Porady dotyczące kontroli wagi często koncentrują się na tym, co jeść i ile kalorii spalić podczas ćwiczeń. Jednak jeszcze jeden czynnik może odgrywać istotną rolę w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi: poziom stresu.
„Badania rzeczywiście wykazały, że istnieje związek między reakcją organizmu na stres a zmianami masy ciała” – powiedziała Amberly Malone, dietetyk kliniczny w AdventHealth-Central Texas w Killeen. „Stres może powodować zmiany w naszych nawykach i zachowaniach, ale możemy również zaobserwować te zmiany na poziomie molekularnym”.
Naukowcy odkryli, że przewlekły stres wiąże się z przybieraniem na wadze przez dłuższy czas. Osoby z wyższymi markerami hormonu stresu, kortyzolu, miały wyższe BMI.
Hormon kortyzolu jest niezbędny dla wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele, w tym kontrolowania ciśnienia krwi, metabolizmu i uwalniania insuliny w celu kontroli poziomu cukru we krwi.
„Jednak chronicznie wysoki poziom kortyzolu spowodowany stresem może zaburzać metabolizm i zwiększać apetyt na wysokokaloryczne pokarmy” – powiedział Malone.
W przeszłości stresujące sytuacje wymagały fizycznej reakcji, a zatem dużej ilości energii. Jednak ewolucja zmieniła nasze społeczeństwo i dzisiejsze stresory są przede wszystkim psychologiczne, co powoduje, że nadmiar energii jest głównie magazynowany w postaci tłuszczu z brzucha.
Chronicznie podwyższony poziom hormonów stresu może powodować zwiększony apetyt. Ze względu na czynniki biologiczne, komfortowe jedzenie jest jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy odczuwamy niepokój.
„Nie jest niczym niezwykłym używanie jedzenia jako mechanizmu radzenia sobie ze stresem i innymi nieprzyjemnymi uczuciami, takimi jak depresja i lęk” – powiedział Maline.
Chociaż jedzenie na pocieszenie nie pomaga obniżyć poziomu stresu, nauka wykazała, że jedzenie może wydawać się lepsze, gdy jest spożywane w odpowiedzi na stres.
„Jednak stres może również powodować zmiany w zachowaniu i problemy żołądkowo-jelitowe, które mogą w rzeczywistości prowadzić do utraty apetytu lub słabego spożycia” – powiedział Malone. „Tak czy inaczej, stres może negatywnie wpływać na naszą wagę poprzez zwiększanie lub zmniejszanie naszego spożycia energii lub zwiększanie lub zmniejszanie naszego wydatku energetycznego”.
Jedzenie może wpływać na sposób, w jaki organizm radzi sobie ze stresem. Ogólnie rzecz biorąc, dieta znacząco wpływa na nastrój i wagę danej osoby. Badania wykazały, że dobrze odżywione mózgi są spokojniejsze i bardziej optymistyczne, co pomaga w jasnym myśleniu.
„Badania wykazały, że przestrzeganie zdrowej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska, może chronić przed depresją” – powiedział Malone. „Co więcej, badania wykazały korelację między dietą bogatą w tłuszcze i cukier a zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji i stanów lękowych”.
Eksperci zalecają pokarmy bogate w witaminę E, cynk i tłuszcze omega-3, które mogą obniżyć stan zapalny i zmniejszyć niepokój. Skupienie się na żywności pochodzenia roślinnego z różnymi owocami i warzywami może również obniżyć poziom stresu i zachęcić do zdrowego mikrobiomu jelitowego ze względu na wysoką zawartość błonnika.
Podczas gdy współczesne życie jest pełne stresorów, których nie zawsze można kontrolować, stresem można zarządzać poprzez odpowiedni sen i regularne ćwiczenia, a także zdrowe, dobrze zbilansowane odżywianie.
„Jak widać, może to być błędne koło, jeśli jedzenie jest jedynym sposobem radzenia sobie z emocjami” – powiedział Malone. „Znajdź inne sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak ćwiczenia, spotkania towarzyskie z przyjaciółmi i rodziną, medytacja lub robienie czegoś innego, co przynosi ci radość”.
Oryginalny post