Artykuł napisany przez 9:23 pm Bieganie, Ćwiczenia

Plusy i minusy nowego Fitbit Charge 6 – dla biegaczy

Fitbit wypuścił swój „monitor fitness nr 1” – Fitbit Charge 6 – we wrześniu 2023 roku, a my, w Running Shoe Guru, testowaliśmy go codziennie przez ponad miesiąc, aby zobaczyć, jaki typ biegacza najlepiej pasuje do monitora fitness.

Zdecydowaliśmy, że początkujący biegacz lub ktoś, kto chce zanurzyć palec w świecie dobrego samopoczucia, odniósłby największe korzyści z Fitbit Charge 6 ze względu na jego progresywne, ale nieco uproszczone funkcje.

Może absolutnie nadążyć za codziennymi wybrykami i podkreślić, gdzie jesteś nadmiernie obciążony, lub równie dobrze, sugerując, gdzie możesz być bardziej aktywny dzięki bogactwu wskaźników zdrowotnych analizowanych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Brakuje jej jednak również innych funkcji, które ograniczają jej użyteczność dla nowych biegaczy.

Zanurzmy się więc nieco bardziej w szczegóły:

Fitbit Charge 6 Pro:

 1. Wskaźniki zdrowia

 2. Największym plusem jest bogactwo wskaźników zdrowotnych, które ten tracker może… śledzić.

  Od zarządzania wagą po poziom glukozy we krwi, zmienność tętna, reakcję na stres, aż po śledzenie miesiączki, analizę snu i ocenę gotowości.

  Jeśli jest jakiś cel zdrowotny, który chcesz osiągnąć w tym nowym roku, Fitbit z pewnością pomoże ci śledzić postępy i monitorować, jak naprawdę radzi sobie twoje ciało.

  Jest to wymarzone narzędzie dla początkujących biegaczy, które pomaga zrozumieć, w jaki sposób organizm dostosowuje się do bardziej aktywnego stylu życia ORAZ upewnić się, że nie przesadzasz.

  Często zdarza się, że początkujący biegacze, którzy po raz pierwszy czują się na haju, nie mają dość i próbują rzucić sobie wyzwanie codziennego biegania, zaczynając od zera.

  Ryzykując chorobą lub kontuzją (gra słów nie jest zamierzona). Ale właśnie tutaj Fitbit Charge 6 może pomóc ci zrozumieć, kiedy odpocząć i kiedy twoje ciało jest gotowe do ponownego działania. Może pomóc ci nauczyć się słuchać swojego ciała tylko trochę bardziej.

 3. Treningi w aplikacji

 4. Trzeba przyznać, że liczba treningów dostępnych w aplikacji Fitbit jest świetna. Dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie, od treningów siłowych po uważność i przepisy kulinarne.

  Dla początkujących biegaczy znalezienie treningu siłowego, który może pomóc w bieganiu, jest fantastyczne i nie ma wymówki dla „braku czasu”.

  Możesz wybrać trening oparty na czasie (od poniżej 5 minut do ponad 30 minut), skoncentrować się na sprzęcie, jeśli masz w domu hantle lub taśmy – i to nie koniec!

  Od ćwiczeń o niskim obciążeniu po trening HIIT, od skakanki po jogę – każdy znajdzie coś dla siebie, co sprawi, że trening będzie przyjemnością – każda z tych sesji pomoże również poprawić kondycję podczas biegania – tak, nawet 3-minutowy trening brzucha!

 5. Wynik gotowości

 6. Narzędzie numer jeden, które pomoże każdemu, niezależnie od tego, czy już biegasz, czy dopiero zaczynasz. Jest to fantastyczna funkcja, która zestawia bardzo złożone dane i podaje je w pięknej formie opartej na wynikach.

  Gdyby twoje ciało mogło powiedzieć ci dokładnie, jak się czuje, jednym słowem (lub liczbą), kiedy wstajesz, to właśnie to.

  Podobne wariacje można znaleźć w różnych zegarkach do monitorowania kondycji lub zdrowia, więc warto to zrozumieć, rozpoczynając tę niesamowitą biegową podróż (okej, jestem nieco stronniczy).

  Zasadniczo Fitbit Charge 6 mierzy ostatnie poziomy aktywności, jakość snu i zmienność tętna i generuje prosty komunikat „to jest poziom aktywności”. aktywność, którą powinieneś dziś wykonać, aby optymalnie odpocząć i zregenerować siły.

  I tak, każdy biegacz, bez względu na poziom, skorzystałby z tej magii.

Wady Fitbit Charge 6:

 1. Brak dostępnych planów treningowych do biegania

 2. Niestety, Fitbit oferuje bogactwo treningów i sesji uważności, ale nie oferuje treningów biegowych. Zainspirowany do przebiegnięcia lokalnego 5k Parkrun? Tak, Fitbit cię tam nie zaprowadzi, ale może powiedzieć ci, jak zregenerować siły w kolejnych dniach.

  Nie ma ustalonego planu treningowego do naśladowania, przez co przegrywa z konkurencją.

  Dostępne są jednak treningi biegowe. Nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z bieganiem? Cóż, dostępnych jest kilka treningów biegowych na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach.

  Od 2 mil w 20 minut po wprowadzenie do interwałów. Dostępne są sesje trwające od 10 minut do 45 minut w przypadku sesji na świeżym powietrzu, dzięki czemu możesz wybrać to, co lubisz.

 3. Fitbit ma własny system stref tętna

 4. Biorąc pod uwagę, że Fitbit w rzeczywistości nie oferuje planów treningowych, znacznie ograniczył korzystanie z opcji innych firm, szczególnie dla początkujących.

  Większość sesji treningowych wykorzystuje strefy tętna do monitorowania wysiłku i wydajności danej sesji, która zwykle składa się z 5 stref tętna. Od strefy lekkiego wysiłku 1 do strefy maksymalnego wysiłku 5, wszystkie oparte na procencie maksymalnego tętna.

  Ponieważ Fitbit używa systemu trójstrefowego, jest to dość mylące, jeśli zdecydujesz się skorzystać z planu stąd, z czasopism lub czegokolwiek przekazanego ci przez trenera biegania. Fitbit oferuje strefę spalania tłuszczu, strefę cardio i strefę szczytową.

  Byłoby to świetne, gdyby oferowali plany treningowe zgodne z ich trzystrefowym systemem tętna, ale dla wszystkich innych i biegaczy, którzy chcą robić postępy, jest to znacząca przeszkoda.

 5. Śledzenie GPS

 6. Niestety, Fitbit ma reputację firmy, której brakuje w dziale GPS. Każdy Charge 6 jest wyposażony we wbudowany system GPS i GLONASS (taki sam jak w innych modelach marki), jednak okazało się, że śledzenie odległości biegu było nieco opóźnione… o pół mili lub więcej!

  Możesz uzyskać nawigację zakręt po zakręcie za pośrednictwem Map Google, ale ponownie uzyskanie połączenia między wspomnianą aplikacją, telefonem i zegarkiem to trochę cyrku.

  Ponownie, może to być w porządku dla biegaczy, którzy są nowicjuszami w grze, którzy częściej trzymają się miejsc lub parków, które dobrze znają. Zachęcam do niebiegania zbyt daleko od domu, aby nie polegać w dużym stopniu na systemie nawigacji – zawsze miej przy sobie telefon.

Czy masz Charge 6 lub myślisz o jego zakupie? Daj nam znać w komentarzach!

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close