Artykuł napisany przez 4:40 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Ogrodnictwo może zmniejszyć stres, lęk, depresję

Jeśli czujesz się zestresowany i przygnębiony, nowe badania sugerują, że chwytanie za kielnię i brudzenie rąk może poprawić twój nastrój.

Naukowcy odkryli, że pielęgnowanie roślin może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego, nawet u osób, które po raz pierwszy zajmują się ogrodem. U zdrowych kobiet, które uczęszczały na zajęcia ogrodnicze dwa razy w tygodniu, aktywność ta była związana z obniżeniem poziomu stresu, lęku i depresji. Nikt w tym małym badaniu nie zajmował się wcześniej ogrodnictwem.

„Wcześniejsze badania wykazały, że ogrodnictwo może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego ludzi, którzy mają istniejące warunki medyczne lub wyzwania” – powiedział główny badacz Charles Guy, emerytowany profesor wydziału ogrodnictwa środowiskowego Uniwersytetu Florydy. „Nasze badanie pokazuje, że zdrowe osoby mogą również doświadczyć wzrostu dobrostanu psychicznego dzięki ogrodnictwu”.

W badaniu, przeprowadzonym przez interdyscyplinarny zespół badaczy i opublikowanym niedawno online w czasopiśmie PLOS ONE, wzięły udział 32 kobiety w wieku od 26 do 49 lat. Wszystkie były zdrowe, co oznaczało, że nie miały przewlekłych schorzeń, nie używały narkotyków ani tytoniu i nie przepisywano im leków na lęk lub depresję. Połowa kobiet uczestniczyła w sesjach ogrodniczych, a druga połowa w zajęciach plastycznych.

„Zarówno ogrodnictwo, jak i zajęcia artystyczne wiążą się z nauką, planowaniem, kreatywnością i ruchem fizycznym, i oba są stosowane terapeutycznie w warunkach medycznych. To sprawia, że są bardziej porównywalne, z naukowego punktu widzenia, niż na przykład ogrodnictwo i kręgle lub ogrodnictwo i czytanie” – wyjaśnił Guy w uniwersyteckim komunikacie.

Podczas sesji ogrodniczych uczestnicy badania uczyli się jak siać nasiona, przesadzać różne rodzaje roślin oraz zbierać i smakować rośliny jadalne. Uczestnicy, którzy chodzili na zajęcia artystyczne uczyli się drukowania, tworzenia papieru, rysowania i kolażu.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie serii testów mierzących ich niepokój, depresję, stres i nastrój. Zespół badawczy stwierdził, że podczas gdy grupy ogrodnicze i artystyczne doświadczyły podobnej poprawy zdrowia psychicznego w czasie, ogrodnicy zgłosili nieco mniejszy niepokój niż artyści.

„Badania na większą skalę mogą ujawnić więcej o tym, jak ogrodnictwo jest skorelowane ze zmianami w zdrowiu psychicznym” – powiedział Guy. „Uważamy, że te badania pokazują obietnicę dla dobrostanu psychicznego, roślin w opiece zdrowotnej i w zdrowiu publicznym. Byłoby wspaniale, gdyby inni badacze wykorzystali naszą pracę jako podstawę do tego rodzaju badań.”

Mimo to, pomysł wykorzystania ogrodnictwa jako rodzaju terapii nie jest niczym nowym: istnieje od co najmniej XIX wieku jako coś zwanego ogrodnictwem terapeutycznym. Autorzy badania ustalili, że może być coś starożytnego w związku ludzi z roślinami – jako gatunek, ludzie mogą być okablowani, aby być przyciągniętym do roślin, ponieważ polegają na nich dla żywności, schronienia i innych środków przetrwania.

Pod koniec badania, wielu uczestników znalazło nowo odkrytą pasję, zauważyli badacze.

„Pod koniec eksperymentu wielu uczestników mówiło nie tylko o tym, jak bardzo podobały im się sesje, ale także o tym, jak planowali kontynuować ogrodnictwo” – powiedział Guy.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close