Artykuł napisany przez 8:56 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Sportowcy wykorzystują stres, aby poprawić swoje samopoczucie – oto jak Ty też możesz to zrobić

Prawie każdy chce wiedzieć, jak zmniejszyć stres. W końcu stres może mieć wiele negatywnych skutków zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zmiana sposobu myślenia o stresie może w rzeczywistości pomóc nam lepiej sobie z nim radzić. Może to nie tylko poprawić nasze samopoczucie, w tym zdrowie psychiczne, ale także sprawić, że będziemy w stanie lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach w przyszłości. A sposobem, w jaki można się tego nauczyć, są sportowcy.

Sposób, w jaki dana osoba myśli o stresie w ogóle, nazywany jest „nastawieniem na stres”. Niektórzy ludzie postrzegają stres jako coś negatywnego i uważają, że należy go całkowicie unikać. Inni postrzegają stres bardziej pozytywnie i uważają, że przyniesie on korzyści dla ich zdrowia, wydajności lub produktywności.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Australii wykazały, że ludzie, którzy postrzegają stres jako coś pozytywnego, osiągają większą wydajność w pracy, lepsze zdrowie psychiczne i wyniki w nauce. Istnieją również powiązania między pozytywnym nastawieniem a tym, jak ludzie postrzegają stresujące sytuacje – takie jak postrzeganie trudnych zadań jako wyzwania, a nie zagrożenia.

Jednak do tej pory niewiele było wiadomo na temat nastawienia do stresu i sportowców. Biorąc pod uwagę, że sportowcy codziennie spotykają się ze stresującymi sytuacjami, nad którymi często mają niewielką kontrolę – na przykład ze strony mediów lub podczas wyścigu lub meczu – nasz zespół badawczy chciał zbadać, w jaki sposób ich przekonania na temat stresu wpływają na ich zdrowie psychiczne.

Zebraliśmy dane od ponad 400 sportowców z całego świata. Uczestnicy pochodzili z różnych dyscyplin sportowych i byli to zarówno sportowcy rekreacyjni, jak i elitarni. Wykorzystaliśmy kwestionariusze do pomiaru nastawienia sportowców do stresu i ich zdrowia psychicznego. Następnie przeanalizowaliśmy, w jaki sposób te dwa czynniki są ze sobą powiązane, a także czy wiek, płeć i poziom rywalizacji mają na to wpływ.

Każda osoba ma inny sposób myślenia o stresie. Dmitry Demidovich / Shutterstock

Odkryliśmy, że sportowcy, którzy postrzegali stres jako pozytywny lub wzmacniający, częściej postrzegali stresujące sytuacje jako wyzwanie. Było to również powiązane z lepszym zdrowiem psychicznym, w tym większą energią i mniejszą liczbą objawów depresji.

Oczywiście przewlekły stres jest powiązany z całym szeregiem negatywnych warunków zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby nie przedstawiać stresu jako czegoś pozytywnego. Jeśli jednak podkreślimy, że reakcje na ostry stres mogą być pomocne, sportowcy z większym prawdopodobieństwem będą osiągać lepsze wyniki i cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym. Na przykład, jeśli sportowiec postrzega stres związany z zawodami jako przydatny, może to prowadzić do lepszego skupienia i motywacji do odniesienia sukcesu.

Sposób myślenia o stresie

Oczywiście sportowcy różnią się nieco od przeciętnych ludzi. Ale to nie znaczy, że nie możemy również nauczyć się zmieniać własnego nastawienia do stresu, aby poprawić nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że u przeciętnej osoby oglądanie filmów wyjaśniających pozytywne skutki stresu i przyczyny jego występowania może pomóc w zmianie nastawienia do stresu.

Badania wykazały nawet, że oglądanie takich filmów może pomóc ludziom osiągać lepsze wyniki podczas pozorowanej rozmowy kwalifikacyjnej i lepiej się koncentrować. Inne badanie wykazało również, że myślenie o swoich reakcjach na stres jako pozytywnej (a nie negatywnej) reakcji może poprawić samopoczucie i wyniki w nauce. Może to oznaczać, że dana osoba myśli o swoim nerwowym żołądku jako o znaku, że jest podekscytowana, a nie zestresowana.

Najlepszym sposobem na zastosowanie tego w praktyce jest wizualizacja stresupełną sytuację i jak na nią zareagujesz, podobnie jak może to zrobić sportowiec. Na przykład, wyobraź sobie, że masz wygłosić prezentację w pracy. Po pierwsze, potwierdź wszelkie objawy stresu, które możesz odczuwać – takie jak przyspieszone tętno. Po drugie, zaakceptuj te uczucia, uznając, że mają one na celu pomóc ci się skupić i zwiększyć twoją energię.

Wreszcie, wizualizuj sobie, że decydujesz się postrzegać stres jako pomocny i wykorzystuj te reakcje, aby rozwijać się pod presją. Na początku może się to wydawać trudne, ale dzięki praktyce wszyscy możemy nauczyć się używać wizualizacji do reinterpretacji stresu jako pomocnego.

Stres nie zawsze oznacza cierpienie. Jeśli zdecydujemy się zaakceptować i zaakceptować zalety stresu, może on poprawić nasze zdrowie psychiczne, wydajność i produktywność.

Oryginalny post

Autor

Paul Mansell, doktorant, Stres w sporcie, Uniwersytet w Birmingham

(Visited 4 times, 1 visits today)
Close