Artykuł napisany przez 6:53 am Stres, Zdrowie psychiczne

Emocjonalne oznaki zbyt dużego stresu

Twoje emocje mogą wskazywać, kiedy jesteś pod wpływem zbyt dużego stresu. Na przykład uczucie rozdrażnienia lub przytłaczającego strachu może być oznaką stresu, podobnie jak nietypowe zmiany nastroju.

Stres, definiowany jako napięcie emocjonalne lub napięcie psychiczne, jest zbyt powszechnym uczuciem dla wielu z nas.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), średni poziom stresu u dorosłych w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku wynosił 5,1 w skali od 1 do 10.

Zbyt wysoki poziom stresu może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i emocjonalne.

Przyjrzyjmy się niektórym emocjonalnym oznakom stresu i temu, co można zrobić, aby je zmniejszyć i nimi zarządzać.

Amerykańskie Stowarzyszenie Lęku i Depresji (ADAA) definiuje zdiagnozowaną depresję jako chorobę, w której dana osoba doświadcza uporczywego i ciężkiego obniżenia nastroju.

Naukowcy odkryli związek między wysokim poziomem stresu a wystąpieniem depresji.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach w 2020 r. również zasugerowało te powiązania, oprócz białka w mózgu, które jest ważne zarówno dla funkcji serotoniny, jak i uwalniania hormonów stresu. Może to mieć ważne implikacje dla nowych metod leczenia depresji.

W innym badaniu obserwacyjnym z 2015 r. Trusted Source zbadano poziom stresu w populacji w wieku produkcyjnym, mierząc ogólny poziom stresu i objawy u uczestników. Depresja występowała częściej u osób, które zgłaszały wyższy poziom stresu.

Leczenie

 • Skontaktuj się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.
 • Zarówno psychoterapia, jak i leki mogą być skutecznymi metodami leczenia.
 • Pomocne mogą być również grupy wsparcia, techniki uważności i ćwiczenia fizyczne.

Lęk różni się od depresji tym, że charakteryzuje się uczuciem przytłaczającego strachu lub lęku.

Jednakże, podobnie jak w przypadku depresji, badania sugerują, że stres może być powiązany z lękiem i zaburzeniami lękowymi.

W jednym z badań przeprowadzonych w 2015 r. przez Trusted Source naukowcy zbadali wpływ poziomu stresu w domu i w pracy na poziom lęku i depresji. Okazało się, że osoby, które doświadczały wysokiego poziomu stresu w pracy, częściej miały objawy lęku i depresji.

Leczenie

Drażliwość i złość mogą stać się powszechnymi cechami u osób zestresowanych.

W jednym ze starszych badań przeprowadzonych w 2014 r. przez Trusted Source, wyższy poziom gniewu był powiązany zarówno ze stresem psychicznym, jak i możliwością wystąpienia zawału serca związanego ze stresem.

W innym badaniu Trusted Source zbadano związek między gniewem, depresją i poziomem stresu u opiekunów. Naukowcy odkryli związek między przewlekłym stresem związanym z opieką a poziomem gniewu.

Leczenie

 • Różnorodne strategie mogą pomóc utrzymać poziom gniewu pod kontrolą. Techniki relaksacyjne, rozwiązywanie problemów i komunikacja to świetne metody pomagające ograniczyć gniew.
 • Techniki zarządzania gniewem mogą pomóc zmniejszyć stres w sytuacjach, które normalnie wywołują frustrację, napięcie lub złość.

U niektórych osób zbyt wysoki poziom stresu może mieć negatywny wpływ na popęd seksualny i chęć do intymnych zbliżeń.

Badanie Trusted Source opublikowane w 2014 roku wykazało, że przewlekły poziom stresu miał negatywny wpływ na podniecenie seksualne. Badanie sugerowało, że zarówno wysoki poziom kortyzolu, jak i większa szansa na rozproszenie uwagi prowadziły do niższego poziomu podniecenia.

Duża część badań dotyczących stresu i niskiego libido dotyczymężczyzn, ale z pewnością może też wpływać na innych. Jedno z badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazało, że stres społeczny w okresie dojrzewania wpływał na apetyt seksualny samców chomików w okresie dorosłości.

Leczenie

 • Zmniejszenie stresu może pomóc przywrócić popęd płciowy i poprawić libido.
 • Samoopieka, techniki relaksacyjne i ćwiczenia to kilka sposobów na zwiększenie pewności siebie.
 • Poprawa komunikacji z partnerem seksualnym może poprawić intymność i przywrócić pozytywne uczucia wobec seksu.

Jeśli masz problemy z koncentracją i pamięcią, stres może być częścią problemu.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach w 2015 roku wykazało, że dorastające szczury narażone na ostry stres doświadczały większych problemów z pamięcią niż ich niezestresowane odpowiedniki.

W innym przeglądzie Trusted Source z 2014 r. zbadano szlaki reakcji na stres w mózgu i ich wpływ na pamięć długotrwałą. Naukowcy odkryli, że niektóre hormony po stresującym lub traumatycznym wydarzeniu mogą upośledzać pamięć.

Leczenie

 • Różne zmiany stylu życiaTrusted Source mogą pomóc poprawić pamięć.
 • Utrzymywanie zbilansowanej diety i utrzymywanie aktywności ciała i umysłu może utrzymać koncentrację.
 • Unikanie spożywania alkoholu i palenia tytoniu może pomóc w utrzymaniu zdrowego mózgu.

Od dawna istnieje związek między stresem a zachowaniami kompulsywnymi.

Jeden z artykułów Trusted Source rozszerzył ideę, że związane ze stresem zmiany w mózgu mogą odgrywać rolę w rozwoju uzależnienia. Według naukowców przewlekły stres może zmienić fizyczną naturę mózgu, promując zachowania nawykowe i uzależniające.

Inne badanie przeprowadzone w 2018 r. przez Trusted Source wykazało więcej powiązań między reakcją na stres a zaburzeniami uzależniającymi, a także innymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Leczenie

 • Nawyki zdrowego stylu życia mogą pomóc ograniczyć kompulsywne zachowania. W przypadku poważniejszych zachowań kompulsywnych konieczna może być profesjonalna pomoc.
 • Jeśli jesteś zaniepokojony używaniem substancji, National Institute on Drug AbuseTrusted Source ma zasoby do rozpoczęcia drogi do wyzdrowienia. Obejmują one zalecenia dotyczące stylu życia, które pomagają radzić sobie ze stresem.

Wiele emocjonalnych skutków stresu może powodować nagłe zmiany nastroju.

W jednym z badań przeprowadzonych przez Trusted Source w 2014 roku przeanalizowano rolę różnych rodzajów testów stresu na fizjologię, nastrój i funkcje poznawcze. Badanie wykazało, że zarówno stresory społeczne, jak i fizyczne mogą mieć duży wpływ na samopoczucie emocjonalne i nastrój.

Biorąc pod uwagę wiele emocjonalnych oznak stresu, łatwo jest dostrzec jego wpływ na ogólny nastrój.

Leczenie

Istnieje wiele sposobów na poprawę nastroju, takich jak:

 • zmniejszenie stresu
 • cieszenie się naturą
 • świętowanie z przyjaciółmi
 • stosowanie technik uważności

W przypadku poważniejszych zmian nastroju, które wydają się nie ustępować, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty ds. zdrowia psychicznego.

Przeczytaj także: Depresja i zarządzanie stresem

Redukcja emocjonalnych objawów stresu zaczyna się od zmniejszenia źródeł stresu w życiu.

Amerykański Instytut Stresu wyjaśnia, że choć istnieje wiele technik redukcji stresu, ważne jest, aby znaleźć te, które działają na Ciebie.

 • Aktywność fizyczna, taka jak bieganie, jogging i aerobik, to świetny sposób na fizyczną redukcję stresu. złagodzić stres i napięcie.
 • Relaksujące ćwiczenia fizyczne, takie jak joga lub tai chi, mogą pomóc w pracy nad ciałem, jednocześnie relaksując umysł. Wypróbuj te pozycje jogi, aby złagodzić stres.
 • Techniki uważności, takie jak medytacja, mogą wzmocnić emocjonalne reakcje na stres.
 • Zmniejszenie stresu w różnych obszarach życia, jeśli to możliwe, może pomóc zmniejszyć narażenie na przewlekłe czynniki stresogenne.
 • Aplikacje mobilne mogą uspokoić twój umysł i zaoferować rozmowy z przewodnikiem, które pomogą ci radzić sobie ze stresem i niepokojem.

Znalezienie technik redukcji stresu, które działają na ciebie, jest ważnym krokiem w zmniejszaniu emocjonalnych objawów stresu.

Z czasem może się okazać, że twoja determinacja w walce ze stresem staje się silniejsza, a objawy ulegają poprawie.

Jeśli jednak zauważysz, że masz trudności z radzeniem sobie z emocjonalnymi aspektami codziennego lub przewlekłego stresu, najlepszym rozwiązaniem może być skontaktowanie się ze specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Należy pamiętać, że stres może również wpływać na zdrowie fizyczne. Ważne jest, aby uzyskać pomoc, aby pozostać w najlepszej formie emocjonalnej i fizycznej.

Doświadczanie depresji w nocy może mieć wiele różnych objawów u różnych osób. Niektóre osoby mogą doświadczyć nasilenia objawów depresji. Inni mogą doświadczać zwiększonego poczucia izolacji, beznadziei i pustki w nocy.

Mogą również wystąpić gonitwa myśli i pobudzenie, co może prowadzić do trudności ze snem. Więcej informacji na temat objawów depresji można znaleźć tutaj.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą przyczyniać się do nasilenia depresji w nocy.

Jednym z powszechnie sugerowanych powodów jest brak czynników rozpraszających. W ciągu dnia niektórym osobom – zwłaszcza tym z łagodną lub umiarkowaną depresją – łatwiej jest być zajętym. Praca, szkoła lub zajęcia towarzyskie działają rozpraszająco w ciągu dnia. Ale w nocy, kiedy kładziesz się spać, nie ma nic poza tobą i twoimi myślami.

Naukowcy przyjrzeli się innym rzeczom, które mogą nasilać objawy depresji w nocy. Według badań przeprowadzonych na zwierzętach w 2013 r., jasne światło (zwłaszcza niebieskie i białe) w nocy może nie tylko nie pozwalać nam zasnąć, ale także nasilać objawy depresji. W badaniu, nawet włączenie telewizora w ciemnym pokoju zwiększało poziom kortyzolu u zwierząt i powodowało zmiany w ich hipokampie, co może nasilać objawy depresji.

Uważa się również, że zakłócenie rytmu dobowego może wywołać depresję lub nasilić jej objawy. Jedno z badań przeprowadzonych w 2009 roku przez Trusted Source wykazało, że zwiększona ilość sztucznego światła może znacząco zakłócić nasz rytm dobowy, powodując lub nasilając zaburzenia nastroju, takie jak depresja.

Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z depresją, która pojawia się lub nasila w nocy. W przypadku objawów depresji, niezależnie od pory dnia, w której się pojawiają, należy przestrzegać planu leczenia zaleconego przez lekarza. Obejmuje to przyjmowanie leków, nawet jeśli czujesz się dobrze.

Jeśli objawy depresji są dla Ciebie nowe lub nie jesteś obecnie leczony, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza. Może on postawić diagnozę i pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia.

Aby poradzić sobie z depresją nocną, możesz rozważyć wypróbowanie niektórych z poniższych wskazówek, które pomogą złagodzić objawy.pogorszenie w nocy:

 • Rozluźnij się co najmniej dwie godziny przed snem. Pozwoli to organizmowi zwolnić i przygotować się do snu. Dobry sen jest ważny dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
 • Trzymaj pracę i wszystko, co stresujące poza sypialnią. Pomoże to uczynić przestrzeń do spania bardziej uspokajającą i pozytywną. Jeśli możesz, rozważ uczynienie sypialni pokojem bez ekranu.
 • Ćwicz czynności łagodzące stres. Uspokajające czynności, które łagodzą stres, takie jak malowanie lub świadome pieczenie, mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją w nocy. Joga i medytacja mogą również pomóc złagodzić stres przed snem.
 • Unikaj jasnych ekranów. Staraj się nie patrzeć na jasne ekrany przez co najmniej dwie godziny przed snem i przyciemnij światła tak bardzo, jak to możliwe.
 • Ogranicz spożycie alkoholu i kofeiny. Obie te substancje mogą nasilać objawy depresji. Kofeina spożywana zbyt późno w ciągu dnia może również zakłócać sen.

Oryginalnie opublikowane przez Voice Media

Opublikowane przez VMT News Ltd

Zdjęcie: Nathan Cowley

(Visited 2 times, 1 visits today)
Close