Artykuł napisany przez 3:43 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja ASICS METASPEED Edge Paris

Asics METASPEED Edge Paris Wprowadzenie

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z mylącym systemem nazewnictwa ASICS, Edge Paris jest trzecią wersją serii Edge. Pierwszą wersją był Edge, a drugą Edge+.

Według projektantów nazwali go Edge+, ponieważ nie uważali, że aktualizacje były wystarczająco znaczące, aby uzasadnić nazwanie go Edge 2, a trzecią wersję nazwali Edge Paris ze względu na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w tym roku.

Pierwsze dwie wersje Edge żyły w cieniu Sky i Sky+. Sky był bardziej popularnym z 2 super butów biegowych ASICS, ponieważ był bardziej miękki i amortyzowany niż Edge. Uważałem, że pierwsze 2 wersje Edge były zbyt twarde, aby biegać w nich maratony.

W tym roku Edge ma większą wysokość podeszwy i jest bardziej amortyzowany, więc znacznie więcej profesjonalnych sportowców sponsorowanych przez ASICS wybiera Edge Paris zamiast Sky Paris. Emma Bates, Sara Hall i Lyndsay Flanagan to niektóre z zawodniczek ASICS, które przesiadły się na Edge ze Sky.

Zdecydowałem się zrecenzować Edge Paris zamiast Sky Paris, ponieważ wolę bardziej agresywny rocker w przedniej części stopy. Uważam również, że karbonowa płytka, która opada w przedniej części stopy, zapewnia większy napęd.

Edge Paris waży 6,5 uncji (185 g), czyli o 0,9 uncji (26 g) mniej niż jego poprzednik. Wysokość podeszwy wynosi 39,5 mm i 34,5 mm (tak samo jak w modelu Sky Paris), czyli 0,5 mm więcej w pięcie i 3,5 mm więcej w przedniej części buta niż w modelu Edge+.

Asics METASPEED Edge Paris Pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg był treningiem interwałowym na bieżni, składającym się z 24 x 400 m interwałów. Edge Paris był naprawdę imponujący podczas tego treningu. Czułem, że daje mi duże wsparcie prędkości i był tak wygodny, że zniknął na moich stopach.

Czułem się podobnie do oryginalnego Metaspeed Sky, ale z twardszą jazdą. Karbonowa płytka w podeszwie środkowej zapewniała podobny rodzaj napędu.

Nowa pianka podeszwy środkowej była nieco twardsza niż się spodziewałem i nie różniła się zbytnio od podeszwy środkowej FF Turbo, która była w Edge+.

Cholewka Asics METASPEED Edge Paris

Cholewka Edge Paris wykonana jest z wysoce porowatej siateczki, która jest bardzo oddychająca i przepuszcza więcej powietrza niż poprzednie wersje.

Język nie ma klinów i ma pętelkę na sznurowadła, chociaż język jest płaski jak naleśnik, więc nadal przesuwa się w dół podczas biegu i przepuszcza nacisk sznurowadeł.

Edge Paris ma wąski nosek i jest krótszy niż większość butów do biegania, więc sugeruję zwiększenie rozmiaru o pół rozmiaru.

Ma wąskie kopyto, które nie jest odpowiednie dla szerokich stóp, a pole palców ma trochę za dużo wysokości, więc jest trochę marszczenia siatki. Ogólna blokada stopy jest doskonała

Jednostka podeszwy Asics METASPEED Edge Paris

Edge Paris jest szybki, ale nie należy do najszybszych butów biegowych, jakie testowałem. Rocker w przedniej części stopy w połączeniu ze sztywną płytką i twardą pianką podeszwy środkowej zapewniają naprawdę dynamiczną jazdę, która sprawia, że każdy bieg uptempo wydaje się bezwysiłkowy. Jego super lekka konstrukcja sprawia, że jest bardzo zwinność.

W Edge Paris brakuje rockera w przedniej części stopy, który nie jest tak stromy i agresywny jak w innych butach wyścigowych.

Kiedy biegasz w szybkim tempie i pochylasz się do przodu do rockera, nie masz wrażenia, że but wyrzuca cię do przodu.

Podoba mi się konfiguracja płyty. Karbonowa płyta Edge Paris zaczyna się wysoko w tylnej części stopy, a następnie opada w przedniej części stopy, w kształcie litery „S”. Kotwiczy to przednią część płyty, dzięki czemu po obciążeniu pięty napędza cię do przodu jak trampolina. Właśnie dlatego Edge Paris jest bardziej odpowiedni dla osób uderzających piętą niż Sky Paris.

W Sky Paris płyta z włókna węglowego ma płaski profil, a przednia część płyty znajduje się pośrodku pianki i nie jest zakotwiczona w podłożu. Kiedy testowałem Sky+ w zeszłym roku, nie czułem dużego wsparcia prędkości ze względu na płaski kształt i liniowe ułożenie płyty.

Edge Paris świetnie sprawdza się podczas szybkich biegów: interwałów, biegów tempowych i progowych. Jest w porządku dla spokojnego tempa, ale dla łatwych biegów jest zbyt twardy i but nie czuje się wyjątkowo. Pasuje do krótkich i średnich dystansów – na długie biegi powyżej 30 kilometrów uważam, że jest zbyt twardy i nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Mój najdłuższy bieg w Edge Paris wyniósł 39 kilometrów. Podczas długiego biegu jego wydajność była świetna. Z łatwością przechodził od stałego tempa do tempa maratońskiego, a rocker w przedniej części stopy pomógł mi wejść w rytm.

Dopiero po biegu napotkałem problem. Moja pięta była posiniaczona i obolała z powodu twardości podeszwy środkowej. Ten długi bieg odbywał się w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza, więc podeszwa była jeszcze twardsza. Ból pięty utrzymywał się przez 2 dni.

Nowa podeszwa środkowa FF Turbo+ nie ma zbyt dużej sprężystości, więc jazda jest po twardej stronie, szczególnie w niskich temperaturach.

Jeśli lubisz super miękkie buty wyścigowe, takie jak SC Elite v4, Vaporfly 3 i Rocket X 2, Edge Paris nie przypadną Ci do gustu. Dzięki twardej piance podeszwy środkowej Edge Paris czuję, że nie angażuję w pełni płyty.

Podobnie jak Edge+ i Sky+, Edge Paris ma wyjątkową trwałość podeszwy zewnętrznej. W mojej parze przebiegłem 120 kilometrów, a podeszwa zewnętrzna nadal wygląda fantastycznie. Trakcja jest również wyjątkowa. Przebiegłem 2 biegi podczas deszczu i nie miałem żadnych problemów z poślizgiem na torze, chodnikach czy smolistych drogach.

Żółta nakładka z boku podeszwy środkowej zaczyna się odklejać, co wygląda źle, ale nie wpłynęło to w żaden sposób na wydajność.

Asics METASPEED Edge Paris Wnioski

Przebiegłem 140 kilometrów w Edge Paris i chociaż uważam, że jest szybki, nie nazwałbym go zabawnym butem.

Nie ma super agresywnego rockera, nie jest sprężysty i raczej twardy. Po długim biegu odczuwałem ból pięty ze względu na twardość buta. Nigdy wcześniej nie miałem siniaków na pięcie od buta, więc wiem, że to z powodu Edge Paris.

Na pewno wystartuję w nim w biegu na połówkę lub 10 km, ale na maraton wybrałbym raczej coś bardziej miękkiego, jak Endorphin Elite, Alphafly 3 lub Rocket X 2, które zapewniają lepszą ochronę. Sklasyfikowałbym go jako drugi poziom dla dystansu maratonu, ale myślę, że jest w czołówce dla półmaratonów i poniżej.

Jeśli jesteś przyzwyczajony i lubisz twardą jazdę, Edge Paris to świetna opcja do wyścigów maratońskich.u. Czuje się stabilnie, jest super lekki, ma wyjątkową przyczepność i wygodną cholewkę. To zdecydowanie ulepszenie w stosunku do poprzednich wersji Metaspeed Edge.

Nie sądzę, aby był tak dobry jak oryginalny Metaspeed Sky (mój ulubiony super but wszech czasów), który miał ten sam kształt płyty co Edge Paris, ale miał znacznie bardziej miękką piankę podeszwy środkowej.

Edge Paris to drugi najlepszy super but ASICS, jaki wypróbowałem.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close