Artykuł napisany przez 5:01 am Stres, Zdrowie psychiczne

Jak psy służbowe mogą zmniejszyć PTSD weteranów i ratować życie

Jak psy służbowe mogą zmniejszyć PTSD weteranów i ratować życie

Mary Cortani, weteranka armii amerykańskiej i założycielka/dyrektor wykonawczy Operation Freedom Paws

*To jest artykuł z wydania Combat Stress na zimę 2021-2022.

Jestem weteranem, który służył w armii w latach 1975-1984. Kiedy zgłosiłam się do służby, dołączyłam do Korpusu Armii Kobiet, który został wchłonięty przez armię wkrótce po moim podstawowym szkoleniu. Był to trudny okres dla kobiet służących w armii, ponieważ żołnierze płci męskiej nie chcieli, abyśmy tam służyły. Przetrwałam i zostałam MP ze specjalizacją przewodnika K9 i Army Master Instructor of K9 Education. Ponieważ moja służba rozpoczęła się pod koniec wojny w Wietnamie, jestem weteranem epoki wietnamskiej. Był to czas wojny we wszystkich oddziałach wojskowych… i wojna, która trwa do dziś – Wojskowa Trauma Seksualna (MST).

Nie jestem klinicystą ani specjalistą medycznym. Jestem weteranem wykorzystującym to, czego się nauczyłem, aby nadal służyć i pomagać weteranom i nie-weteranom (cywilom) leczyć się za pomocą niesamowitych darów zwanych psami służbowymi. Nie każdy pies może być psem służbowym, ale te, które są, zmieniają i ratują życie każdego dnia.

Trudne przejścia do życia cywilnego

Każdy weteran przechodzi przez okres przejściowy po zakończeniu służby wojskowej. To trudne; nie wiedziałem, jak dopasować się do osób niebędących weteranami. Mój świat był i jest czarno-biały, dobry i zły, z wyraźnymi granicami, tak jak w przypadku wielu innych weteranów. Życie cywilne jest pełne szarych stref. Dwa lata zajęło mi ustalenie, gdzie będę mieszkać! Potem musiałem wymyślić, co będę robić, jak zarabiać na życie i przetrwać. Mieszkałem z przyjaciółmi i pracowałem na 2-3 etaty w tym samym czasie. Zmagałem się z tym.

W końcu poszedłem do szkoły, aby zostać technikiem elektronikiem, a następnie uzyskać dyplom z inżynierii komputerowej. Przenieśmy się do wczesnych lat 2000 i znowu zostałem wyciągnięty spod nóg. Ciężko pracowałem, aby zostać kierownikiem w firmie high-tech. Byłem teraz znacznie starszy i w późniejszym wieku; kariera, którą zbudowałem, nagle zniknęła. Zostałem zwolniony z bardzo lukratywnego stanowiska, w zasadzie po raz pierwszy w życiu. Co miałem teraz zrobić? Musiałem wymyślić siebie na nowo.

Odnalezienie przyszłości z psami asystującymi

Nigdy nie przestałem szkolić psów. W rzeczywistości przez lata zajmowałem się nawet poszukiwaniami i ratownictwem K9. Kilka lat zajęło mi dojście do wniosku, że muszę wrócić do swojej pasji – szkolenia psów w pełnym wymiarze godzin. W 2007 roku spotkałem psa, który na zawsze zmienił bieg reszty mojego życia, CJ (na zdjęciu poniżej), psa mojego serca. Postanowiłem więc rozpocząć pełnoetatową działalność w zakresie szkolenia psów (K9 Coach Plus) i zostałem ewaluatorem American Kennel Club Canine Good Citizen (CGC) w 2007 roku.

CJ, kumpel Mary z misji poszukiwawczo-ratowniczych i pies służbowy do zadań demonstracyjnych.

W 2010 roku weteran piechoty morskiej z myślami samobójczymi zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w pozyskaniu psa służbowego. Od lat znajdował się na liście oczekujących istniejących organizacji. Zdałem sobie sprawę, że jestem w wyjątkowej sytuacji, aby pomóc mojemu koledze weteranowi znaleźć psa ratownika i nauczyć go, jak wyszkolić psa, aby stał się psem służbowym, aby pomóc mu rozwinąć zdolność komunikowania się i nauczyć psa wykonywania zadań, które pomogłyby zmniejszyć objawy PTSD. W ten sposób z K9 Coach Plus narodziła się Operation Freedom Paws (https://operationfreedompaws.org ), która stała się organizacją non-profit i moją życiową pasją.

Operation Freedom Paws: Służąc Weterani z PTSD i innymi urazami wojskowymi

Próba zrozumienia, jakie wyzwania i urazy stoją przed naszymi weteranami, wysłała mnie w nową podróż nauki i zrozumienia. Czym jest zespół stresu pourazowego (PTSD) i z jakimi innymi problemami borykają się moi koledzy weterani? Łącząc moją służbę i szkolenie cywilne, obiecałem temu żołnierzowi, że pomogę mu najlepiej jak potrafię i że nie jest sam.

Po pracy z tym pierwszym klientem założyłem Operation Freedom Paws. Doprowadziło to do stworzenia 48-tygodniowego programu szkolenia psów służbowych opartego na mojej wiedzy i praktycznym doświadczeniu, aby służyć innym weteranom. Operation Freedom Paws stała się organizacją non-profit we wrześniu 2011 roku. W tym roku będziemy świętować 10 lat jako organizacja non-profit, jednocześnie zapewniając psy służbowe (z których 83% to psy uratowane) i inne usługi naszym klientom i ich rodzinom w ciągu ostatnich jedenastu i pół roku.

Przez te lata nauczyłem się, że leczenie nie odbywa się w izolacji. Nieleczone PTSD wpływa na rodziny. Może zniszczyć rodziny i życie. Leczenie może uratować rodziny i życie, a wykorzystanie psa służbowego może wypełnić lukę w potrzebie zrozumienia przez członków rodziny, dlaczego ich ukochana osoba się zmieniła.

Do tej pory Operation Freedom Paws pomogła ponad 460 klientom i ich rodzinom. Uratowaliśmy również 380 psów, które zostały przeszkolone jako uzdrowiciele dla weteranów, służb ratowniczych i cywilów. Nasz program wykorzystuje trenerów mentorów, którzy ukończyli program. Trenerzy ci zostali pracownikami, którzy prowadzą zajęcia w naszym 48-tygodniowym programie. Pomagają każdemu klientowi wyszkolić psa przypisanego do konkretnych potrzeb medycznych klienta.

PTSD: Przegląd

Zespół stresu pourazowego (PTSD) zawładnął świadomością amerykańskiej opinii publicznej, gdy Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne dodało tę diagnozę do swojegoDiagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)1po tym, jak tysiące weteranów z Wietnamu zostało zidentyfikowanych jako mających poważne problemy ze zdrowiem psychicznym w związku ze swoją służbą dekadę lub dłużej po powrocie z wojny. Objawy te stanowiły część zespołu specyficznego dla traumy wojennej, który obejmował dolegliwości fizyczne (bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem, zawroty głowy i nadwrażliwość sensoryczną), poznawcze (problemy z pamięcią, koncentracją, spowolnione myślenie, problemy z ubieraniem myśli w słowa) i emocjonalne (depresja, wybuchy złości, zmiany osobowości, panika, poczucie beznadziei, unikanie).

Uraz moralny

Uraz moralny „obejmuje psychologiczne i duchowe rany, które wynikają z doświadczeń sprzecznych z głęboko zakorzenionymi przekonaniami o dobru i złu”.”2 W wojsku członkowie służby mogą doświadczać urazów moralnych na polu bitwy, takich jak głębokie wyrzuty sumienia z powodu zabijania dzieci lub bycia świadkiem przerażających działań wojennych; w garnizonie, takich jak bycie zgwałconym przez rówieśników lub przywódców, lub niezgłoszenie bycia świadkiem molestowania / gwałtu na innych; lub zdrady instytucjonalnej (przez łańcuch dowodzenia lub rząd, na przykład z powodu niepowodzenia w rozwiązywaniu znanych problemów lub uzasadnionych skarg). Każda z tych traum może mieć wpływ na weteranów przez całe ich życie. Wielu weteranów doświadczyło więcej niż jednego urazu moralnego i nosi w sobie głębokie rany przez całe życie. Psy służbowe są jedną z wielu opcji terapeutycznych, które mogą złagodzić te rany i pomóc weteranom ponownie połączyć się ze sobą, swoimi rodzinami i społecznościami.

Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI)

TBI powstaje w wyniku nagłego uderzenia lub wstrząsu głowy. Uszkodzenie mózgu często występuje podczasuraz, taki jak wypadek, wybuch lub upadek. Często, gdy ludzie odnoszą się do TBI, błędnie mówią o objawach, które występują po TBI. W rzeczywistości TBI to uraz, a nie objawy. TBI wśród żołnierzy i weteranów jest jednym z charakterystycznych urazów odniesionych podczas wojen w Iraku i Afganistanie. Mogą one skutkować potrzebami psychologicznymi, neurologicznymi i fizycznymi, w których pies służbowy może zapewnić znaczącą pomoc.

Jak psy służbowe pomagają weteranom

Istnieje brak zrozumienia i ograniczona liczba badań opartych na dowodach, pokazujących, w jaki sposób psy służbowe mogą pomóc osobom z niewidocznymi ranami i urazami. Jesteśmy społeczeństwem wizualnym; nie wierzymy w to, czego nie widzimy. Dr Shauna Springer, główny psycholog w The Stella Centers i wiodący ekspert w dziedzinie traumy, mówi to najlepiej: „nawet jeśli mówi się, że PTSD jest niewidzialną raną, to NIE jest ona niewidzialna przy odpowiednim skanowaniu. „3 Odnosi się do skanów MRI o wysokiej intensywności, które mogą pokazać aktywność mózgu na poziomie mikro, co nie zawsze jest widoczne na starszym sprzęcie skanującym.

Podczas gdy o PTSD świadczą zmiany fizjologiczne w mózgu, które można zobaczyć tylko za pomocą takich skanów, z mojego doświadczenia wynika, że zmiany te można również wykryć za pomocą nosa wyszkolonego psa służbowego. Zmiany fizyczne mogą być zauważone przez inną osobę. Jednakże, podczas gdy zmiany biologiczne i chemiczne są niewidoczne dla ludzkiego oka, są one łatwo dostrzegane przez psi nos i obserwowalne w reakcjach psa na te zmiany. Mój 45-letni staż w szkoleniu wielu rodzajów psów do różnych zadań, w tym wartowniczych, patrolowo-obronnych, do wykrywania materiałów wybuchowych, narkotyków oraz poszukiwawczo-ratowniczych, potwierdził, że pies ma wyostrzony zmysł węchu w odniesieniu do ludzi i zmian środowiskowych. Ze szkolenia psów węchowych w wojsku wiem, że 60% mózgu psa jest poświęcone zmysłowi węchu. Psy wyczuwają zapachy co najmniej 10 000 razy lepiej niż my.

Na przykład psy wykrywające cukrzycę mogą wyczuć zmiany poziomu cukru we krwi u ludzi, wykrywając zmiany w chemii ludzkiego ciała. Chemia naszego ciała również zmienia się pod wpływem traumy. Zmienia się za każdym razem, gdy uruchamia się odruch „walki lub ucieczki”. Psy mogą zaalarmować opiekuna/właściciela o tych zmianach, aby mógł on podjąć działania mające na celu złagodzenie stresu towarzyszącego traumatycznym wspomnieniom, retrospekcjom lub koszmarom. Alerty te znane są jako zadania psów służbowych.

Psy komunikują się za pomocą mowy ciała. Alarmem może być szturchnięcie, mokry nos lub łapa, które budzą osoby z koszmarów związanych z ich traumą i przywracają je do teraźniejszości. Psy służbowe zmniejszają niepokój i izolację. Pies może działać jako oczy i uszy weterana, a także jako strażnik bramy między weteranem a obcymi. Psy te zapewniają bezpieczeństwo, pozwalając weteranom odpocząć i zrelaksować się. Wielu naszych klientów zgłasza, że doświadczyli poprawy snu i zwiększonego zaufania do otoczenia od czasu posiadania psów.

Kiedy weteran wchodzi w stan nadmiernej czujności i staje się niespokojny, jego pies służbowy pochyla się lub używa nosa, aby dotknąć ramienia weterana lub dotyka / naciska dłoń, skutecznie mówiąc: „skup się na mnie, mam cię”. Opiekunowie weteranów mogą również szkolić swoje psy służbowe do wyznaczania bezpiecznych granic w miejscach publicznych, aby zmniejszyć ich stres, umożliwić im poczucie bezpieczeństwa i ponowne zaangażowanie się w ich społeczności. Przykłady sytuacji, w których psy służbowe pomagają wyznaczać granice z nieznajomymi i w potencjalnie zagrażających sytuacjachDo takich sytuacji należą sklepy spożywcze, banki, miejsca pracy, spotkania towarzyskie i restauracje. Gdy weteran zaczyna czuć się niekomfortowo w sytuacji z kimś innym, może wydać psu służbowemu komendę „blokuj”. Pies zareaguje, stając między weteranem a postrzeganym zagrożeniem / zbliżającą się osobą (osobami). W Operation Freedom Paws mamy listę ponad 130 komend. Przykładowe zadania obejmują:

Block, Watch My Back, Post, Pressure, Lap, Find Exit, Get Meds i Get Help.

Operation Freedom Paws: Przykłady trenera/psa

W Operation Freedom Paws szkolimy każdego weterana, aby wyszkolił psa, który został dopasowany do jego konkretnych potrzeb medycznych. Szkolenie psa lub szczeniaka przez weteranów daje im misję, w przeciwieństwie do otrzymania psa już wyszkolonego. Szkoląc psy samodzielnie, weterani zyskują pewność siebie, poczucie celu i uczą się rozpoznawać własne emocje, zmniejszać złość i bardziej angażować się w relacje z rodziną i przyjaciółmi. Podobnie, każdy przydzielony pies uczy się konkretnych komend od jednego trenera/właściciela, tworzy więź ze swoim weteranem od początku szkolenia i nie musi ponownie szkolić się z weteranem po przeszkoleniu przez inną osobę. (Niektóre organizacje psów służbowych przydzielają psy już wyszkolone, inne nie).

Przykład 1: Zespół psów służbowych weteranów Operation Freedom Paws, Chau i Apollo. Chau cierpi na PTSD związane ze służbą wojskową. Podzielił się z Operation Freedom Paws tym, że połączenie go z psem służbowym tuż przed pandemią COVID-19 uratowało mu życie. „Apollo jest światłem mojego życia, które wyciągnęło mnie z ciemności”.

Chau z Apollo (zdjęcie dzięki uprzejmości Vicki Topaz)

Przykład 2: Zespół psów służbowych weteranów Operation Freedom Paws, Kim i Artemis. Kim jest pracownikiem pierwszej linii opieki zdrowotnej, który doświadczył PTSD związanego ze służbą wojskową i zbiegu czynników wyzwalających z powodu pandemii COVID-19.

Kim powiedziała: „Kiedy jadę drogą, a ona wchodzi na konsolę środkową i opiera się o moje prawe ramię lub całuje mnie w policzek, wiem, że się komunikuje. Przypomina mi, żebym była obecna, bo za dużo siedzę w głowie”.

Gdy weteran z PTSD doświadcza jakichkolwiek fizycznych, poznawczych i/lub emocjonalnych objawów wymienionych wcześniej, pies służbowy może zaalarmować i złagodzić symptom, zanim stanie się on kryzysem.

Kim z Artemisem (zdjęcie dzięki uprzejmości Vicki Topaz).

Jak pomaga pies asystujący

System alarmowy psa służbowego działa jak system wczesnego ostrzegania przed zmianami chemicznymi w organizmie trenera. Pies skłania osobę do podjęcia działań, takich jak zażywanie leków lub wdrożenie leczenia. umiejętności radzenia sobie, których nauczyli się w naszym programie szkolenia psów służbowych. Psy służbowe mogą pomóc weteranom z PTSD, MST, urazami moralnymi i/lub TBI w przywróceniu zaufania do zwierzęcia, gdy zaufanie do ludzi zostało poważnie zaburzone. Klienci Operation Freedom Paws często przychodzą do programu bardzo ostrożni i niekomunikatywni. Kiedy zostają dopasowani i zaczynają pracować ze swoimi psami służbowymi podczas szkolenia, uczą się ufać komunikacji między sobą a swoimi psami i powoli to zaufanie rozszerza się na ludzi. Psy te pomagają weteranom osiągnąć pozytywne rezultaty w ich życiu. Trauma i nadszarpnięte zaufanie mogą również mieć destrukcyjny wpływ na związki i rodziny. Budując nowe zaufanie ze swoimi psami służbowymi, ludzie mogą przekształcić cykl traumy w cykl uzdrawiania w swoich rodzinach.

Przykład 3: Zespół weteranów z psami służbowymi, Adonis i Smokey. Od czasu ukończenia programu OFP, Adonis rozpoczął nową pracę, został mentorem-trenerem dla nowych klientów w Certyfikowanym Programie Szkolenia Psów Służbowych OFP i powitał na świecie swoją córkę.

Rodzina Adonis ze Smokeyem (zdjęcie dzięki uprzejmości Vicki Topaz)

Badania nad psami służbowymi w leczeniu PTSD

Podczas gdy badania nad skutecznością psów służbowych w leczeniu PTSD są ograniczone, ostatnie badanie przeprowadzone przez VA porównało psy służbowe z emocjonalnymi psami wspierającymi w poprawie jakości życia weteranów z PTSD.4 Badanie to potwierdziło korzyści psów służbowych w porównaniu z emocjonalnymi psami wspierającymi, a VA posunęła się naprzód w kierowaniu weteranów do psów służbowych i zapewnieniu pewnego finansowania związanych z tym kosztów.

Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań. Operation Freedom Paws uczestniczy obecnie w programie badawczym Uniwersytetu Johna Hopkinsa wraz z siedmioma innymi organizacjami zajmującymi się psami służbowymi. Badanie to jest prowadzone przez Jeremy’ego Ramireza w ramach jego pracy doktorskiej w celu określenia wpływu psów służbowych na weteranów z PTSD. Z niecierpliwością czekamy na wyniki jego badań, które mają się ukazać w 2022 roku. Gorąco zachęcamy również innych badaczy do podjęcia takich badań z udziałem weteranów z wojskowymi urazami moralnymi, wojskowymi urazami seksualnymi i urazowymi uszkodzeniami mózgu. Takie badania stworzą zbiór dowodów na rozszerzenie programów psów służbowych i dostępu do nich w ramach Administracji Weteranów, gdzie wielu weteranów szuka jedynego źródła leczenia.

Dane dotyczące wyników OFP, ograniczenia i partnerstwa

Psy służbowe wywierają realny wpływ na życie naszych klientów-weteranów z PTSD związanym z wojskiem. Wyniki ankiety przeprowadzonej po zakończeniu programu Operation Freedom Paws w grupie z czerwca 2020 r. udokumentowały znaczny spadek myśli samobójczych, poziomu gniewu i ilości przyjmowanych leków. Ankieta wypełniona przez 75 absolwentów programu wykazała również wzrost poziomu komunikacji i jakości życia.

Ograniczenia: Psy asystujące są tylko jednym z narzędzi, które powinny być częścią zestawu narzędzi klienta. Pies służbowy powinien być wykorzystywany w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak terapia indywidualna i grupowa, terapie sztuk ekspresyjnych, EMDR i inne. Nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich; psy służbowe nie będą działać dla każdego i nie powinny być jedyną metodą leczenia. Nie są też magiczną pigułką, która wyleczy wszystko.

OFP zawsze poszukuje innych usług, metod leczenia i narzędzi, które uzupełniają nasz program, aby pomóc naszym klientom w ich uzdrawiającej podróży OFP nawiązało współpracę z The Stella Center i jego szefem Ps.Stella i dr Shauna Springer, liderzy w dziedzinie traumy medycznej, aby przyspieszyć leczenie osób z PTSD poprzez połączenie naszych metod leczenia. Według Stelli, PTSD jest biologicznym urazem, w którym reakcja mózgu na ciągły stan „ucieczki lub walki” jednostki może być widoczna na MRI.5 Blokada zwojów gwiaździstych (SGB) jest biologiczną metodą leczenia, która pomaga „zresetować” mózg jednostki i przywrócić go do stanu wyjściowego sprzed traumy.6

OFP wspiera stosowanie blokady zwojów gwiaździstych (SGB), ponieważ weterani, którzy ukończyli nasz program, zostali poddani tej terapii z pozytywnymi wynikami wykraczającymi poza to, co otrzymali od swoich psów służbowych. Przejście do „zresetowanej” linii bazowej wydaje się pomagać przywrócić pozytywne wyobrażenia i wyciszyć wewnętrzny „hałas”, jak wskazano w poniższym przykładzie.

Przykład 4: (klient z interwencją SGB): Adonis, klient-weteran wspomniany wcześniej w tym artykule, otrzymał blokadę zwojów gwiaździstych (SGB) po ukończeniu naszego programu. Adonis został już mentorem-trenerem i ojcem, zanim przeszedł zabieg blokady zwoju gwiaździstego. Zgłosił, że leczenie doprowadziło do jego pierwszego pozytywnego snu o służbie wojskowej.

Ten przykład ilustruje potrzebę znalezienia przez weteranów uzupełniających interwencji terapeutycznych poza ich psami służbowymi, aby przenieść ich do przodu w kierunku nadziei i przywrócenia pozytywnych myśli i wspomnień. Zawsze doradzam i zachęcam naszych klientów-weteranów, aby mieli przy sobie psy służbowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podczas gdy oni muszą stosować inne metody leczenia traum związanych z wojskiem.

Psy z PTSD należą do kategorii psów psychiatrycznych

Psychiatryczne psy serwisowe to szeroka kategoria opisująca psy serwisowe, które mogą zapewnić wsparcie osobom z szerokim zakresem chorób psychicznych, a psy z PTSD są uwzględnione w tej klasyfikacji. Psy psychiatryczne są często szkolone pod kątem innych niepełnosprawności fizycznych i poznawczych.

Przykłady zadań:

 • Przypominanie o lekach
 • Układanie w poprzek opiekuna w celu zapewnienia terapii głębokim uciskiem podczas ataków paniki
 • Uziemienie dotykowe poprzez głaskanie lub lizanie
 • Delikatny nacisk zębami na przedramię w celu przerwania epizodu dysocjacji
 • Ostrzeganie opiekuna o epizodach gniewu lub silnych emocji
 • Przerwanie powtarzającego się samookaleczenia
 • Przyniesienie zestawu do samoopieki
 • Obudzić osobę z koszmarami
 • Przerwanie retrospekcji
 • Zapewnienie „kontroli rzeczywistości”, aby opiekun mógł zweryfikować, czy nie występują halucynacje
 • Ustabilizować rutynę opiekuna
 • Podkop pod nogami opiekuna, aby podnieść ciśnienie krwi
 • Połóż się na klatce piersiowej, aby pomóc opiekunowi oczyścić i spowolnić oddech
 • Popchnij nieprzytomnego opiekuna do pozycji regeneracyjnej
 • Zablokowanie ciałem możliwości przejścia przez drzwi dla zdysocjowanego opiekuna
 • Pomoc w zapewnieniu fizycznej kotwicy

Matt z TJ (zdjęcie dzięki uprzejmości Vicki Topaz).

Podsumowanie i zalecenia

W Operation Freedom Paws mamy powiedzenie, że „trening nigdy się nie kończy”. Mówimy każdemu klientowi, że droga do uzdrowienia jest w podróży; umieść wszystkie narzędzia w swoim pasie narzędzi, których możesz potrzebować w przyszłości, a nie tylko te, których potrzebujesz w tej chwili. Najcenniejszym narzędziem dla wielu naszych absolwentów jest pies służbowy, który towarzyszy każdemu weteranowi przez resztę jego uzdrawiającej podróży. Kiedy klienci zmagają się z bólem i traumą, ich pies służbowy może im pomóc. Nos wie; psy nie kłamią.

Zalecenie 1: Znalezienie psa przewodnika. Wielu weteranów i lekarzy nie ma możliwości znalezienia psa przewodnika. Istnieje wiele organizacji zajmujących się szkoleniem psów i dobieraniem weteranów do psów służbowych, ale obecnie nie ma krajowej komisji akredytacyjnej, która certyfikowałaby takie organizacje. Weterani muszą uważnie szukać organizacji, które mają historię dobrych „dopasowań” i dowody pozytywnych wyników, tak jak wybraliby terapeutę lub lekarza. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, gdzie znaleźć psa służbowego, czytelnicy mogą skontaktować się z Operation Freedom Paws pod jednym z następujących adresów e-mail: [email protected] lub [email protected].

Czytelnicy mogą również skontaktować się ze Stowarzyszeniem Dostawców Psów Służbowych dla Weteranów Wojskowych pod adresem (https://servicedogs4vets.org/).

Zalecenie 2 : Współpraca z innymi organizacjami w celu publikowania większej liczby badań. Badania wymagają finansowania, zaangażowania w opracowywanie projektów z mierzalnymi protokołami oraz podmiotów chętnych do udziału w badaniach. Aby posunąć tę dziedzinę do przodu, musimy opracować zbiór modeli opartych na dowodach.

Zalecenie 3: Weterani muszą zwrócić się do swoich lokalnych VA o zwiększenie dostępu do psów służbowych i finansowania organizacji non-profit zajmujących się psami służbowymi. Promocja programów odbywa się zarówno na poziomie oddolnym, jak i odgórnym. Weterani posiadający już psy służbowe są ważnymi partnerami w promowaniu dostępu dla osób oczekujących na psy.

Odniesienia

 1. Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych, wydanie 5(2020). Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.
 2. Dart Center for Journalism and Trauma, projekt Columbia School of Journalism. https://dartcenter.org/content/moral-injury.
 3. Springer, S. (2021). Wojownik: Jak wspierać tych, którzy nas chronią. San Francisco CA: Hidden Ivy Press. https://www.docshaunaspringer.com/
 4. Badania VA: Randomizowana próba zróżnicowanej skuteczności parowania psów służbowych w porównaniu z parowaniem psów wspierających emocjonalnie w celu poprawy jakości życia weteranów z PTSD. Marzec 2021.
 5. The Stella Center, https://stellacenter.com/
(Visited 15 times, 1 visits today)
Close