Artykuł napisany przez 9:51 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja adidas Supernova Rise

Adidas Adidas Supernova Rise Wprowadzenie

Ostatnim doskonałym modelem Adidas do codziennego treningu, z którego korzystałem, był Supernova Glide 8 w 2016 roku. Ten koń roboczy był twardy jak gwoździe i wyróżniał się wszechstronnością. Używałem go dosłownie do wszystkiego i przebiegłem w nim ponad 1000 kilometrów.

W kolejnych latach Supernova nie wprowadzała innowacji i nie nadążała za konkurencją. Boost w podeszwie środkowej był po prostu zbyt ciężki i nie zapewniał energicznej lub sprężystej jazdy, podczas gdy Lightstrike był bardzo twardą, nieodpowiadającą pianką. Boost od lat jest podstawą w ofercie Adidas Performance, a nawet wykorzystali go w swoich pierwszych super butach z powłoką węglową, Adizero Pro.

Light Boost to nowa pianka, która jest teraz używana w najnowszej wersji Ultraboost, Ultraboost Light i chociaż jest lżejsza niż stary Boost, nadal jest zbyt twarda i niezbyt energetyczna. Nie sprawia wrażenia ulepszenia w stosunku do Boost.

W tym roku w końcu otrzymujemy Supernovę, która nie ma Boosta w podeszwie środkowej.

Dreamtsrike+ to nowa pianka, która według Adidasa jest oparta na PEBA, a bardzo niewiele marek oferuje buty treningowe z podeszwą środkową opartą na PEBA – PEBA jest zwykle używana w butach wyścigowych.

Invincible Run, Endorphin Speed i Kiprun KD900 to przykłady butów treningowych z PEBA.

Supernova Rise waży 9,8 uncji (277 g), co jest akceptowalne dla codziennego treningu. To o 1,6 uncji (45 g) mniej niż Solarglide 6, inny neutralny, średniej klasy but Adidasa do codziennego treningu.

Kosztuje 140 USD, co jest obecnie średnią ceną dla średniej klasy butów do codziennego użytku.

Adidas Adidas Supernova Rise Pierwsze wrażenia

Mój pierwszy bieg był naprawdę powolnym biegiem regeneracyjnym, powyżej 6 minut na kilometr (9:40 na milę). Moją pierwszą myślą było to, że jazda była twardsza niż się spodziewałem, ale nadal była bardziej miękka niż Novablast 4. Naprawdę podobał mi się łagodny rocker w przedniej części stopy, który pomagał w przejściach i płynnej jeździe.

Czułem się komfortowo przy wolnym tempie, ale czułem też, że mógłbym zwiększyć tempo, gdybym chciał iść szybciej. Pręty wspierające w dolnej części buta nie były zauważalne i czułem się naprawdę stabilnie.

Nosiłem skarpety średniej grubości i cholewka była nieco zbyt ciasna, szczególnie w przedniej części stopy i żałowałem, że nie zwiększyłem rozmiaru o pół rozmiaru. Adidas zazwyczaj ma bardzo wąskie buty i rzadko oferuje szerokie wersje.

Butem, który mi przypominał, był Saucony Ride 17, ale Supernova Rise czuła się niżej przy ziemi z bardziej miękkimi lądowaniami. Oba buty sprawiały wrażenie, jakby były w stanie pokonywać różne biegi.

Cholewka Adidas Supernova Rise

Cholewka Supernova Rise przedkłada komfort nad redukcję wagi. Wykorzystuje siatkę warstwową, która jest miękka w dotyku, ale nie ma doskonałej oddychalności. Ma dobrą blokadę stopy i wszystko jest wygodne, z wyjątkiem zwężenia z przodu.

Trafiłem w rozmiar, ale gdybym mógł go kupić ponownie, kupiłbym o pół rozmiaru większy ze względu na wąską przednią część stopy i palce. Mam wąskie stopy, więc zdecydowanie nie jest to opcja dla biegaczy z szerokimi stopami.

Język Supernova Rise jest obficie wyściełany i nie ma klinów, jednak ma pętlę na języku, przez którą przechodzą sznurowadła, więc nie ma ton.gue slide. Kołnierz jest również wyściełany, dzięki czemu komfort wokół stopy jest doskonały.

Jednostka podeszwy Adidas Supernova Rise

Supernova Rise to kolejny świetny, uniwersalny but treningowy. Przy wolnym tempie czuje się przeciętnie, ale kiedy zwiększasz prędkość do stałego tempa lub szybciej, zaczyna błyszczeć.

Sprawia, że biegi w stałym tempie wydają się bezwysiłkowe i jest to tempo, w którym czuje się najbardziej komfortowo, 4:45-5:30 minut na km (7:40-8:52 minut na milę).

Jeśli chodzi o miękkość jazdy, jest ona średnia. Nie jest tak miękki jak Cumulus 25 lub New Balance 1080v13, ale jest bardziej miękki niż Novablast 4, Ghost 15 i Ghost Max.

Dreamstrike+ zapewnia pewien zwrot energii i jest to ulepszenie w stosunku do Boost i Ligtstrike, jednak wolałbym, aby podeszwa środkowa Supernova Rise była nieco bardziej miękka. Dreamstrike+ nie kompresuje się tak bardzo, gdy jest obciążony i wydaje się dość gęsty; tak naprawdę nie czuje się jak PEBA w butach wyścigowych.

Supernova Rise ma bardzo unikalną konstrukcję. Zamiast twardych prętów z włókna węglowego lub włókna szklanego, ma miękkie, elastyczne pręty piankowe, które zapewniają strukturę i stabilność. Zastępuje to przestarzały system Torsion/LEP, który Adidas zawsze stosował w butach treningowych. Rezultatem jest znacznie bardziej naturalna, płynniejsza jazda.

To, co najbardziej podoba mi się w modelu Supernova Rise, to jego łagodny rocker, który daje lekkie uczucie przechylenia do przodu. Rocker jest wspomagany przez pręty, które usztywniają przednią część stopy. Rocker pomaga nieco mniej pracować zarówno podczas łatwych, jak i szybkich biegów.

W butach Supernova Rise przebiegłem 35 kilometrów i nie był to najbardziej angażujący długi bieg, jaki kiedykolwiek zrobiłem, ale przez cały czas był wygodny, a moje nogi czuły się świetnie.

Stabilność jest naprawdę dobra i chociaż wysokość stosu wynosi 36/26 mm, wydaje się, że jest znacznie niższa. Nie miałem żadnych problemów z niestabilnością i mogłem nawet zwiększyć tempo, przyspieszając na zakrętach.

Pod wkładką znajdują się 2 duże otwory w wyściółce strobel: 1 na pięcie i 1 w przedniej części stopy. Ta cecha jest unikalna dla Adidasa i robią to od lat. Zwiększa miękkość pod piętą i piłką stopy, ponieważ zapewnia bezpośredni dostęp do pianki Dreamstrike+.

Jest to jeden z pierwszych butów Adidas klasy premium, który nie ma gumy Continental na podeszwie zewnętrznej i nie mogę powiedzieć, że za nią tęskniłem.

Jak dotąd trwałość była dobra, a przyczepność akceptowalna. Używałem ich tuż po deszczu i nie miałem żadnych problemów z przyczepnością.

Wnioski dotyczące Adidas Supernova Rise

Supernova Rise to najlepszy model Adidasa od lat i z łatwością mógłby być jednym butem, którego używam do wszystkich treningów.

Zamierzam zachować go w mojej rotacji dla biegów w strefie 2 i 3. Jak na but pierwszej generacji, jest naprawdę dopracowany, a jego jedyną słabością jest ciasne przodostopie – zwiększyłbym o pół rozmiaru.

Wolałbym nieco większą wysokość stosu w pięcie i przedniej części stopy z nieco większym odbiciem, ale w przyszłym roku pojawi się wersja maksymalistyczna.

Myślę, że Adidas wykonał świetną robotę, zmieniając model Supernova i unowocześniając go. Nie czuje się już jak twarda cegła, jak trenerzy Supernova z ostatnich lat i nie mogę się doczekać biegania w Rise.

W porównaniu do innych codziennych butów treningowych w tym samym przedziale cenowymt, Supernova Rise przewyższa większość z nich.

Novablast 4 jest w tej samej cenie, ale Rise jest bardziej miękki, wszechstronny, wydajniejszy i przyjemniejszy w użyciu. Ma również nieco większy zakres prędkości w porównaniu do Ghost 15, Cumulus 25 i Pegasus 40.

(Visited 22 times, 1 visits today)
Close