Artykuł napisany przez 7:47 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Korzyści z Tribulus Terrestris | Dowody i badania naukowe

Tribulus Terrestris znalazł drogę do głównego nurtu suplementów ziołowych, częściowo dlatego, że miliony ludzi codziennie zwracają się w kierunku leków uzupełniających. Ale co dokładnie robi Tribulus? W tym artykule staram się unikać szumu w mediach społecznościowych i „referencji”. Jak zawsze, przyjrzymy się uzasadnionym dowodom naukowym, aby określić, jakie korzyści może mieć dla Ciebie.

Badania podzieliłem na dwie kategorie. W pierwszej mamy kilka zastosowań z wybitnymi badaniami medycznymi na ich poparcie. Następnie zajmiemy się trudniejszymi tematami, w których badania są albo zbyt nowe, aby im zaufać, albo po prostu zbyt niewiarygodne.

Szybkie trafienia

  • Tribulus może być stosowany w ekstraktach, w całości lub w suplementach; żadne wskazania nie wykazują różnicy w skuteczności.

  • Prawie każde badanie wykazało, że Tribulus jest bezpieczny; wartości odstające omówiono w powiązanym artykule tutaj.

  • Dla wszystkich kategorii najlepszych dowodów istnieje wiele badań z pozytywnymi wynikami. Reprezentują one najbardziej obiecujące zastosowania Tribulusa.

  • We wszystkich przypadkach należy jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem, zakończeniem lub zmianą jakiejkolwiek rutyny medycznej.

Najlepsze dowody na stosowanie

Oto dobre rzeczy. Mam tu na myśli dobrą naukę wykazującą dobry efekt.

Funkcje seksualne

Przeważająca liczba badań nad Tribulusem dotyczy zdrowia seksualnego. Nadal nie wiadomo, czy istnieją jakiekolwiek rzeczywiste efekty testosteronu, ale liczne badania potwierdziły stosowanie Tribulusa dla funkcji seksualnych, zwłaszcza wśród mężczyzn. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że po dziewięciu miesiącach stosowania wystąpiły ogólne korzyści, co odzwierciedla zdecydowaną większość badań dotyczących parametrów seksualnych zarówno mężczyzn, jak i kobiet po leczeniu Tribulusem.

Ciśnienie krwi

Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie wysokiego ciśnienia krwi i nadciśnienia, sensowne jest, że społeczność medyczna na całym świecie szuka nowych i bezpieczniejszych środków zaradczych. W jednym z ostatnich badań z zastosowaniem Tribulusa zaobserwowano prawie 8-punktowy spadek ciśnienia krwi w porównaniu z placebo, a autorzy zauważyli, że był on bezpieczny we wszystkich przypadkach.

Ból w klatce piersiowej

Oprócz obniżania ciśnienia krwi, istnieją osobne dowody na to, że Tribulus może zmniejszać długotrwały ból w klatce piersiowej (dusznicę bolesną). Wydaje się, że ma on naturalną zdolność do poszerzania tętnic wieńcowych, bez niepożądanych reakcji na inne układy organizmu.

Infekcje

Chociaż nie przeprowadzono badań na żywych uczestnikach, ziołowy środek do leczenia opryszczki w jamie ustnej spotkał się z pozytywnym odbiorem w warunkach klinicznych. Naukowcy znaleźli wystarczająco dużo dowodów na poparcie Tribulusa, że wezwali do przeprowadzenia badań na żywych populacjach.

Prostata

Ponownie, nie możemy mówić o mechanizmie (i czy jest to efekt testosteronu / DHT), mamy dobre dowody na to, że Tribulus może złagodzić objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH lub powiększonej prostaty). Stan, który dotyka miliony mężczyzn, Tribulus może zmniejszyć liczbę objawów już po 12 tygodniach, choć nie jest jasne, czy korzyści te rozciągają się poza okres, w którym mężczyźni przestają go przyjmować.

Cukier we krwi

Podwójnie ślepe badanie przeprowadzone na prawie 100 kobietach wykazało, że zaledwie 3 miesiące stosowania Tribulusa może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą (II). Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych, a w drugim ukłonie w stronę wpływu Tribulu na ciśnienie krwiW badaniu tym zaobserwowano również niższy poziom trójglicerydów w grupie Tribulus. Efekt ten zaobserwowano w prawie pół tuzinie innych niezależnych badań, takich jak to, co sprawia, że wyniki te trudno spisać na straty.

Siła kości

W artykule, który ukaże się wkrótce, omówię rolę, jaką witamina D odgrywa w naszym zdrowiu kości i jak ważna może być w dosłownym ratowaniu naszego życia, gdy się starzejemy. Okazuje się, że Tribulus może pomóc również w tym zakresie. W eksperymencie z udziałem zwierząt laboratoryjnych naukowcy odkryli znacznie silniejszy wzrost kości po leczeniu Tribulusem, a nawet powołując się na to, że może to być spowodowane interakcją z Dehydroepiandrosteronem (DHEA).

Eksperymentalne zastosowania i możliwe mity

Poniższe badania są nieco bardziej nietypowe niż te, które omówiliśmy do tej pory. Ogólnie rzecz biorąc, nie zmieniałbym żadnych istniejących leków ani wyborów leczniczych związanych z tymi zastosowaniami przed omówieniem ich z lekarzem. Ale implikacje i obietnice niektórych z tych danych nie mogą być ignorowane.

Rozpoczęcie badań na ludziach nad lekami ziołowymi jest niezwykle trudne, jeśli chodzi o badania nad rakiem, ponieważ w wielu przypadkach niepowodzenie może oznaczać śmierć. Pozostawia to naukowcom tak zwane testy „in vitro” (dosłownie „w szkle”). W tych eksperymentach laboratoryjnych badacze mogą przetestować związek przeciwko komórkom danej choroby, poza ludzkimi pacjentami.

W jednym z takich eksperymentów przeprowadzonych przez chińskich naukowców, Tribulus wykazał zdolność do zatrzymywania wzrostu raka piersi, co może być nieocenione dla przyszłych badań onkologicznych. Niektóre z tych badań są już w toku i wykazały pozytywne wyniki, ale jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy mogą być skuteczne u pacjentów.

Tribulus jest tradycyjnie stosowany w celu zwiększenia poziomu testosteronu, a anegdotyczne dowody na to obfitują. Ale jeśli chodzi o dowody naukowe, widziałem wyniki dotyczące Tribulusa w obie strony, z niektórymi badaniami klinicznymi wykazującymi obiecujące wyniki. Nie ma jednak pewności co do wyników innych badań, które nie wykazały żadnego działania zwiększającego poziom testosteronu. Jeśli jesteś zainteresowany pełnym zestawieniem, jakiś czas temu poświęciłem temu tematowi pełny artykuł.

Przechodząc jednak do następnego tematu, mamy badanie, w którym Tribulus poprawił poziom testosteronu, ale tylko w jednym pomiarze siły (wyciskanie na ławce).

Niezależnie od wpływu Tribulusa na testosteron, w badaniu sportowców w ciągu 5 tygodni treningu wytrzymałościowego i siłowego nie zaobserwowano żadnych korzyści dla grupy Tribulus w porównaniu z placebo. Podczas gdy inni mogą mieć inne wyniki, można to wytłumaczyć psychosomatyką.

Ile przyjmować?

Zakresy dawek Tribulusa różnią się prawie tak bardzo, jak zakres badań. Na przykład w jednym z badań nad nadciśnieniem tętniczym dawka wynosiła aż 6 g, czyli 6000 mg! W większości badań dotyczących cukrzycy dawka wynosiła około 1000 mg, a w jednym badaniu dotyczącym zdrowia seksualnego użyto tylko 7,5 mg.

Ogólne wytyczne są takie, aby utrzymać się w przedziale od 750 do 1500 mg dziennie, choć zawsze zalecam rozpoczęcie od najniższej dostępnej dawki przez kilka tygodni, oceniając wpływ na organizm przed zwiększeniem dawki.

Słowo końcowe

Wygląda na to, że istnieje wiele obiecujących dróg, którymi może nas zaprowadzić stosowanie Tribulusa, choć musimy przyznać, że potrzebne są dalsze badania w kilku obszarach. Na razie, jeśli czujesz, że ziołowy środek w jednym lub kilku z tych obszarów może być dla Ciebie odpowiedni, uzbrój się w wiedzę i skonsultuj się z lekarzem – lepsze jutro może zacząć się już dziś.

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close