Artykuł napisany przez 6:34 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Przyczyny niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn (hipogonadyzm)

Hipo oznacza niedostateczny lub poniżej. Gonadyzm oznacza, cóż, coś związanego z gonadami, fantazyjną nazwę dla organów rozrodczych. Hipogonadyzm jest terminem medycznym dla tego, co my, przeciętni ludzie, nazywamy po prostu niskim testosteronem.

Niski testosteron jest problematyczny, ponieważ zadaje cios ciału do męskiej istoty męskości. To miażdży pewność siebie i to nie jest nawet najgorsza część. Pozostawione bez leczenia w dłuższym okresie czasu, niski testosteron może mieć poważne skutki zdrowotne. Co więc jest jego przyczyną? Ważne jest, aby ustalić jego pochodzenie, ponieważ jest to, gdzie wszystkie ścieżki leczenia musi rozpocząć.

Przegląd krótkich faktów

 • Hipogonadyzm jest spowodowany albo przyczynami związanymi z jądrami, albo przyczynami związanymi z przysadką mózgową/podwzgórzem.

 • Hipogonadyzm może wystąpić przed urodzeniem, w okresie dojrzewania lub w dorosłym życiu.

 • Opcje leczenia zależą od ciężkości i pierwotnej przyczyny niskiego poziomu testosteronu.

Dwa rodzaje przyczyn hipogonadyzmu

Przyczyny hipogonadyzmu można podzielić na dwie główne kategorie. Sprowadzają się one do charakteru i lokalizacji procesów biochemicznych, które ostatecznie kończą się produkcją testosteronu.

1. Przyczyny pierwotne.

Znany również jako hipogonadyzm hipergonadotropowy, Pierwotne przyczyny są tym, co zwykle myślisz, gdy wyobrażasz sobie prawdopodobną przyczynę niskiego testosteronu – problem z jądrami. To właśnie w jądrach odbywa się przecież produkcja testosteronu. To dlatego przyczyny pierwotne są również określane jako pierwotna niewydolność jąder. Sprawdźmy kilka z bardziej powszechnych przyczyn pierwotnych.

Niedomknięte jądra

W żargonie medycznym nazywa się to wnętrostwem. Spokojnie, nie ma to nic wspólnego z wnętrami. Stan ten występuje, gdy jądra dziecka nie opadają do moszny w ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu. Dla optymalnej produkcji testosteronu, jądra muszą być o dwa lub trzy stopnie chłodniejsze od rdzenia ciała.

Świnkowe zapalenie orchidei

Zapalenie jądra to stan zapalny jądra powodujący jego obrzęk i bolesność. Choć może być wynikiem infekcji dróg moczowych lub choroby bakteryjnej przenoszonej drogą płciową, najczęściej jest wynikiem chorób wirusowych, takich jak świnka. Pomimo początkowego obrzęku, jądra ostatecznie kurczą się, co hamuje normalną produkcję testosteronu.

Zespół Klinefeltera

Mężczyźni rodzą się z jednym chromosomem X i jednym Y. Jednak u mężczyzn z zespołem Klinefeltera obecny jest dodatkowy chromosom X – czyli XXY, a nie XY. Ten dodatkowy chromosom ogranicza normalną produkcję testosteronu.

Hemochromatoza

Żelazo jest niezbędnym mikroelementem. Ale zbyt wiele czegokolwiek nigdy nie jest dobrą rzeczą – istnieje coś takiego jak toksyczność składników odżywczych. I może to być niebezpieczne. Hemochromatoza to choroba o podłożu głównie genetycznym, która występuje, gdy organizm zatrzymuje znacznie większą ilość żelaza niż wymaga tego organizm. Dodatkowe żelazo może uszkodzić organy ciała, ponieważ jest ono magazynowane w wątrobie, sercu i trzustce. Hemochromatoza może negatywnie wpływać na siłę erekcji, funkcjonowanie jąder i produkcję testosteronu.

Leczenie raka

Radioterapia i chemioterapia mogą być konwencjonalnymi sposobami leczenia raka, ale nie są pozbawione niepożądanych skutków ubocznych. Jednym z nich jest zaburzenie produkcji spermy i testosteronu. Zazwyczaj Twój organizm powinien odzyskać normalność w ciągu kilku miesięcy. Nie każdy ma tyle szczęściagh – może dojść do trwałej niepłodności.

Uszkodzenie jąder

Uraz jądra ma taki sam wpływ na produkcję testosteronu jak brak, zahamowanie lub niedorozwój jądra. Skręcenie lub pęknięcie jądra może być nie tylko niezwykle bolesne w danej chwili – może trwale zahamować produkcję testosteronu.

2. Przyczyny wtórne

Znane również jako hipogonadyzm hipogonadotropowy, przyczyny wtórne są tym, co można by uznać za bardziej złożone i pośrednie przyczyny niskiego testosteronu. I sprowadzają się do problemów z funkcją przysadki mózgowej i podwzgórza, z których oba odgrywają rolę w regulacji produkcji testosteronu. Do wtórnych przyczyn hipogonadyzmu należą:

 • Starzenie się – Przyczyna numer jeden niskiego testosteronu. Niski testosteron dotyka około 1 na 50 mężczyzn. Częstość występowania wzrasta do 2 na 5 u mężczyzn w wieku 45 lat i starszych.
 • Zaburzenia przysadki mózgowej – W wyniku infekcji, urazów, guzów, operacji lub radioterapii.
 • Zespół Kallmana – Zahamowanie lub utrata komórek nerwowych w podwzgórzu.

Kiedy może rozpocząć się ten stan

Nie ma określonego czasu, kiedy może wystąpić hipogonadyzm, chociaż przyczyny jego wystąpienia mogą być różne na różnych etapach życia.

Rozwój płodu

Jeśli płód męski nie wytwarza odpowiedniej ilości testosteronu, może dojść do hipogonadyzmu. Wynik końcowy zależy od nasilenia deficytu testosteronu. Na przykład,

 • Nierozwinięte męskie narządy płciowe.
 • Mężczyzna z żeńskimi narządami płciowymi.
 • Niejednoznaczne narządy płciowe, które nie mogą być uznane za męskie lub żeńskie.

Dojrzewanie

Hipogonadyzm może opóźnić lub zaburzyć dojrzewanie płciowe. Efektem końcowym może być:

 • Zahamowany wzrost męskich narządów płciowych.
 • Niedostateczny wzrost włosów na ciele i twarzy.
 • Niepowodzenie w pogłębianiu się głosu.
 • Nieodpowiedni rozwój mięśni.
 • Nieproporcjonalny wzrost długości ramion i nóg.
 • Wzrost piersi.

Dorosłość

Niski testosteron tłumi cechy męskie i ogranicza normalne funkcje reprodukcyjne. Wczesne sygnały ostrzegawcze obejmują wahania nastroju i zmniejszenie libido. Nieleczony hipogonadyzm u dorosłych może prowadzić do:

 • Zmniejszającej się gęstości kości.
 • Braku koncentracji.
 • Uderzeń gorąca.
 • Wzrostu piersi.

Kiedy powinienem skonsultować się z lekarzem?

Znasz zasady. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, porozmawiaj z lekarzem. Szybkie działanie zawsze daje dostęp do szerszego i mniej radykalnego zakresu opcji leczenia. Zwróć uwagę na wczesne oznaki niskiego testosteronu, takie jak zmniejszone libido i gwałtowne zmiany nastroju.

Lekarz najpierw oceni Twoje objawy. Jeśli są podstawy do podejrzenia hipogonadyzmu, zostaniesz poddany szeregowi badań. Gdy niski testosteron zostanie potwierdzony, zostaniesz umieszczony na najbardziej odpowiedniej opcji leczenia. W umiarkowanych i ciężkich przypadkach może to oznaczać terapię zastępczą testosteronem.

Zakładam, że czytasz to we własnym imieniu. Ale może twoja troska dotyczy twojego preteen lub teen. W takim przypadku 14 lat to magiczny rok. W przypadku, gdy twój nastolatek nie wykazuje oznak dojrzewania w tym momencie, umów się na wizytę z lekarzem.

Wnioski

Podczas gdy hipogonadyzm może być spowodowany wrodzonymi i/lub genetycznymi uwarunkowaniami, ryzyko zdiagnozowania niskiego testosteronu wzrasta wraz z wiekiem, wagą, brakiem ćwiczeń i złą dietą. Na szczęście, nie jest to stan, który yoz którym koniecznie trzeba żyć. Większość przypadków jest uleczalna, ale zależy to od terminowej diagnozy.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close