej rockerowych przejść i bardziej żywiołowej jazdy.

FF Turbo+ jest oparty na nylonie i nie wydaje mi się, aby zapewniał tak dużą sprężystość lub zwrot energii, jak Lightstrike Pro w Adios Pro lub ZoomX w Alphafly. Nie kompresuje się i nie odbija tak bardzo, jak bardziej miękkie pianki na bazie PEBA dostępne na rynku.

W Sky Paris płyta znajduje się bliżej stopy niż w Edge Paris, więc między stopą a płytą jest mniej pianki. Skutkuje to twardszym przodostopiem i bardziej miękką tylną częścią stopy.

Rocker w przedniej części stopy w Sky Paris zaczyna się później niż w Edge Paris, więc odczucie przechylenia do przodu jest mniej wyraźne. Wolę bardziej agresywny rocker w przedniej części stopy, ponieważ czuję, że pomaga mi to utrzymać dużą prędkość, gdy moje nogi zaczynają się męczyć na ostatnich etapach wyścigów.

W Sky Paris chodzi przede wszystkim o odbicie. Konstrukcja wykorzystuje piankę i płytkę, aby uzyskać jak najwięcej odbicia z przedniej części stopy, aby napędzać Cię do przodu. Dlatego pod przednią częścią stopy znajduje się większa koncentracja pianki, która wybrzusza się na zewnątrz. Edge Paris nie wybrzusza się tak bardzo.

Aby wykorzystać tę konstrukcję, trzeba mocno uderzać przednią częścią stopy. W Edge Paris konstrukcja wykorzystuje płytkę w kształcie litery S jako dźwignię do napędzania cię do przodu, więc musisz pochylić się do przodu i zwiększyć kadencję, aby zaangażować rocker.

Czuję, że do krótkich, szybkich treningów, takich jak interwały i kroki, wolę Sky Paris, ponieważ moje uderzenia stopy są mocniejsze i bardziej tupię w ziemię, podczas gdy wolę Edge Paris do dłuższych biegów, takich jak tempo i biegi progowe, podczas których moje uderzenia są łagodniejsze i mniej mocne.

Moim ulubionym biegiem w Sky Paris był trening na 10 km z interwałami 1 km, 400 m, 300 m i 200 m. Ożywa, gdy jestem w strefie 6.

Sky Paris ma doskonałą przyczepność w mokrych warunkach. Trwałość jest przeciętna i zauważyłem łatkę na środku tylnej części stopy, która zużyła się bardziej niż reszta.

Mój Edge Paris nie ma tej zużytej łatki, mimo że zrobiłem w nim prawie dwa razy więcej kilometrów, więc nie sądzę, aby ta podeszwa zewnętrzna wytrzymała tak długo, jak Edge Paris.

Wnioski dotyczące Asics METASPEED Sky Paris

Ta aktualizacja była przygotowywana przez 2 lata, ale ulepszenia nie są tak znaczące, jak się spodziewałem. Sky Paris jest bardzo podobny do Sky+ i nie sądzę, abyś musiał go aktualizować, jeśli masz Sky+.

Wciąż jest nieco zbyt twardy, jak na mój gust, z niewystarczającym odbiciem lub zwrotem energii pochodzącym z pianki podeszwy środkowej. Główną różnicą jest waga, przy czym Sky Paris jest lżejszy.

Sky Paris nie byłby moim pierwszym wyborem na maraton, ponieważ nie jest dla mnie wystarczająco wygodny na długie dystanse. Wolę coś z większym napędem i więceje odbicie.

Działa lepiej podczas krótkich, szybkich ćwiczeń, takich jak treningi V02 max. Sky Paris ma jednak imponujący stosunek amortyzacji do wagi w porównaniu do konkurencji.

Jeśli myślisz o zakupie zarówno Sky Paris, jak i Edge Paris, osobiście nie sądzę, abyś potrzebował obu, ponieważ ich jazda jest tak podobna. Powinieneś kupić Sky Paris, jeśli jesteś osobą uderzającą przodostopiem z mocnym uderzeniem stopy, a Edge Paris, jeśli jesteś osobą uderzającą piętą z szybką kadencją, która lubi ruch do przodu przy każdym przejściu.

Dla mnie Edge Paris jest lepszy podczas długich biegów, ponieważ rocker w przedniej części stopy sprawia, że jest bardziej wydajny, podczas gdy Sky Paris jest lepszy na krótkich dystansach.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close