Artykuł napisany przez 8:09 am Depresja, Zdrowie psychiczne

Jak pozostać w kontakcie z biurem w czasie wolnym i nadal czerpać z tego przyjemność

Istnieje wiele debat wokół idei pracy w naszym czasie wolnym. Większość ludzi uważa, że jest to czysto szkodliwe i rujnuje nasze zdrowie psychiczne. Poważnie, gdybym dostał dolara za każdym razem, gdy słyszę lub czytam o tym, jak straszne jest pracowanie w dniu wolnym, byłbym już bogaty. Ale mała grupa nieśmiało sugeruje, że to zależy od tego, jak wykorzystujemy nasz wolny czas. Zbadajmy tę kwestię i sprawdźmy, jak utrzymać kontakt z biurem w czasie wolnym od pracy bez szkody dla równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Praca vs. wypoczynek, czy praca i wypoczynek?

Jest jedno bezdyskusyjnie prawdziwe stwierdzenie – musimy znaleźć czas i miejsce na odpoczynek od obowiązków zawodowych. Bycie ciągle podłączonym do prądu prędzej czy później doprowadzi do wypalenia. I nie chodzi tu tylko o wyczerpanie fizyczne i psychiczne, ale także o nasze relacje i życie społeczne. Potrzebujemy czasu, aby naładować nasze baterie, aby być bardziej produktywnym po powrocie do pracy.

Ale to stwierdzenie nie jest sprzeczne z pracą na wakacjach. W swoim eseju dla New York Timesa Laura Vanderkam przekonuje, że „rozluźnienie binarności wakacje vs. praca otwiera możliwości życia na nowe sposoby”. Innymi słowy, powinniśmy przestać uważać pracę i czas wolny za dwie przeciwstawne aktywności. Zamiast tego powinniśmy spróbować znaleźć środek i wykorzystać nasz wolny czas w sposób, który przynosi korzyści zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Podsumowując, jeśli lubisz swoją pracę, dlaczego nie pozostać z nią w kontakcie podczas wakacji?

Zrozum swoją motywację

Wszystko jest kwestią twojej motywacji i samoświadomości. Według badań Passport Photo Online, 68% urlopowiczów używa swoich smartfonów do pracy podczas podróży. Czy jest to niemożliwie złe? Zaryzykowałbym i powiedział „nie”. To neutralne stwierdzenie. Powinniśmy kopać głębiej i zrozumieć ich motywacje, aby odkryć, co się za tym kryje.

W tym miejscu chciałbym być sprawiedliwy i podkreślić kilka alarmujących statystyk z badania, których nie można zignorować:

  • 62% badanych urlopowiczów twierdzi, że korzystanie ze smartfonów sprawia, że nie mogą naładować baterii,
  • 60% przyznało, że ich szefowie oczekują od nich bycia podłączonym do sieci w czasie wolnym,
  • 55% czuje wewnętrzną presję, by odpowiadać na maile i wiadomości związane z pracą na wakacjach.

Przede wszystkim musisz zrozumieć swoje potrzeby, słabości i wyzwalacze, aby nie wpaść w taką pułapkę stresu i niepokojącej presji. Tylko wtedy będziesz w stanie znaleźć zdrowy sposób radzenia sobie z pracą w czasie wolnym.

Aby lepiej poznać siebie, zadawaj i szczerze odpowiadaj na pytania o to, jakie są Twoje cele i priorytety, jak się czujesz pracując na wakacjach, czy czujesz wewnętrzną lub zewnętrzną presję, aby to robić, czy jest to Twoja decyzja, jak praca w czasie wolnym wpłynie na Twoje samopoczucie psychiczne itd. Jeśli odpowiedzi na te i podobne pytania Cię usatysfakcjonują, to wszelkimi sposobami daj sobie spokój.

Więc, jak pozostać w kontakcie i nadal cieszyć się tym?

Teraz, gdy znamy nasze motywacje i jesteśmy świadomi potencjalnych zagrożeń, nadszedł czas, aby skupić się na tym, jak pozostać w kontakcie z biurem w czasie wolnym bez szkody dla równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Po pierwsze, powinieneś ustalić kilka podstawowych zasad. Możesz to zrobić sam lub razem z kolegami, przyjaciółmi lub rodziną. Ważne jest, aby być na tej samej stronie o swoich oczekiwaniach, potrzebach i ograniczeniach.

Ponadto, staraj się być jak najbardziej konkretny przy ustalaniu zasad. Na przykład, możesz uzgodnić konkretne godziny pracy lub dni podczas urlopu. Ewentualnie możesz opracować bardziej rozbudowany system, w którym będziesz miał pewien wydzielony czas na pracę, a reszta będzie przeznaczona na wypoczynek.

Powinniście też uzgodnić, jaki rodzaj pracy będziecie wykonywać – tylko odpowiadać na maile, wykonywać telefony, a może nawet uczestniczyć w wideokonferencjach? Dzięki jasnemu określeniu godzin pracy i obowiązków, unikniesz niepotrzebnego stresu i niepokoju.

Drugim istotnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy. Jeśli podróżujesz, może to być prawdziwe wyzwanie. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest mnóstwo opcji. Możesz zdecydować się na przestrzeń coworkingową, wynająć biuro lub po prostu pracować ze swojego pokoju hotelowego lub mieszkania.

Jeśli nie czujesz się komfortowo pracując w miejscach publicznych, zawsze możesz wybrać pracę w domu. Ważne jest, aby znaleźć miejsce, w którym czujesz się komfortowo i możesz skupić się na swojej pracy.

Trzecim i ostatnim krokiem jest mądre zarządzanie swoim czasem. Zarządzanie czasem jest kluczowe w każdej sytuacji, ale jeszcze ważniejsze jest w przypadku równoważenia pracy i czasu wolnego.

Aby to zrobić, postaraj się stworzyć harmonogram i trzymać się go w miarę możliwości. Oczywiście, będą dni, w których będziesz musiał odstąpić od planu, ale posiadanie harmonogramu pomoże Ci pozostać na dobrej drodze i uniknąć zbyt dużej ilości pracy.

——

Michał Jonca to pasjonat podróży, jedzenia i trail runningu, który odwiedził 40+ krajów na czterech kontynentach. Jest Travel Leaderem w firmie Solisci zajmującej się podróżami z przygodami oraz Community Managerem w PhotoAiD.

Tylko w tym roku cieszył się workation w Tajlandii, Turcji i republikach kaukaskich.

ZDOBĄDŹ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje przeładowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, by móc osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które odczuwają kobiety, gdy stają przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak skupić się na trzech obszarach twojego życia, w których chcesz się doskonalić, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Close