Artykuł napisany przez 11:28 pm Bieganie, Ćwiczenia

Nowy rok, nowy biegacz: Nasze propozycje butów do biegania dla początkujących

W danym momencie na rynku dostępnych jest ponad 200 butów do biegania.

Kupujemy, testujemy i recenzujemy buty do biegania od 15 lat i możemy pomóc Ci zawęzić ten wybór.

Aby to uprościć, oto co musisz wiedzieć:

  1. Potrzebujesz butów do codziennego biegania. Żadnych karbonowych wyścigówek, żadnych lekkich butów do tempa, żadnych zero-dropów itp.
    Twoja pierwsza para butów do biegania powinna być prosta, wygodna i wszechstronna. Po zapoznaniu się z pierwszą parą będziesz wiedział, co lubisz, a czego nie, i będziesz mógł zacząć szukać innych butów.
  2. Komfort i dopasowanie powinny być głównymi czynnikami. Buty, w których czujesz się komfortowo i które dobrze do Ciebie pasują, będą Ci służyć przez wiele kilometrów.
  3. Większość ludzi będzie pasować do tradycyjnych neutralnych butów do biegania, ale jeśli masz niestabilne kostki, możesz skorzystać z butów do biegania ze wsparciem. (Wyjaśnimy to za chwilę).
  4. Planujesz wybrać się w teren? Pomożemy Ci znaleźć dobre buty do biegania w terenie.

Gotowy na nasze rekomendacje? Do dzieła!

Najlepszy wszechstronny but: Saucony Ride 17

Saucony Ride 17 to wyjątkowy but do codziennego treningu, zapewniający komfort, odrobinę stabilności i dużą wytrzymałość.

Oprócz tego, że jest idealny do pierwszego wejścia w bieganie – Ride 17 jest również dość wszechstronny, będąc w stanie zwiększyć tempo, gdy chcesz biegać szybciej i nadal być wygodnym przez wiele kilometrów podczas dłuższych biegów.

Gdybyś wysłał mi dziś e-mail z pytaniem, w jakich butach do biegania zacząć biegać, ten but byłby moją rekomendacją.

Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Saucony Ride 17 tutaj.

Nieco tańsza opcja: Nike Winflo 10

Polecam Nike Winflo 10 nowym biegaczom od dnia, w którym go zrecenzowaliśmy. Kosztują 100 dolarów – ale można je znaleźć jeszcze taniej w Internecie – i są niezwykle trwałym i wygodnym neutralnym butem do biegania.

Powiedziałbym, że jest to but „Goldilocks”: świetna równowaga między wagą, amortyzacją, dopasowaniem… plus bardzo wysokiej jakości wygląd, który sugerowałby wyższą cenę.

Bonus: jego wszechstronność sprawia, że jest to również dobry but do ogólnego użytku na siłowni.

Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Nike Winflo 10 tutaj.

Najwyższej jakości: New Balance 1080v13

Model New Balance 1080 v13 jest tym, co nazywamy butem treningowym Max Cushion.

W zamian za nieco wyższą cenę niż typowy codzienny trener, New Balance 1080 v13 oferuje pluszową amortyzację na podeszwie i miękką, wysokiej jakości cholewkę dla wygody stóp.

Możesz przeczytać naszą pełną recenzję New Balance 1080 v13 tutaj.

Dla dodatkowego wsparcia: Brooks Adrenaline GTS 23

Niektórzy biegacze (w tym ja) mają problemy ze stabilnością kostki. Oznacza to, że gdy nasze stopy lądują na ziemi przy każdym kroku, nasze kostki chwieją się i nie absorbują prawidłowo uderzenia.

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz butów stabilizujących? Stań balansując na jednej nodze na raz przez 30-45 sekund. Czy możesz to zrobić z łatwością? W takim razie najprawdopodobniej nie potrzebujesz butów stabilizujących. Ale jeśli to proste ćwiczenie stanowi dla Ciebie wyzwanie, możesz być dobrym kandydatem do Adrenaline GTS 23.

Adrenaline nadal będzie zapewniać amortyzację i wygodę – ale rozwiązania takie jak szersza podstawa stopy i szyny ochronne na podeszwie środkowej zapewnią ochronę Twojego kroku.

Naszą recenzję modelu Adrenaline GTS 23 można znaleźć tutaj.

Luksusowy, pbujna stabilność: Asics Gel Kayano 30

Dla mnie osobiście Asics Kayano 30 to jedna z najlepszych aktualizacji (i butów do biegania) tego roku.

Kayano 30 ma miękką, bardzo amortyzowaną konstrukcję, która jest wygodna w różnych tempach (od chodzenia po szybsze biegi) i ma wysokiej jakości materiały.

Sprawdź naszą recenzję Kayano 30 tutaj.

Dla oszczędnych: Under Armour Charged Assert 10

Under Armour Charged Assert to najlepiej sprzedające się buty rok w rok. Z pewnością cena jest dużą częścią jego sukcesu – ale to nie jedyna rzecz, którą Assert 10 ma dla siebie.

Jest to dobrze skonstruowany but, który może wytrzymać wiele kilometrów i z łatwością zabierze Cię na biegi do 7 mil.

Największą zaletą Under Armour Charged Assert 10 jest ich wszechstronność: będziesz ich używać do załatwiania spraw, treningu na siłowni lub biegania na bieżni.

Zalecana cena detaliczna jest już niezwykle konkurencyjna – ale można je łatwo znaleźć w Internecie jeszcze taniej.

Oto recenzja Charged Assert 10.

Jeśli biegasz w terenie: Salomon Thundercross

Salomon to jedna z największych marek w świecie outdooru, a ich buty do biegania w terenie z pewnością mają wiele do zaoferowania.

Thundercross jest stosunkowo nowym butem w ich ofercie i oferuje wiele za swoją cenę, dla początkujących i średnio zaawansowanych biegaczy trailowych.

To świetny wybór na krótkie i długie dystanse i może być używany na różnych terenach. Jeśli jesteś biegaczem, który nie ma ogromnej ilości butów trailowych i szukasz tylko jednej pary, te będą odpowiednie. Możesz się w nich ścigać i trenować przez cały rok.

Recenzja Salomon Thundercross jest tutaj!

Ostatnie słowa

Twoje poszukiwania idealnych butów do biegania nigdy się nie zakończą. Będziesz ewoluować jako biegacz, a buty do biegania będą coraz lepsze.

Jesteśmy przekonani, że każdy z 7 butów przedstawionych powyżej jest świetnym pierwszym butem do biegania dla większości ludzi.

Zacznij od jednego z tych butów (w oparciu o swoje potrzeby/preferencje/budżet/teren…) i przyzwyczaj swoje ciało do biegania.

Wkrótce zaczniesz zdawać sobie sprawę z tego, co chciałbyś „poprawić” przy wyborze następnego buta. Czy chciałbyś, aby były bardziej miękkie? Twardsze? Szersze? Lżejsze? Zawsze możesz do nas wrócić, abyśmy pomogli Ci znaleźć następne buty do biegania.

Robimy to od 2009 roku – co roku kupujemy ponad 120 par i testujemy je przez co najmniej 50 mil. Nie jesteśmy związani z żadną marką i staramy się polecać tylko to, co naprawdę nam się podoba.

Powodzenia w Twojej biegowej podróży, a jeśli szukasz całkowicie darmowych planów treningowych – nie szukaj dalej niż darmowe plany treningowe Running Shoes Guru – opracowane przez naszego własnego trenera Peytona Hoyala, pomogliśmy do tej pory ponad 50 000 osób w osiągnięciu ich celów!

(Visited 6 times, 1 visits today)
Close