Artykuł napisany przez 6:02 pm Bieganie, Ćwiczenia

Recenzja adidas adizero Takumi Sen 9

Adidas adizero Takumi Sen 9 Wprowadzenie

„Takumi Sen” to po japońsku „rzemieślnik najwyższej klasy”. „Adizero” oznacza, że jest to najwyższej klasy but z najnowszymi technologiami, przeznaczony do poważnych treningów i zawodów. Razem te określenia stawiają wysokie oczekiwania wobec tego buta. Jak się mierzy? Czytaj dalej!

Adizero Takumi Sen to buty do biegów na 5 km/10 km, które wraz ze swoim siostrzanym modelem, Adizero Adios Pro, mają podeszwę środkową Lightstrike Pro na całej długości.

Takumi Sen ma idealną podeszwę środkową zapewniającą ochronę i sprężystość na krótkich i średnich dystansach; Adios Pro ma jej więcej i bardziej agresywny krój zapewniający sprężystość palców, co zapewnia ochronę na dystansach półmaratonu i pełnego maratonu (lub dłuższych).

Takumi Sen łączy w sobie ochronną, sprężystą jazdę Adios Pro z wyczuciem podłoża bardziej tradycyjnego biegacza, tworząc but combo, który ma na celu wykorzystanie tego, co najlepsze z obu światów.

Cena katalogowa wynosi 180 USD, co jest dużą kwotą do wydania na but, który można zaoszczędzić na krótkie wyścigi, chyba że mocno uderzasz w lokalny tor, aby przywieźć do domu cały bank … lub, dla reszty z nas, być może nagrodę w grupie wiekowej!

Ci najlepsi zawodnicy mają podeszwy środkowe Lightstrike Pro o pełnej długości i ENERGYRODS, które zapewniają sprężystą, responsywną jazdę z szybkim przejściem.

To, co zmieniło się między modelami 8 i 9, to aktualizacja cholewki, która zmniejszyła wagę o około 0,4 uncji. Takumi Sen to najlżejszy but, jaki kiedykolwiek nosiłem, z wagą katalogową 6,6 uncji dla unisex M9 / W10. Moje M8.5/W9.5 są o pół uncji lżejsze i ważą 6,1 uncji.

Pasuje wąsko i dokładnie do rozmiaru. Rozmiar w górę dla średniej lub szerokiej stopy.

Istnieje niewielka możliwość dopasowania średnio-wąskiego przodostopia, utrzymując luźne sznurowadła na piłce, co pozwala wąskiemu dopasowaniu nieco rozszerzyć się podczas sadzenia stopy. Robię to, co działa świetnie podczas wyścigów, ale moje stopy zaczynają boleć, gdy noszę je przez dłuższy czas.

Ponieważ w tym roku recenzowałem kilka butów Adizero, przedstawię krótki przegląd niektórych linii.

  • Adizero Boston ma bardziej wytrzymały zapiętek niż czyste wyścigówki i może działać jako stabilny model buta wyścigowego lub bardziej wytrzymały trenażer do pokonywania wielu kilometrów.
  • Adizero SL jest bardziej miękką wersją Bostona i jest szczególnie dobry do łatwych biegów regeneracyjnych i codziennych treningów; jest również o 40 USD tańszy niż Boston i zapewnia lekką, wygodną jazdę.
  • Adizero Adios 7 to szybki, niskoprofilowy but, który świetnie nadaje się do szybkiej pracy.

Buty porównywalne do Takumi Sen to Nike Vaporfly, New Balance Fuelcell Pacer i Nike Streakfly.

Adidas adizero Takumi Sen 9 Pierwsze wrażenia

Wyciągając je z pudełka czułem w powietrzu oczekiwanie. (Prawie) cienka jak papier cholewka wygląda tak, jakby odprowadzała wodę jak nikt inny przez odporną na rozciąganie siatkę, która jest półprzezroczysta ze względu na małe przestrzenie. Ta cholewka jest niezwykle cienka, lekka i oddychająca.

Mój model wyskoczył z opakowania wewnątrz pudełka z butami w kolorze słonecznej czerwieni, przyciągając uwagę; występuje również w kolorze miętowym, głębszej zieleni i czerni.

Chodząc w nich byłem zaskoczony miękkością podeszwy środkowej. Czy będzie to tak dobry but do biegów na 5k/10k jak Adizero Pro?

Wygląda na to, że najlepsze firmy obuwnicze porzuciły już płyty węglowe. Szybkość biegu, krok, waga biegacza i wiele innych rzeczy wpływa na stopień korzyści z butów pokrytych włóknem węglowym, z (dyskusyjną) największą korzyścią dla tych, którzy mogą utrzymać tempo 6,5 min / milę lub szybciej.p>

Dla reszty z nas najnowsza technologia, ENERGYRODS, jest skuteczna w napędzaniu, a jednocześnie zapewnia pewną elastyczność dla wygody.

Podczas pierwszego biegu ten but był gładki jak masło, jakby moja stopa była nożem przesuwającym się po zmiękczonej letnim słońcem kostce, która jednak zachowuje swój kształt pod nacięciem.

Jazda jest miękka i responsywna, dzięki czemu chcę wstać na palcach i sprintować, mimo że poszedłem na ten krótki początkowy bieg ze zmęczonymi nogami.

Cholewka adidas adizero Takumi Sen 9

Cholewka i język wykonane są z cienkiej, przezroczystej siateczki z grubszymi paskami wzmacniającymi kluczowe obszary: znaczna osłona palców, przyśrodkowe i boczne łaty przy piłce, logo, dodatkowy pasek biegnący pionowo w śródstopiu, ukośne paski wzdłuż pięty i naszywka z tyłu.

Język jest bardzo cienki, bez wyściółki, ale z paskiem neoprenu biegnącym wzdłuż. Być może nieco grubszy łuk w górnej części sznurowania chroni stopę przed naciskiem wiązania. Nie miałem żadnych problemów z gorącymi punktami od sznurowadeł, co zaskakujące, chociaż kilka razy zawiązałem je ponownie, aby uzyskać odpowiedni nacisk.

Jeśli chodzi o bieganie w upale, biegałbym w tych butach boso. Dwa razy przebiegłem 3 mile boso bez większych problemów. Kiedy przebiegłem 6 mil boso, na jednej stopie pojawiły się dwa małe pęcherze spowodowane otarciem: u góry podstawy prawego dużego palca i na małym palcu.

Największym problemem, jaki napotkałem z cholewką, jest to, że język zaginał się pod przyśrodkową piłką, a grubsza krawędź podrażniała górną część mojej stopy, dopóki nie zdjąłem buta, aby sięgnąć i spróbować założyć go ponownie bez zagiętego języka, co wymagało trochę manewrowania.

Nie ma zapiętka poza wzmocnionymi bocznymi paskami. Umiarkowane ochraniacze wyściełają otwór na kostkę obok Achillesa; jest ich tutaj więcej niż bym się spodziewał, biorąc pod uwagę resztę cholewki i myślę, że podjęto dobrą decyzję, aby „poświęcić trochę wagi” w tym miejscu. Nie miałem żadnych problemów z dopasowaniem czy funkcjonalnością pięty.

Ściągacz nad piętą faktycznie pomaga przy ściąganiu buta! Uważam, że zakładka Takumi Sen jest bardziej przydatna niż w Bostonach, ponieważ cholewka stawia mniejszy opór przy wsuwaniu stopy.

Po biegu w deszczu zważyłem but i okazało się, że waży tylko około półtorej uncji, ponieważ woda wyciekła bezpośrednio z cholewki!

Nawet po zważeniu był nadal tak samo ciężki jak mój poprzedni najlżejszy but.

(Właściwie to cztery buty zrównały się wagą: adidas sl20, Adizero Adios 7, ASICS Noosa Tri i ASICS Gel-DS Trainer 26).

Podeszwa adidas adizero Takumi Sen 9

Podeszwa środkowa o średniej grubości składa się w całości z Lightstrike Pro, która zapewnia doskonałą ochronę i płynną, szybką jazdę. To jedna z najlepszych pianek, jakie czułem pod stopami!

Włókno szklane ENERGYRODS biegnie przez podeszwę środkową i zapewnia sztywną jazdę z wystarczającą elastycznością, aby zapewnić wygodę.

Stukając w pręty paznokciem w miejscu, w którym widać je przez okienko w podeszwie, czują się (i brzmią) jak tani plastik. Inżynierowie mieli jednak trudne zadanie: sprawić, by były mocne i funkcjonalne, ale przy tym lekkie. Rzeczywiście, niech to będą jedne z najlżejszych butów do biegania. Żaden problem!

Po nieco ponad 50 kilometrach w bucie nie miałem żadnych problemów z prętami, choć niektórzy donoszą o „wyskakującym” dźwięku.

Wersja 9 Takumi Sen ma tę samą 6 mm podeszwę środkową co wersja 8, z 33 mm w pięcie do 27 mm w przedniej części buta.stopa.

Podeszwa zewnętrzna ma znaczną wkładkę z gumy Continental z paskami przyczepności biegnącymi bocznie dokładnie tam, gdzie potrzebujemy jej do napędzania podczas wyścigów: w środkowej części przedniej części stopy.

Gładkie gumowe łaty zapewniają pewną ochronę bocznej pianki i pięty, ale niewiele, z dwoma wycięciami odsłaniającymi ENERGYRODS i oszczędzającymi wagę.

Adidas adizero Takumi Sen 9 Wnioski

Takumi Sen 9 to naprawdę „rzemieślnik najwyższej klasy” do wyścigów. Jest to doskonały but na dystanse 5k/10k: lądowanie jest twarde z szybkim przetoczeniem do przodu i wyskokiem na palcach. Przezroczysta cholewka z siateczki jest super lekka, oddychająca i odprowadza wodę podczas ulewy.

Wady to niewielkie wsparcie, niska trwałość podeszwy zewnętrznej pięty i język, który może podrażniać, jeśli się złoży. Jego cena wynosi 180 USD – ale nie w porównaniu z najlepszymi butami maratońskimi; „drogie” jest względne!

Plusy i minusy wskazują, jak lekki jest ten but, co może sprawić, że niskie punkty będą akceptowalne dla butów wyścigowych.

(Visited 29 times, 1 visits today)
Close