Artykuł napisany przez 2:27 pm Stres, Zdrowie psychiczne

Jak pozbyć się stresu podczas surfowania

Mimo że związek między sportem w ogóle a zdrowiem psychicznym jest dobrze udokumentowany, surfing jest skuteczną terapią antystresową, która jest często pomijana.

Badania pokazują, że surfing może poprawić zdrowie psychiczne weteranów wojskowych, osób niepełnosprawnych i wrażliwej młodzieży. Inne badania wykazały również, że terapia surfingowa może pomóc w łagodzeniu lęku i depresji.

Ale jak sprawić, by surfing i łagodzenie stresu działały na twoją korzyść? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób surfing może pomóc w uwalnianiu stresu, zacznijmy od przyjrzenia się stresowi i jego przyczynom. Ponieważ surfing pozwala ćwiczyć i wchodzić w interakcje z naturą, przyjrzymy się również związkowi między ćwiczeniami, spędzaniem czasu na łonie natury i surfowaniem.

Czym jest stres?

Internetowy serwis informacyjny opublikowany przez United States National Library of Medicine, MedlinePlus.gov, definiuje stres jako „uczucie emocjonalnego i fizycznego napięcia”. To samo źródło dodaje: „Może pochodzić z dowolnego wydarzenia lub myśli, które sprawiają, że czujesz się sfrustrowany, zły lub zdenerwowany”.
Według MedlinePlus.gov, stres jest reakcją organizmu na wyzwanie lub żądanie. Witryna dodaje, że stres może być pozytywny, jeśli występuje w krótkich seriach, na przykład gdy musisz dotrzymać terminu lub spróbować uniknąć niebezpieczeństwa. Z drugiej strony, długotrwały stres może być szkodliwy dla zdrowia.
Stres może być przewlekły, bardziej szkodliwy rodzaj, który rozwija się przez długi czas, lub ostry, odnoszący się do bardziej powszechnego stresu krótkoterminowego.

Oznaki stresu

MedicalNewsToday.com donosi, że gdy organizm jest pod wpływem stresu, „produkuje większe ilości substancji chemicznych: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny”, wywołując następujące reakcje:

 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Zwiększona gotowość mięśni
 • Pocenie się
 • Czujność

Przyczyny stresu

Amerykański Instytut Stresu wymienia kilka typowych przyczyn stresu:

 • Presja związana zpracą: Związana z napięciem związanym ze współpracownikami, szefami lub przepracowaniem.
 • Pieniądze: Stres może być wywołany rozwiązaniem stosunku pracy, zmniejszonymi zarobkami na emeryturze lub nieoczekiwanymi wydatkami.
 • Zdrowie: Nieuleczalna lub przewlekła choroba lub inne kryzysy zdrowotne.
 • Związki: Rozwód, śmierć bliskiej osoby, samotność lub nieporozumienia między przyjaciółmi.
 • Złe odżywianie: Przykłady obejmują picie zbyt dużej ilości kofeiny lub spożywanie niezdrowej żywności z dużą ilością rafinowanych cukrów lub niezdrowych tłuszczów.
 • Przeciążeniemediami: Powiązane czynniki obejmują telewizję, radio, Internet, e-mail i sieci społecznościowe.
 • Niedobór snu: Prowadzi do innych wyzwań, takich jak słabe wyniki w pracy lub szkole, które mogą wywoływać stres.

Jak ćwiczenia łagodzą stres?

Jeśli chodzi o stres, dobrą wiadomością jest to, że można go złagodzić. Jednym ze sposobów na zmniejszenie stresu jest udział w jakiejś formie ćwiczeń.

Akademicki ośrodek medyczny non-profit skupiający się na zintegrowanej opiece zdrowotnej, edukacji i badaniach, Mayo Clinic, popiera ideę, że „ćwiczenia w prawie każdej formie mogą działać jako środek odstresowujący”. Dodaje: „Aktywność może zwiększyć poziom endorfin i odwrócić uwagę od stresu”.codzienne zmartwienia”.

Klinika Mayo wymienia kilka sposobów, w jakie ćwiczenia pomagają złagodzić stres:

 • Zwiększają uwalnianie neuroprzekaźników dobrego samopoczucia w mózgu, znanych jako endorfiny.
 • Naśladując skutki stresu i pomagając organizmowi radzić sobie ze stresem.
 • Jego medytacyjny efekt wynika z faktu, że ćwiczenia pozwalają skupić się na ruchach ciała.
 • Zwiększa pewność siebie i poprawia nastrój, ponieważ zaczynasz mieć dobre relacje ze swoim ciałem.
 • Pomaga lepiej spać, zapewniając energię do sprostania wymaganiom życia.

Związek między naturą a dobrym samopoczuciem

Oprócz ćwiczeń, innym sposobem na uwolnienie się od stresu jest spędzanie czasu na łonie natury. Jest to pogląd wspierany przez American Heart Foundation, która proponuje: „Spędzanie czasu na łonie natury może pomóc złagodzić stres i niepokój, poprawić nastrój oraz zwiększyć poczucie szczęścia i dobrego samopoczucia”.

Jeśli spojrzeć na to, co wiąże się ze spędzaniem czasu na łonie natury, łatwo zrozumieć, dlaczego może to złagodzić stres. Na przykład spędzanie czasu na łonie natury pozwala na bezpłatne ćwiczenia, zwiększa poziom witaminy D (która jest dobra dla zdrowych kości, zębów i mięśni) i pozwala poznawać ludzi.

Pomysł, że spędzanie czasu na łonie natury może pomóc w zmniejszeniu stresu, jest również wspierany przez dr Susanne Preston z Wydziału Poradnictwa i Psychologii Uniwersytetu Południowego, klinicznego doradcę ds. zdrowia psychicznego.

Preston mówi: „Badania wykazały, że spędzanie czasu na łonie natury wiąże się ze zmniejszonym poziomem chorób psychicznych, z najsilniejszymi powiązaniami ze zmniejszonymi objawami depresji i lęku, a także ze zwiększoną samooceną”.

Jak surfing wpływa na samopoczucie psychiczne

Teraz, gdy pokazaliśmy, jak ćwiczenia i natura mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, przyjrzyjmy się, jak surfing, jako forma ćwiczeń i okazja do spędzenia czasu na łonie natury, może być lekarstwem na stres.

Frontiers for Young Minds to czasopismo skupiające się na łączeniu dzieci z ekspertami naukowymi i informacjami naukowymi. W artykule zatytułowanym „How Surfing Could be a Treatment for Mental Illness„, czasopismo skupia się na „trzech obszarach, które podkreślają ważne elementy surfingu, które sprawiają, że jest to dobra aktywność do wprowadzania korzystnych zmian w mózgu”.

Ułatwia interakcję z naturą

Zauważyliśmy już, że interakcja z naturą przynosi korzyści łagodzące stres. Według Frontiers for Young Minds, „Spędzanie czasu na łonie natury wydaje się obniżać poziom stresu, pomagać korze przedczołowej w skupieniu się i prowadzić do niższego poziomu zmęczenia psychicznego. Efekty te są jeszcze większe, jeśli aktywność fizyczna odbywa się w obecności wody”.

Efekty interakcji z naturą poprzez surfing zostały docenione przez brytyjską Narodową Służbę Zdrowia (NHS), która finansuje program The Wave Projects. Inicjatywa ta wykorzystuje surfing jako formę terapii.

Irlandzkie media publiczne, Raidió Teilifís Éireann (RTÉ), donoszą, że terapia surfingowa ułatwiona przez The Wave Projects jest tak skuteczna, że lekarze przepisują ją teraz pacjentom cierpiącym na stres.

Kanał YouTube SurferToday przygotował film wyjaśniający, w jaki sposób surfing poprawia zdrowie psychiczne. Obejrzyj go poniżej:

<iframe src=”https://www.youtube.com/embed/27qfwO6uSjE?feature=oembed” width=”1200″ height=”675″ frameborder=”0″>

Aktywność fizyczna o wysokiej intensywności

Niezależnie od tego, czy przenosisz deskę surfingową do wody, przygotowujesz się do konfrontacji z falami, czy utrzymujesz równowagę na wzburzonym morzu, surfing jest wymagającą aktywnością fizyczną. Zwróciliśmy już uwagę na korzyści płynące z aktywności fizycznej.

Równoważenie ryzyka i nagrody

Aktywność fizyczna i umysłowa związana z surfingiem jest dość wymagająca. Jednak to właśnie wymagająca natura surfingu sprawia, że surferzy chcą wejść do wody. Ich zdolność do pokonywania tych trudnych środowisk przynosi efekt dobrego samopoczucia.

Frontiers for Young Minds zauważa, że „naukowcy wiedzą, że te chwile dobrego samopoczucia wiążą się z aktywnością w ścieżkach nagrody w mózgu, w tym w korze przedczołowej”. To samo źródło dodaje: „Substancja chemiczna w mózgu zwana dopaminą odgrywa rolę w dobrym samopoczuciu”.

Frontiers for Young Minds podsumowuje: „Surferzy zgłaszają dobre samopoczucie, które odczuwają podczas łapania fali, a to uczucie może pomóc w zarządzaniu ich zdrowiem psychicznym, dzięki czemu mają niższy poziom depresji i lęku niż ogół populacji”.

Inne korzyści zdrowotne surfingu

Radzenie sobie ze stresem i innymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym powinno być postrzegane z holistycznego punktu widzenia (przekonanie, że części ludzkiego zdrowia są ze sobą powiązane). Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się temu, jak surfing wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na ogólny stan zdrowia jednostki.

Kanał Better Health Channel rządu stanu Wiktoria (Australia) zauważa, że wiosłowanie poprawia sprawność układu sercowo-naczyniowego, co zapobiega takim schorzeniom jak wysokie ciśnienie krwi. To samo źródło podaje również, że wiosłowanie wzmacnia mięśnie.

Posiadanie silniejszego ciała pozwoli ci mieć energię do pełniejszego życia, ćwiczeń i spędzania czasu na łonie natury. Wszystko to może przynieść korzyści redukujące stres.

Jak sprawić, by surfing i redukcja stresu działały na twoją korzyść?

Wspaniale jest wiedzieć, że surfing może pomóc mi radzić sobie ze stresem, ale jak sprawić, by surfing i redukcja stresu działały na moją korzyść?

Repeller.com, strona internetowa poświęcona stylowi, modzie i zakupom, opowiada historie ludzi, którzy używają surfingu, aby pozbyć się stresu każdego dnia.

Jedną z lekcji, którą możemy wyciągnąć z Repeller.com jest to, że znalezienie czasu na regularne surfowanie może być trudne, gdy ma się rodzinę. Strona przytacza historię Brandona Holleya, 50-letniego surfera, który znajduje czas na surfowanie, będąc jednocześnie samotną matką 9-latka.

Holley mówi, że wykorzystuje swój czas na surfowanie, aby połączyć się ze swoim dzieckiem, więc surfują razem.

Jee Mee Kim, dyrektor w firmie konsultingowej zajmującej się rozwojem gospodarczym i nieruchomościami, mówi, że aby móc surfować z dala od stresu, musiała przenieść się bliżej oceanu.

Kit Keenan to 18-letnia surferka, która mówi: „Surfowanie nie tylko stało się dla mnie medytacyjnym ujściem dla dorastania, ale stało się także więzią rodzinną”. Radzi również członkom rodziny, aby znaleźli czas na wspólne surfowanie.

Z tych historii jasno wynika, że aby surfowanie przyniosło ci ulgę w stresie, musisz znaleźć sposób na znalezienie czasu, mieć odpowiednią deskę surfingową i, jeśli możesz, przenieść się bliżej oceanu. Może to zdziałać cuda zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Oryginalny post

(Visited 15 times, 1 visits today)
Close