Artykuł napisany przez 2:00 am Odżywianie, Witaminy i Suplementy

Jaka jest zalecana dawka Ashwagandha | Wyniki oparte na dowodach naukowych

Ashwagandha szybko stała się jednym z najpopularniejszych składników w świecie suplementów. Pojawia się we wszystkim, od nootropów po boostery T, dzięki swojej reputacji w zakresie wyników. I jest to w dużej mierze zasłużona reputacja.

Ale może to być mylące, gdy natkniemy się na tak wiele różnych dawek – co jest zbyt wysokie, a co niewystarczające? A potem dochodzimy do terminów technicznych, takich jak Withanolides i zastrzeżonych preparatów, takich jak KSM. Tak więc w tym artykule wskakujemy w chwasty. Omówimy, co sprawia, że Ashwagandha jest skutecznym preparatem, ile potrzebujesz w zależności od tego, czego chcesz, i jak wygląda w niektórych z najbardziej skutecznych suplementów.

Kluczowe wnioski

  • Wiele badań klinicznych Ashwagandhy próbuje wyizolować działanie witanolidów lub witanolidów.

  • Niektóre „wysokodawkowe” preparaty Ashwagandha zawierają taką samą ilość witanolidów/ witanolidyn, co niższe dawki.

  • Zakres dawek i związków aktywnych różni się w dużym stopniu w zależności od zastosowania.

  • Standaryzowane ekstrakty Ashwagandhy dają konsumentowi najlepszą szansę na poznanie procentowej zawartości związków aktywnych w suplementach.

Withanolidy i Withaferyny

Dwa najczęściej badane aspekty Ashwagandhy to witanolidy i witanolidyny. (Oba, jak widać, dzielą swoją nazwę z naukową nazwą Ashwagandhy, Withania somnifera).

Oba te związki wykazują różne właściwości. Aby zbadać, czym każdy z nich się różni, podzieliłem je na dwie sekcje.

Withanolidy

Sklasyfikowane jako „steroidowe laktony”, witanolidy to w rzeczywistości grupa związków o ponad 24 strukturach chemicznych. Jeśli szukasz konkretnej dawki Ashwagandhy, możesz zacząć od próby określenia procentowej zawartości witanolidów, zwłaszcza jeśli jest to ekstrakt. Większość badań nad stężeniem witanolidów wskazuje, że więcej znaczy lepiej.

Zastosowania i przebadane dawki

Po przeczytaniu dosłownie setek stron prób klinicznych i badań, przygotowałem krótkie podsumowanie rodzajów dawek stosowanych przez naukowców w różnych badaniach. Uwzględniłem tylko badania, w których dawki były wystarczająco wysokie, aby wykazać korzyści, pozostając jednocześnie bezpiecznymi. Oznacza to, że Ashwagandha była skuteczna i nie powodowała skutków ubocznych.

Testosteron

Jednym z najpopularniejszych zastosowań Ashwagandhy jest zwiększanie produkcji testosteronu. Była to najbardziej spójna dawka dla konkretnego zastosowania, przy czym prawie w każdym badaniu stosowano 240 mg.

Wydajność fizyczna

Podobnie jak w przypadku badań kognitywnych, próby Ashwagandhy dotyczące sprawności fizycznej odnotowały ogromną zmienność, od kilkuset miligramów do ponad 1000.

Zakresy

Jeśli wolisz ładną, uporządkowaną tabelę do przeglądania danych, przygotowałem tę tabelę, aby mieć nadzieję, że będzie ona miała sens. Jedna wartość odstająca wspomniana w notatce na dole nie mogła zostać wyśledzona, ale jest tutaj wymieniona.

*W jednym badaniu użyto aż 12 000 mg całego zioła, a w innym 2500 mg ekstraktu.

Preparaty

Być może zastanawiasz się już, jak rozpoznać, którą Ashwagandhę przyjmujesz. Właśnie dlatego niektórzy producenci wysokiej jakości suplementów, takich jak TestoPrime, używają niezależnie przygotowanej Ashwagandhy, z analizą laboratoryjną potwierdzającą jej skład Withanolide.

Shoden®

</p>

Kilka prób klinicznych i badań, które czytałem, wykorzystywało Shoden Ashwagandha, wyprodukowany przez NutriScience. Preparat ten ma górną granicę zawartości witanolidów, jaką widziałem (35%) i z tego powodu wydaje się być preferowaną przez lekarzy metodą testowania Ashwagandhy. Jest on wytwarzany z pełnego spektrum rośliny, co oznacza liście, korzenie i gałęzie.

KSM-66®

Drugi najbardziej zaufany preparat Ashwagandha pochodzi od firmy, która produkuje wyłącznie ekstrakt Ashwagandha, KSM-66. Chociaż ich produkt zawiera mniej witanolidów (5%), ich model biznesowy ma również najściślejszą kontrolę nad ich jakością. Dzieje się tak, ponieważ współpracują bezpośrednio z producentami roślin Ashwagandha i używają tylko korzenia rośliny.

Przemyślenia końcowe

Jeśli zdecydujesz się włączyć Ashwagandhę do swojej rutyny suplementacyjnej, pamiętaj, że masz wiele możliwości. Nie tylko pod względem ilości przyjmowanej Ashwagandhy, ale także procentowej zawartości składników aktywnych. A to może mieć większe znaczenie niż cokolwiek innego. W końcu, jeśli używasz preparatu zawierającego tylko 1,5% witanolidów, przyjmowanie 1000 mg nie da ci tak aktywnego efektu, jak przyjmowanie jednej trzeciej tej dawki w KSM-66.

Kiedy więc patrzysz na etykietę składnika swojego ulubionego suplementu lub kupujesz Ashwagandhę samą w sobie, upewnij się, że patrzysz na drobny druk na etykiecie. A jeśli nie są w stanie powiedzieć ci o preparacie lub aktywnych witanolidach, prawdopodobnie powinieneś poszukać gdzie indziej.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close