Artykuł napisany przez 8:05 pm Depresja, Zdrowie psychiczne

Dlaczego nie zależy mi już na byciu popularnym?

W gimnazjum bycie popularnym wydawało mi się najważniejszą rzeczą na świecie. Chciałam się dopasować i być lubiana. Tak bardzo starałam się zaimponować „fajnym dzieciakom” i miałam obsesję na punkcie moich obserwatorów w mediach społecznościowych. Ale dążenie do popularności sprawiało, że byłam całkowicie nieszczęśliwa.

Miałam niską samoocenę i opierałam swoją wartość na zewnętrznym potwierdzeniu. Publikowałam niekończące się zdjęcia i memy, szukając komplementów i filtrując swoje prawdziwe ja. Zmieniłam sposób ubierania się, mówienia i zachowania, by zyskać aprobatę innych. Ale w środku czułam się jak oszustka.

Moja niepewność osiągnęła swój szczyt po upadku z przyjaciółmi na pierwszym roku studiów. Zdałem sobie sprawę, że ludzie, którym tak bardzo starałem się zaimponować, tak naprawdę nie dbali o mnie. Chcieli mnie tylko wtedy, gdy zapewniałem im rozrywkę lub podnosiłem ich status.

W tym mrocznym okresie, aby sobie z tym poradzić, sięgnąłem po jedzenie i gry. Przestałem spotykać się z ludźmi i odizolowałem się. Moje oceny spadły. Myślałem, że bez niej moje życie się skończyło.

Ale dzięki wsparciu moich mentorów zdałem sobie sprawę z prawdy: goniłem za płytkimi przyjaźniami. Żadna z tych osób nie znała prawdziwej mnie. Nie obchodziło ich, że cierpię. Chcieli tylko rozrywki, a nie autentycznej więzi.

Zdecydowałam, że wolę mieć trzech prawdziwych przyjaciół niż 300 fałszywych. Zobowiązałem się do zaakceptowania mojego prawdziwego ja, dziwactw i wszystkiego innego. Zainwestowałam w ludzi, którzy podnosili mnie na duchu taką, jaką byłam, a nie taką, jaką udawałam. Jak powiedziała aktorka Zendaya: „Nie zmieniaj ani nie przyciemniaj swojego światła dla nikogo”.

Porzucenie obsesji na punkcie popularności uwolniło mnie. Nie wiążę już swojej wartości z polubieniami czy followersami. Skupiam się na rozwijaniu swoich talentów, pomaganiu innym i pogłębianiu prawdziwych więzi.

Oto moja rada dla nastolatków, którzy uważają, że bycie popularnym jest #goals: Nie wierz w ten mit. Brak poczucia bezpieczeństwa napędza dążenie do popularności. Jesteś wystarczający taki, jaki jesteś. Mądrze wybieraj przyjaciół. Okazuj współczucie. Dąż do celu, a nie do biernej akceptacji. Twoja wartość nie jest definiowana przez twoją reputację. Skup się do wewnątrz, a nie na zewnątrz.

Właściwi ludzie docenią prawdziwego, niedoskonałego i dziwacznego ciebie. Uwolnij się od ciężaru konformizmu. Świętuj swoją indywidualność. Rozprzestrzeniaj życzliwość. Zwycięstwo to autentyczne życie. Miłość własna przyciąga przynależność. Przedkładaj wartość merytoryczną nad powierzchowny status.

Popularność zanika, ale twój wpływ i zasady trwają. Przetrzyj swój własny szlak. Droga do spełnienia zaczyna się od wewnątrz.

Colton Fidelman jest autorem książki „Nastoletni przewodnik po sukcesie”. Odblokuj sekret sukcesu nastolatków dzięki „Formule TICK TOCK” – nowoczesnej, atrakcyjnej mieszance „7 nawyków wysoce skutecznych nastolatków” i potężnych spostrzeżeń „Zacznij od dlaczego”. Ta książka umożliwia nastolatkom pokonywanie wyzwań, spełnianie swoich pasji i wywieranie wpływu na świat, kierując się mądrością dwudziestu niezwykłych pionierów.

POBIERZ KSIĄŻKĘ AUTORSTWA
ERIN FALCONER!

Erin pokazuje zapracowanym, przytłoczonym kobietom, jak robić mniej, aby osiągnąć więcej. Tradycyjne książki o produktywności – pisane przez mężczyzn – ledwo dotykają plątaniny kulturowych nacisków, które kobiety odczuwają, stojąc przed listą rzeczy do zrobienia. How to Get Sh*t Done nauczy cię, jak wyzerować trzy obszary swojego życia, w których chcesz się wyróżniać, a następnie pokaże ci, jak odciążyć, zlecić na zewnątrz lub po prostu przestać przejmować się resztą.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Close