Artykuł napisany przez 11:54 pm Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Jakie są skutki uboczne Tribulus Terrestris? | Fakty i OSTRZEŻENIA

Odpowiedni artykuł na temat korzyści płynących ze stosowania Tribulusa dostarczył nam wielu interesujących informacji. Podczas gdy większość dowodów wykazała, że Tribulus jest bezpieczny, istniały pewne odstające przypadki i badania, na które czułem, że muszę zwrócić uwagę moich czytelników.

Oprócz skutków ubocznych, istnieją również inne czynniki, o których należy pamiętać, takie jak inne przyjmowane recepty. Pamiętaj, aby przeczytać każdą sekcję, jeśli rozważasz przyjmowanie Tribulusa. A teraz, bez dalszych ceregieli, oto wszystko, co społeczność naukowa ma do powiedzenia na temat niepożądanych skutków Tribulus Terrestris.

Co należy wiedzieć

  • Zawsze należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu.

  • Tylko jedno badanie kliniczne wymienia jakiekolwiek skutki uboczne i są one związane z trawieniem. Inne poważne schorzenia wydają się dotyczyć wyłącznie mężczyzn.

  • Interakcje z lekami są jednak równie ważne dla mężczyzn i kobiet.

  • Wreszcie, należy powiadomić lekarza, jeśli wybierasz się na operację i zażywasz Tribulus.

Objawy

Poniższe dane pochodzą niemal w całości z literatury opisującej przypadki. Oznacza to, że dane nie zostały zgłoszone podczas badań klinicznych, ale od pacjentów przychodzących do szpitala lub lekarza z objawami, objawy, które lekarze prowadzący później ustalili jako wynik stosowania Tribulusa.

Nerki i wątroba

Mamy jeden, choć starszy, przypadek młodego mężczyzny przyjmującego Tribulus Terrestris, który spowodował toksyczność nerek i wątroby. Skutki były na tyle poważne, że spowodowały kamicę nerkową, ale nie wiemy, ile zażywał ani jak długo. Inny przypadek z dużo późniejszego okresu wykazał nagromadzenie się kilku obcych substancji w nerkach młodego mężczyzny. Ponownie jednak nie znamy żadnych szczegółów na temat stosowania przez niego Tribulusa. Nie mówi nam to zbyt wiele, ale warto o tym pamiętać.

Podrażnienie przewodu pokarmowego/skurcze/biegunka

W jednym z nielicznych badań klinicznych zgłaszających skutki uboczne, faktycznie mamy kilka wymienionych, ale wszystkie mają związek z trawieniem. Należy zauważyć, że dawka w tym eksperymencie była dość niska (7,5 mg), podczas gdy inne badania ze znacznie wyższymi dawkami nie wykazały żadnych skutków ubocznych.

Płuco (owoc)

Czytałem, że istnieje ryzyko związane z jedzeniem kolczastych owoców Tribulusa i w końcu znalazłem powód tego ostrzeżenia: odosobniony przypadek sprzed 20 lat, w którym nastolatek zjadł jeden z cierni rośliny, który następnie utknął w jego oskrzelach; Zalecałbym przetworzenie tej części rośliny lub po prostu jej unikanie.

Priapizm

Choć często się z tego żartuje, to naprawdę nie jest to powód do śmiechu. W rzeczywistości jeden mężczyzna musiał otrzymać pomoc medyczną z powodu przedłużającej się erekcji i wymagało to inwazyjnego zabiegu.

Ginekomastia

To znowu pochodzi z jednego odosobnionego przypadku, ale informujemy o tym, co znaleźliśmy, tutaj w Urodowa Fit Maniaczka. W tym przypadku wydaje się, że młody mężczyzna miał wzrost tkanki piersi w wyniku przyjmowania Tribulusa, choć nie wiemy, ile go przyjmował – lub czy brał też coś innego.

WAŻNE – poziom cukru we krwi (przed operacją)

W artykule odpowiadającym temu zauważyłem, że kilka badań klinicznych wykazało, że Tribulus może obniżać poziom cukru we krwi. Chociaż ogólnie jest to dobra rzecz, musisz poinformować personel medyczny, jeśli poddajesz się operacji. Niezastosowanie się do tego zalecenia może być śmiertelne.

Karmienie piersią

Nie mamy zbyt wielu danych na temat ludzi, ale informacje, które posiadamy, są nieco niepokojące. Na przykład, jedno studium przypadku populacji owiec wykazało zaburzenia mózgu u młodych owiec, które spożywały Tribulus.

Interakcje z lekami

Oprócz skutków zwykłego stosowania zbyt dużej ilości Tribulusa, istnieją również kwestie związane z lekami. Należy uważnie przeczytać tę sekcję, ponieważ niektóre z konsekwencji mogą być poważne.

Leki moczopędne

Kilka szpitali ostrzega, że Tribulus może nasilać działanie leków moczopędnych, które mogą obniżać ciśnienie krwi do niebezpiecznego poziomu. Jeśli przyjmujesz leki moczopędne, nie rozpoczynaj przyjmowania Tribulusa przed rozmową z lekarzem; a jeśli przyjmujesz Tribulus, poinformuj lekarza, jeśli chce on włączyć leki moczopędne.

Leki obniżające ciśnienie krwi

Ponieważ Tribulus może samodzielnie obniżać ciśnienie krwi, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu obu leków lub o możliwości przyjmowania obu leków w przyszłości.

Leki przeciwcukrzycowe

Podobnie jak w przypadku powyższych dwóch rodzajów leków, nie chcesz przyjmować ziołowego środka na coś, na co również masz receptę. Biorąc pod uwagę wpływ Tribulusa na poziom cukru we krwi, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwej interakcji z lekami przeciwcukrzycowymi.

Lit

Chociaż lit nie jest już powszechnie przepisywany, nadal jest stosowany w ściśle kontrolowanych sytuacjach. Istnieją wskazania, że Tribulus może uniemożliwić organizmowi wydalanie litu z organizmu, powodując niebezpieczną toksyczność.

Przemyślenia końcowe

Wiele kwestii bezpieczeństwa związanych z Tribulusem koncentruje się wokół młodych mężczyzn przyjmujących go w celu uzyskania efektów sterydowych. Dla reszty z nas, zwłaszcza tych, którzy nie przyjmują obecnie leków, zalecane dawki 750-1500 mg w odstępach 90-dniowych wydają się być dobrze tolerowane. Jeśli jednak czujesz, że możesz mieć niepożądaną reakcję, zachowaj ostrożność i skonsultuj się z lekarzem.

Najnowsze artykuły

Sam jest pasjonatem zdrowia i fitnessu, który od ponad 10 lat interesuje się suplementami, fitnessem i dobrym samopoczuciem. Jest założycielem Urodowa Fit Maniaczka – marki zajmującej się zdrowiem i odnową biologiczną oraz posiada wiele certyfikatów fitness, w tym certyfikaty treningu osobistego i żywienia. Sam pracuje jako trener personalny od trzech lat i jest oddany pomaganiu swoim klientom w osiąganiu ich celów fitness i prowadzeniu zdrowszego stylu życia. Wierzy, że zdrowy styl życia ma kluczowe znaczenie dla szczęśliwego i satysfakcjonującego życia i jest zaangażowany w dzielenie się swoją wiedzą i pasją z innymi.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Close